Britové spustí výjimečnou koronavirovou studii. Klíčovou roli sehrají lidé

Zahájení první koronavirové studie na lidech dostalo v Británii zelenou. Zúčastní se jí několik dobrovolníků, kterým bude přímo do těla aplikován virus. Její příznivci si tento krok pochvalují. Dle nich se totiž jedná o nejrychlejší způsob zhodnocení účinnosti nových vakcín.

Ilustrační foto
doporučujeme

Úřad pro výzkum zdraví v Británii ve středu schválil spuštění první koronavirové studie na lidech. Dle ministerstva pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii by měla odstartovat během následujících čtyř týdnů. V součtu by se jí mělo zúčastnit na 90 dobrovolníků, jimž bude pod přísným dohledem do těla vpraveno malé množství koronaviru. Informoval o tom server Politico

V druhé fázi studie by dobrovolníci měli být vystaveni koronaviru po předcházející vakcinaci klinicky schválenými vakcínami. Ta ale na souhlas stále čeká. Dle šéfa Úřadu pro výzkum zdraví Terence Stephensona ovšem vědci o zahájení druhé fáze výzkumu zatím v dohledné době neuvažují. 

Vedoucí oddělení klinické a experimentální medicíny na Southamptonské univerzitě Robert Read studii navzdory její rizikovosti vítá. Příznivci ji považují za nejrychlejší způsob vyhodnocení účinnosti aktuálně dostupných vakcín. Od první fáze studie si mimo jiné slibují, že lékařům pomůže lépe porozumět reakci imunitního systému na koronavirus.

Dle Politico se studie zúčastní dobrovolníci ve věkovém rozmezí od 18 do 30 let. Aplikována by jim měla být varianta koronaviru, která se v Británii šíří od března minulého roku. Poté, co se u účastníků projeví první příznaky nákazy, jim bude podán Remdesivir. Podobné studie byly v minulosti prováděny v souvislosti na příklad s výskytem cholery, malárie nebo chřipky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj míří z Moskvy do trestanecké kolonie

26.02.2021 12:33 Odsouzený předák ruské opozice Alexej Navalnyj si odslouží svůj více než dvouletý trest v…

Další problémy Boeingu. Letoun musel nouzově přistát v Moskvě

26.02.2021 11:56 Na moskevském letišti Šeremeťjevo dnes kvůli problémům s motorem nouzově přistál letoun typu Boeing…

Laboratoř v Oxfordu byla terčem hackerského útoku

26.02.2021 08:54 Biologická laboratoř Oxfordské univerzity, kde se prováděl výzkum nemoci covid-19, se stala terčem…

Navalného odvezli z vazební věznice v Moskvě, nikdo neví kam

25.02.2021 21:43 Aktualizováno Uvězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného eskortují z Moskvy do jiné věznice, uvedla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama