Britská ministryně vnitra šikanovala podřízené, odhalilo vyšetřování. Johnson se jí zastal

Britský premiér Boris Johnson dnes vyjádřil plnou podporu ministryni vnitra Priti Patelové. Podle interní vyšetřovací zprávy, ze které citovala BBC, přitom konzervativní politička "neúmyslně" šikanovala své podřízené, a porušila tak etický kodex vlády. Johnson však uvedl, že podle jeho názoru ministryně nic neporušila.

Boris Johnson
doporučujeme

Patelová, která je v čele ministerstva vnitra od loňského července, čelila od počátku tohoto roku obvinění z šikany podřízených. V únoru podal výpověď Philip Rutnam, nejvýše postavený úředník na ministerstvu vnitra. Uvedl tehdy, že se stal "cílem zákeřné a organizované kampaně" a Patelovou obvinil, že byla její součástí. Na ministerstvu konzervativní politička podle něj vytvořila obecnou "atmosféru strachu".

Ministryně jakékoli obvinění ze šikany svých podřízených odmítala. Premiér Johnson nicméně nechal v březnu vypracovat interní zprávu, která měla Rutnamovo tvrzení potvrdit či vyvrátit. Podle BBC byla zpráva hotová již v létě, oficiálně byla ale zveřejněna až dnes.

Podle BBC, která má nyní interní dokument k dispozici, vyšetřování odhalilo důkazy o šikaně. Patelová podle zprávy "neúmyslně" porušila vládní etický kodex, podle kterého by se měli ministři k úředníkům chovat s respektem. "Obtěžování, šikana nebo jiné nevhodné či diskriminační chování nebude tolerováno," stojí v kodexu, který ale není nijak právně závazný.

Premiér Johnson dnes vyjádřil Patelové plnou podporu a řekl, že podle něj etický kodex neporušila. "Premiér považuje nyní celou záležitost za uzavřenou," stojí v prohlášení.

"Omlouvám se, že mé chování v minulosti některé lidi rozrušilo. Nikdy nebylo mým úmyslem někoho rozrušit," uvedla v prohlášení ministryně. Zároveň poděkovala úředníkům na ministerstvu za práci a premiérovi za podporu.

V reakci na Johnsonovo rozhodnutí podpořit Patelovou dnes rezignoval na svou funkci poradce vlády pro etický kodex Alex Allan, autor interní zprávy, která chování ministryně popisuje jako šikanu. Uvedla to BBC.

Za Patelovou se dnes postavila řada jejích vládních i stranických kolegů. Ministr zdravotnictví Matt Hancock uvedl, že v kontaktu s ním byla vždy "zdvořilá a milá". Konzervativní poslanec Tom Tugendhat řekl, že je Patelová oblíbená napříč stranou, protože "tvrdě pracuje, je odhodlaná a k mnoha lidem milá".

"Ženy, které se pohybují v mužském světě, musí být silné a rozhodné," uvedla na obranu Patelové poslankyně Julie Marsonová.

Stínový ministr vnitra Nick Thomas-Symonds z Labouristické strany dnes obvinil premiéra, že svým postupem v případě Patelové toleruje šikanu na pracovišti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie jako první na světě schválila použití vakcíny proti covidu, na…

02.12.2020 12:28 Aktualizováno Británie dnes jako první na světě schválila pro nouzové použití vakcínu proti covidu-19 od americké…

Rusko oznámilo dalších 589 úmrtí na nemoc covid, dosud nejvíce

02.12.2020 10:18 Rusko dnes oznámilo 589 úmrtí za poslední den v souvislosti s koronavirem, to je dosud nejvíce od…

Proč se první vlna východu Evropy vyhnula a druhá ho drtí? Experti mají…

02.12.2020 00:01 NÁZOR - Východní Evropa byla chválena za mimořádné zvládnutí první vlny koronavirové pandemie,…

Británie zavede nový systém koronavirových opatření

01.12.2020 22:00 Britský parlament dnes schválil nový třístupňový systém koronavirových restrikcí, podle nějž se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama