Britská vláda vyvrací obavy z očkování proti covidu: Schvalovací proces byl důkladný

Po schválení koronavirové vakcíny firem Pfizer a BioNTech narůstají v Británii obavy, zda bude obyvatelstvo ochotné nechat se očkovat. Zdravotnický poradce britské vlády Jonathan Van-Tam se pokusil pochybnosti o bezpečnosti preparátu rozptýlit v televizním pořadu, uvedla dnes agentura DPA. Británie se ve středu stala první zemí, která vakcíně vystavila potvrzení o zdravotní nezávadnosti.

Van-Tam v BBC uvedl, že by očkování důrazně doporučil své 78leté matce. Posudek lékové agentury MHRA, která ve zrychleném režimu schválila vakcínu a pro nouzové použití, je podle něj "velice přesvědčivý". I další britští odborníci ujišťují, že schvalovací proces byl proveden nanejvýš důkladně.

Britská vláda doufá, že očkování povede k radikálnímu snížení počtu smrtelných případů po nákaze koronavirem. První fáze imunizačního programu má začít již v příštím týdnu, cílit bude především na starší oslabené lidí a obyvatele domovů důchodců. Podle britské vlády půjde o nejrozsáhlejší očkovací akci v dějinách Británie.

"Mohli bychom teoreticky předejít 99 procentům pobytů v nemocnici a smrtelných případů v souvislosti s covidem-19," řekl Van-Tam. Předpokladem podle něj je, že se vakcíně dostane širokého přijetí ze strany veřejnosti. Průzkum veřejného mínění ještě před schválením látky naznačil, že svolných s očkováním proti covidu-19 je 70 procent Britů.

Van-Tam současně varoval před euforií a ledabylostí při zvládání pandemie. "Musíme zajistit, aby lidé chápali, že toto není okamžité řešení," řekl s tím, že lidé budou muset i nadále dodržovat opatření proti šíření koronaviru bez ohledu na to, zda se nechali očkovat či nikoliv.

Podle klinické studie firem Pfizer a BioNTech je vakcína účinná proti nemoci covid-19 z 95 procent. Nakolik ale chrání i před samotnou nákazou koronavirem, dosud není jisté. Odborníci podle Van-Tama potřebují čas, aby to byli schopni posoudit.

Úkol zajistit mezi obyvatelstvem vysokou míru přijetí vakcíny coby klíčové součásti boje proti pandemii covidu-19 dostaly od vlády již dříve také britské tajné služby. Deník The Times začátkem listopadu informoval, že elektronická rozvědka GCHQ zahájila ofenzivní kybernetickou operaci, jejímž cílem je potírat falešné informace na internetu a propagandu proti budoucí koronavirové vakcíně, kterou šíří nepřátelské státy. Velkou část dezinformací tohoto typu má podle oslovených zdrojů na svědomí Rusko.

Související

Více souvisejících

očkování Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

17. března 2024 21:58

17. března 2024 21:20

První východočeské derby v play-off zvládly po boji Pardubice, Sparta udolala Liberec v nájezdech

Vyrovnané souboje před ohromujícími diváckými atmosférami byly k vidění o prvním hracím dni čtvrtfinálové fáze play-off Tipsport extraligy. Oba první zápasy dvou sérií Pardubice vs. Hradec Králové a Sparta vs. Liberec navštívilo přes 10 000 fanoušků a oba zápasy se nerozhodly v základní hrací době. Zatímco východočeské derby rozhodl po remíze 4:4 po prodloužení symbolicky proti svému oblíbenému soupeři Martin Kaut, v pražské O2 Areně se čekalo na rozhodnutí až do samostatných nájezdů, ve kterých nakonec Pražané odčinili to, že nedotáhli vedení 2:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy