Britská vláda vyvrací obavy z očkování proti covidu: Schvalovací proces byl důkladný

Po schválení koronavirové vakcíny firem Pfizer a BioNTech narůstají v Británii obavy, zda bude obyvatelstvo ochotné nechat se očkovat. Zdravotnický poradce britské vlády Jonathan Van-Tam se pokusil pochybnosti o bezpečnosti preparátu rozptýlit v televizním pořadu, uvedla dnes agentura DPA. Británie se ve středu stala první zemí, která vakcíně vystavila potvrzení o zdravotní nezávadnosti.

Ilustrační foto
doporučujeme

Van-Tam v BBC uvedl, že by očkování důrazně doporučil své 78leté matce. Posudek lékové agentury MHRA, která ve zrychleném režimu schválila vakcínu a pro nouzové použití, je podle něj "velice přesvědčivý". I další britští odborníci ujišťují, že schvalovací proces byl proveden nanejvýš důkladně.

Britská vláda doufá, že očkování povede k radikálnímu snížení počtu smrtelných případů po nákaze koronavirem. První fáze imunizačního programu má začít již v příštím týdnu, cílit bude především na starší oslabené lidí a obyvatele domovů důchodců. Podle britské vlády půjde o nejrozsáhlejší očkovací akci v dějinách Británie.

"Mohli bychom teoreticky předejít 99 procentům pobytů v nemocnici a smrtelných případů v souvislosti s covidem-19," řekl Van-Tam. Předpokladem podle něj je, že se vakcíně dostane širokého přijetí ze strany veřejnosti. Průzkum veřejného mínění ještě před schválením látky naznačil, že svolných s očkováním proti covidu-19 je 70 procent Britů.

Van-Tam současně varoval před euforií a ledabylostí při zvládání pandemie. "Musíme zajistit, aby lidé chápali, že toto není okamžité řešení," řekl s tím, že lidé budou muset i nadále dodržovat opatření proti šíření koronaviru bez ohledu na to, zda se nechali očkovat či nikoliv.

Podle klinické studie firem Pfizer a BioNTech je vakcína účinná proti nemoci covid-19 z 95 procent. Nakolik ale chrání i před samotnou nákazou koronavirem, dosud není jisté. Odborníci podle Van-Tama potřebují čas, aby to byli schopni posoudit.

Úkol zajistit mezi obyvatelstvem vysokou míru přijetí vakcíny coby klíčové součásti boje proti pandemii covidu-19 dostaly od vlády již dříve také britské tajné služby. Deník The Times začátkem listopadu informoval, že elektronická rozvědka GCHQ zahájila ofenzivní kybernetickou operaci, jejímž cílem je potírat falešné informace na internetu a propagandu proti budoucí koronavirové vakcíně, kterou šíří nepřátelské státy. Velkou část dezinformací tohoto typu má podle oslovených zdrojů na svědomí Rusko.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak motivovat lidi k testům? Anglie zvažuje za pozitivní výsledek 13 tisíc…

22.01.2021 13:38 Všichni pozitivně testovaní by v Anglii mohli dostávat 500 liber (asi 13.000 korun). Dávka by měla…

Podle Kremlu jsou chystané demonstrace za Navalného nepřípustné

22.01.2021 13:14 Za nepřípustné označil dnes Kreml protestní akce, které na sobotu svolávají přívrženci uvězněného…

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu z Prahy o pět let

22.01.2021 12:55 Kreml dnes uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude…

Policisté v Británii čelí v době koronaviru napadením

21.01.2021 14:38 Britská vláda dnes oznámila, že v prvních šesti měsících po zavedení koronavirové uzávěry v březnu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama