Británie začala očkovat vakcínou od AstraZeneca, první dávku dostal 82letý senior

Británie dnes začala očkovat vakcínou proti covidu-19, kterou vyvinula britská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Prvním příjemcem očkování byl 82letý Brian Pinker, který podstupuje dialýzu. Očkován byl v nemocnici, jež se nachází nedaleko místa, kde byla tato vakcína vyvinuta.

Sídlo české pobočky společnosti AstraZeneca
doporučujeme

Británie, která očkuje populaci rychleji než USA a zbytek Evropy, nasadila tuto očkovací látku jako první. Již loni přitom začala očkovat látkou, kterou vyvinuly americká společnost Pfizer a německá BioNTech. Informovala o tom agentura Reuters.

"Jsem velmi rád, že dnes dostávám vakcínu proti covidu, a jsem opravdu hrdý na to, že byla vyvinuta v Oxfordu," řekl Pinker, který podstupuje dialýzu kvůli onemocnění ledvin. Vakcína mu byla podána v oxfordské univerzitní nemocnici. Doplnil, že se těší, až v únoru oslaví s manželkou Shirley 48. výročí svatby. "Sestřičky, lékaři a zaměstnanci tu dnes byli skvělí," uvedl.

Klinické testy prokázaly, že vakcína Oxfordské univerzity a společnosti AstraZeneca má účinnost kolem 70 procent. Na rozdíl od očkovací látky od firem Pfizer/BioNTech, která se musí uchovávat při minus 70 stupních Celsia, lze britskou vakcínu uchovávat v lednici při teplotách dva až osm stupňů Celsia. Ve prospěch vakcíny od AstraZenecy hraje i nižší cena. Jedna její dávka stojí podle agentury AFP asi 2,70 eur (71 korun), zatímco informované zdroje agentuře Reuters dříve sdělily, že EU souhlasila s cenou 15,50 eura (405 korun) za dávku vakcíny od firem Pfizer a BioNTech.

Vakcína vyvinutá Oxfordskou univerzitou a společností AstraZeneca se podává ve dvou dávkách. Při testech vyšlo najevo, že pokud byla dobrovolníkům podána nejprve jen poloviční dávka a po měsíci pak celá dávka, účinnost očkovacího preparátu dosáhla 90 procent. Zatím však chybí dostatek dat k tomu, aby mohlo být s jistotou potvrzeno, že takové dávkování vakcíny její účinnost zvyšuje. Skutečnost, že některé osoby v testovací skupině dostaly nejprve poloviční dávku, nebyla záměrná, ale zavinila ji chyba, upřesňuje AFP.

Vakcína je vyrobena na základě viru, který způsobuje nachlazení u šimpanzů. Ten je upraven tak, aby nedokázal lidskému organismu ublížit. Do tohoto upraveného viru jsou vloženy geny tvořící výběžky na povrchu koronaviru neboli S-proteiny, pomocí nichž se virus uchycuje na lidských buňkách. Imunitní systém člověka po aplikaci vakcíny reaguje vytvořením protilátek a aktivací T-lymfocytů. Pokud se později pacient nakazí koronavirem, imunitní systém vyvolá stejnou odpověď.

Ministr zdravotnictví Matt Hancock označil nasazení druhé vakcíny za klíčový krok v boji s koronavirem ve Spojeném království a triumf britské vědy. Očkovat proti covidu-19 se v Británii nechalo již přes milion lidí, což je více než ve všech evropských zemích dohromady.

Vláda premiéra Borise Johnsona zajistila 100 milionů dávek této vakcíny vzniklé na domácí půdě. Prvních zhruba 530.000 dávek se začalo podávat v šesti anglických nemocnicích. V nadcházejících dnech se počet očkovacích míst významně rozšíří. Vláda doufá, že v řádu měsíců bude schopna proočkovat několik desítek milionů lidí.

Italská vláda je znepokojena pomalým tempem očkování v regionech

Podle lékového regulátora AIFA bylo v Itálii ze zhruba půl milionu dodaných dávek vakcíny použito k dnešnímu ránu 119.000 dávek. Jeden z nejnižších výsledků zaznamenal region Lombardie, který přitom patří k oblastem, kde epidemie koronaviru udeřila nejsilněji. Z 80.600 dodaných vakcín jich bylo použito pouhých 3126.

Podle lombardského radního pro zdravotnictví Giulia Gallery bylo pomalé tempo očkování způsobené tím, že řada zdravotníků je na dovolené. Největší dodávka očkovacích preparátů dorazila do regionu ve čtvrtek. "To byl poslední den roku, po kterém následovaly tři sváteční dny. Máme doktory a zdravotní sestry s 50 dny nevyužité dovolené. Nenechal jsem je povolat do služby kvůli očkování ve svátečních dnech," uvedl v sobotu krajský radní. Podle něj se ode dneška tempo očkování v kraji zvýší na 10.000 lidí za den.

Nízké využití dodaných preparátů hlásí také regiony Kalábrie, Sardinie či alpský kraj Valle d´Aosta. Také zástupci těchto regionů poukazují na nízký počet zdravotníků ve službě kvůli svátkům a dovoleným. Premianty jsou autonomní provincie Trento a kraj Lazio, kde byla použita zhruba polovina dodaných dávek, přes 40 procent dodaných preparátů bylo využito v Benátsku (Veneto). V celé Itálii byli oočkováni hlavně zdravotníci.

V Itálii, podobně jako v dalších zemích Evropské unie, se používá k očkování proti koronaviru přípravek od společností Pfizer a BioNTech.

Itálie patří k evropským zemím, které epidemie koronaviru zasáhla nejvíce. Tamní ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 10.800 nových případů nákazy a 348 dalších úmrtí v souvislosti s covidem-19. O den dříve úřady zaregistrovaly přes 14.000 nově nakažených a 347 zemřelých. Agentura Reuters připomíná, že od neděle však poklesl i počet provedených testů, a to ze více než 102.000 na bezmála 78.000.

Od loňského února se v zemi, kde žije 60 milionů osob, nakazilo koronavirem 2,16 milionu lidí a 75.680 osob, kterým byla diagnostikována nákaza koronavirem, zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku se mají konat nepovolené akce na podporu Navalného

23.01.2021 07:47 V Rusku se dnes mají konat nepovolená shromáždění na podporu opozičního předáka Alexeje Navalného,…

Policie v Londýně rozpustila svatbu se 150 účastníky

22.01.2021 21:57 Britská policie ve čtvrtek večer v severní části Londýna rozpustila svatbu, které se účastnilo 150…

Navalnyj vzkázal z vězení: Nechystám se spáchat sebevraždu

22.01.2021 21:45 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vzkázal z vězení, že je v dobrém fyzickém i psychickém stavu…

WHO se dohodla na nákupu vakcíny Pfizer/BioNTech pro chudé země

22.01.2021 21:26 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že se dohodla s konsorciem Pfizer/BioNTech na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama