Britská ministryně vnitra šikanovala podřízené, odhalilo vyšetřování. Johnson se jí zastal

Britský premiér Boris Johnson dnes vyjádřil plnou podporu ministryni vnitra Priti Patelové. Podle interní vyšetřovací zprávy, ze které citovala BBC, přitom konzervativní politička "neúmyslně" šikanovala své podřízené, a porušila tak etický kodex vlády. Johnson však uvedl, že podle jeho názoru ministryně nic neporušila.

Boris Johnson

Patelová, která je v čele ministerstva vnitra od loňského července, čelila od počátku tohoto roku obvinění z šikany podřízených. V únoru podal výpověď Philip Rutnam, nejvýše postavený úředník na ministerstvu vnitra. Uvedl tehdy, že se stal "cílem zákeřné a organizované kampaně" a Patelovou obvinil, že byla její součástí. Na ministerstvu konzervativní politička podle něj vytvořila obecnou "atmosféru strachu".

Ministryně jakékoli obvinění ze šikany svých podřízených odmítala. Premiér Johnson nicméně nechal v březnu vypracovat interní zprávu, která měla Rutnamovo tvrzení potvrdit či vyvrátit. Podle BBC byla zpráva hotová již v létě, oficiálně byla ale zveřejněna až dnes.

Podle BBC, která má nyní interní dokument k dispozici, vyšetřování odhalilo důkazy o šikaně. Patelová podle zprávy "neúmyslně" porušila vládní etický kodex, podle kterého by se měli ministři k úředníkům chovat s respektem. "Obtěžování, šikana nebo jiné nevhodné či diskriminační chování nebude tolerováno," stojí v kodexu, který ale není nijak právně závazný.

Premiér Johnson dnes vyjádřil Patelové plnou podporu a řekl, že podle něj etický kodex neporušila. "Premiér považuje nyní celou záležitost za uzavřenou," stojí v prohlášení.

"Omlouvám se, že mé chování v minulosti některé lidi rozrušilo. Nikdy nebylo mým úmyslem někoho rozrušit," uvedla v prohlášení ministryně. Zároveň poděkovala úředníkům na ministerstvu za práci a premiérovi za podporu.

V reakci na Johnsonovo rozhodnutí podpořit Patelovou dnes rezignoval na svou funkci poradce vlády pro etický kodex Alex Allan, autor interní zprávy, která chování ministryně popisuje jako šikanu. Uvedla to BBC.

Za Patelovou se dnes postavila řada jejích vládních i stranických kolegů. Ministr zdravotnictví Matt Hancock uvedl, že v kontaktu s ním byla vždy "zdvořilá a milá". Konzervativní poslanec Tom Tugendhat řekl, že je Patelová oblíbená napříč stranou, protože "tvrdě pracuje, je odhodlaná a k mnoha lidem milá".

"Ženy, které se pohybují v mužském světě, musí být silné a rozhodné," uvedla na obranu Patelové poslankyně Julie Marsonová.

Stínový ministr vnitra Nick Thomas-Symonds z Labouristické strany dnes obvinil premiéra, že svým postupem v případě Patelové toleruje šikanu na pracovišti.

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, burcuje ekonom

20.06.2021 00:01 NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Související:

Právě se děje