Britská vláda řeší aféru: Johnson nechodil na jednání o koronaviru, tvrdí list Sunday Times

Britský premiér Boris Johnson se na začátku epidemie způsobené koronavirem nezúčastnil pěti schůzek krizového štábu. Napsal to dnes list Sunday Times, člen kabinetu Michael Gove to ale popřel. Stínový ministr zdravotnictví Jonathan Ashworth přesto tvrdí, že jsou to závažné informace, které vyvolávají otázky o reakci vlády na pandemii a o tom, zda nebyla příliš pomalá.

Johnson, který se nyní zotavuje po těžkém průběhu nemoci covid-19, podle britského nedělníku nepřišel na schůzky krizového štábu v lednu a v únoru a dostavil se, až když se nákaza prokázala u prvních 40 lidí. "Nemůžete válčit, když tam není váš premiér," napsal list Sunday Times s odkazem na poradce z Downing Street.

Gove označil informaci o Johnsonově nepřítomnosti na jednání krizového štábu za komickou. V rozhovoru s televizí Sky News řekl, že jeden nebo dva aspekty informace Sunday Times nejsou správné. "Všechna zásadní rozhodnutí učinil premiér. Nikdo nemůže říkat, že se do boje proti tomuto viru nevrhl srdcem i duší," řekl Gove.

'The idea that the Prime Minister skipped meetings that were vital to our response to the #coronavirus is grotesque'Michael Gove insists Boris Johnson was "energetic, determined, focussed and strong" in his leadership against #COVID.Latest: https://t.co/GM5u37D7JW #Ridge pic.twitter.com/HNrcU9tGrx

— Sophy Ridge on Sunday (@RidgeOnSunday) April 19, 2020

Vyvrátil také spekulace, že se vláda chystá začít zmírňovat některá omezení zavedená před téměř čtyřmi týdny kvůli koronaviru. Spekulace o tom, že se začnou postupně znovu otevírat školy a budou se povolovat menší shromáždění, Gove označil za nesprávné.

"Z faktů a rad jasně vyplývá, že bychom ta opatření ještě rušit neměli," řekl. Podle něj je stále znepokojující nárůst počtu úmrtí. V Británii na nemoc covid-19 zemřelo přes 15.400 lidí, čímž se země řadí na páté místo ve světě.

Britští lékaři nepřestávají poukazovat na to, že je znepokojuje nedostatek ochranných prostředků. Šéf britského lékařského svazu Chaand Nagpaul řekl, že vláda byla před týdnem upozorněna na "kritický nedostatek rukavic s dlouhými návleky". Zdravotníci dostali pokyn používat rukavice opakovaně, což podle lékařů může znamenat ohrožení pro pacienty i lékaře.

S rychlou obnovou původního provozu nepočítá ani Irsko. Jeho ministr zdravotnictví Simon Harris dnes řekl, že není pravděpodobné, že se do konce roku bude moci povolit shromažďování lidí. Stejně tak ještě potrvá nařízení o izolaci lidí starších 70 let.

"Neumím si představit hospody plné lidí, dokud je tady koronavirus a my nemáme k dispozici vakcínu ani účinnou léčbu," řekl.

Irský hlavní lékař ve čtvrtek řekl, že první vlna nákazy byla v Irsku zvládnuta, což vyvolalo dohady, že by od 5. května mohlo přestat platit nařízení, aby se lidé zdržovali doma. Irové teď mohou vycházet, jen aby si nakoupili nebo aby se prošli do vzdálenosti dvou kilometrů od domova. Lidé starší 70 let vycházet nemají.

Harris řekl, že by byl rád, kdyby se mohly znovu aspoň částečně otevřít školy. "I kdyby mohli studenti chodit do školy pouze jeden den v týdnu, byla by to pro rodiny možnost si vydechnut a já si myslím, že by to pomohlo," řekl ministr. V Irsku se nakazilo přes 14.700 lidí a zemřelo tam více než 570 pacientů.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Velká Británie Michael Gove Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy