Británie začala očkovat vakcínou od AstraZeneca, první dávku dostal 82letý senior

Británie dnes začala očkovat vakcínou proti covidu-19, kterou vyvinula britská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Prvním příjemcem očkování byl 82letý Brian Pinker, který podstupuje dialýzu. Očkován byl v nemocnici, jež se nachází nedaleko místa, kde byla tato vakcína vyvinuta.

Sídlo české pobočky společnosti AstraZeneca

Británie, která očkuje populaci rychleji než USA a zbytek Evropy, nasadila tuto očkovací látku jako první. Již loni přitom začala očkovat látkou, kterou vyvinuly americká společnost Pfizer a německá BioNTech. Informovala o tom agentura Reuters.

"Jsem velmi rád, že dnes dostávám vakcínu proti covidu, a jsem opravdu hrdý na to, že byla vyvinuta v Oxfordu," řekl Pinker, který podstupuje dialýzu kvůli onemocnění ledvin. Vakcína mu byla podána v oxfordské univerzitní nemocnici. Doplnil, že se těší, až v únoru oslaví s manželkou Shirley 48. výročí svatby. "Sestřičky, lékaři a zaměstnanci tu dnes byli skvělí," uvedl.

Klinické testy prokázaly, že vakcína Oxfordské univerzity a společnosti AstraZeneca má účinnost kolem 70 procent. Na rozdíl od očkovací látky od firem Pfizer/BioNTech, která se musí uchovávat při minus 70 stupních Celsia, lze britskou vakcínu uchovávat v lednici při teplotách dva až osm stupňů Celsia. Ve prospěch vakcíny od AstraZenecy hraje i nižší cena. Jedna její dávka stojí podle agentury AFP asi 2,70 eur (71 korun), zatímco informované zdroje agentuře Reuters dříve sdělily, že EU souhlasila s cenou 15,50 eura (405 korun) za dávku vakcíny od firem Pfizer a BioNTech.

Vakcína vyvinutá Oxfordskou univerzitou a společností AstraZeneca se podává ve dvou dávkách. Při testech vyšlo najevo, že pokud byla dobrovolníkům podána nejprve jen poloviční dávka a po měsíci pak celá dávka, účinnost očkovacího preparátu dosáhla 90 procent. Zatím však chybí dostatek dat k tomu, aby mohlo být s jistotou potvrzeno, že takové dávkování vakcíny její účinnost zvyšuje. Skutečnost, že některé osoby v testovací skupině dostaly nejprve poloviční dávku, nebyla záměrná, ale zavinila ji chyba, upřesňuje AFP.

Vakcína je vyrobena na základě viru, který způsobuje nachlazení u šimpanzů. Ten je upraven tak, aby nedokázal lidskému organismu ublížit. Do tohoto upraveného viru jsou vloženy geny tvořící výběžky na povrchu koronaviru neboli S-proteiny, pomocí nichž se virus uchycuje na lidských buňkách. Imunitní systém člověka po aplikaci vakcíny reaguje vytvořením protilátek a aktivací T-lymfocytů. Pokud se později pacient nakazí koronavirem, imunitní systém vyvolá stejnou odpověď.

Ministr zdravotnictví Matt Hancock označil nasazení druhé vakcíny za klíčový krok v boji s koronavirem ve Spojeném království a triumf britské vědy. Očkovat proti covidu-19 se v Británii nechalo již přes milion lidí, což je více než ve všech evropských zemích dohromady.

Vláda premiéra Borise Johnsona zajistila 100 milionů dávek této vakcíny vzniklé na domácí půdě. Prvních zhruba 530.000 dávek se začalo podávat v šesti anglických nemocnicích. V nadcházejících dnech se počet očkovacích míst významně rozšíří. Vláda doufá, že v řádu měsíců bude schopna proočkovat několik desítek milionů lidí.

Italská vláda je znepokojena pomalým tempem očkování v regionech

Podle lékového regulátora AIFA bylo v Itálii ze zhruba půl milionu dodaných dávek vakcíny použito k dnešnímu ránu 119.000 dávek. Jeden z nejnižších výsledků zaznamenal region Lombardie, který přitom patří k oblastem, kde epidemie koronaviru udeřila nejsilněji. Z 80.600 dodaných vakcín jich bylo použito pouhých 3126.

Podle lombardského radního pro zdravotnictví Giulia Gallery bylo pomalé tempo očkování způsobené tím, že řada zdravotníků je na dovolené. Největší dodávka očkovacích preparátů dorazila do regionu ve čtvrtek. "To byl poslední den roku, po kterém následovaly tři sváteční dny. Máme doktory a zdravotní sestry s 50 dny nevyužité dovolené. Nenechal jsem je povolat do služby kvůli očkování ve svátečních dnech," uvedl v sobotu krajský radní. Podle něj se ode dneška tempo očkování v kraji zvýší na 10.000 lidí za den.

Nízké využití dodaných preparátů hlásí také regiony Kalábrie, Sardinie či alpský kraj Valle d´Aosta. Také zástupci těchto regionů poukazují na nízký počet zdravotníků ve službě kvůli svátkům a dovoleným. Premianty jsou autonomní provincie Trento a kraj Lazio, kde byla použita zhruba polovina dodaných dávek, přes 40 procent dodaných preparátů bylo využito v Benátsku (Veneto). V celé Itálii byli oočkováni hlavně zdravotníci.

V Itálii, podobně jako v dalších zemích Evropské unie, se používá k očkování proti koronaviru přípravek od společností Pfizer a BioNTech.

Itálie patří k evropským zemím, které epidemie koronaviru zasáhla nejvíce. Tamní ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 10.800 nových případů nákazy a 348 dalších úmrtí v souvislosti s covidem-19. O den dříve úřady zaregistrovaly přes 14.000 nově nakažených a 347 zemřelých. Agentura Reuters připomíná, že od neděle však poklesl i počet provedených testů, a to ze více než 102.000 na bezmála 78.000.

Od loňského února se v zemi, kde žije 60 milionů osob, nakazilo koronavirem 2,16 milionu lidí a 75.680 osob, kterým byla diagnostikována nákaza koronavirem, zemřelo.

Komentář: Jsme k pláči. Za mobilní tarify platíme nejvíc v Evropě a je nám…

16.01.2022 11:30 Z některých států východní Evropy se stávají stále více, chce se říct „bolestivé rány“ kontinentu,…

Dechberoucí záběry. Vybuchla podmořská sopka Hunga Tonga

15.01.2022 17:04 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Farský přes kritiku odletěl na půl roku do USA, podle Zemana uškodil STAN

16.01.2022 19:43 Poslanec STAN Jan Farský přes kritiku opozice i koaličních partnerů odletěl na stipendijní pobyt do…

Vláda chystá valorizaci důchodů i některých daní

16.01.2022 12:58 Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen…

Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule dosáhl až do Česka, a hned dvakrát

16.01.2022 22:00 Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule se odrazil i na počasí v Česku. Tlaková vlna po sobotním…

KOMENTÁŘ: Moskva zkresluje historii. Vkládá do úst NATO tvrzení, která…

17.01.2022 00:01 Vztahy mezi Ruskem a Západem se v posledních týdnech stále více točí okolo snahy Moskvy získat…

Porošenko se hodlá vrátit v pondělí na Ukrajinu, i když mu hrozí zatčení

16.01.2022 18:20 Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes prohlásil, že se hodlá vrátit v pondělí na…

Ukrajina viní Rusko z rozsáhlého kybernetického útoku a tvrdí, že na to má…

16.01.2022 16:39 Ukrajina má důkazy, že za rozsáhlým kybernetickým útokem na systémy státních úřadů stálo Rusko. S…

Zhruba 180.000 lidí v Rusku je kvůli počasí bez elektřiny

15.01.2022 13:12 Kolem 180.000 lidí v Rusku je kvůli nepříznivému počasí bez dodávek elektrické energie. Uvedla to…

Do Ruska se vrátila první letadla s vojáky z Kazachstánu

15.01.2022 09:35 Do Ruska se dnes vrátilo prvních šest letadel s vojáky, které Moskva začátkem tohoto měsíce vyslala…

Moskva podle politologa nevidí Němce a EU jako partnery v ukrajinské krizi

14.01.2022 12:48 Rusko nevnímá Německo a Evropskou unii jako partnery pro řešení krize na východě Ukrajiny,…

Britský princ Andrew vrátil vojenské tituly a královské záštity

13.01.2022 19:07 Britský princ Andrew vrátil vojenské tituly a královské záštity panovnici Alžbětě II., oznámil dnes…

Rusko je prý připraveno na zlepšení vztahů s ČR, na tahu je ale Praha

13.01.2022 16:24 Moskva je připravená vyvést vztahy s Prahou ze slepé uličky, ale závisí to na reálných krocích…

V Anglii se karanténa pro nakažené koronavirem zkrátí na pět dní

13.01.2022 14:28 V Anglii se karanténa pro nakažené koronavirem od pondělí zkrátí ze sedmi na pět dní. Po dvou po…

Kreml: Uvalení amerických sankcí na Putina by se rovnalo přerušení vztahů

13.01.2022 13:36 Aktualizováno Kreml dnes označil nedávná jednání mezi Ruskem, Spojenými státy a NATO o bezpečnostních zárukách…

Související:

Právě se děje

reklama