Britský král ovládá mocné impérium. Vládne i Kanadě, Austrálii nebo Novému Zélandu

Moc Alžběty II. sahala daleko za hranice Britských ostrovů. Byla vstřícná vůči menším zemím a v rámci Commonwealthu, který dobrovolně sdružuje bývalé britské kolonie, utužovala porozumění a dobré vztahy. Jeho hranice končí až v samotné Oceánii a kdo vede Británii, vládne bez nadsázky mocnému impériu.

Vlajka Velké Británie

Britské impérium bylo až do konce druhé světové války světovou velmocí a svým vlivem se rovnalo například Spojeným státům nebo Sovětskému svazu. Otec Alžběty, Jiří VI., stál celou druhou světovou válku po boku Winstona Churchilla a spojeneckých vojáků ve Velké Británii. Jeho dcera na trůn nastoupila jako nenápadná pětadvacetiletá žena jen s málem zkušeností. Do rukou dostala obrovské impérium.

„Commonwealth byl vytvořen jako alternativa k udržení úzkých vazeb založených na dobrovolném přátelství a společných zájmech napříč zeměmi hovořícími anglicky. Většinou jde o země, které byly britskými koloniemi,“ popsala historička Cindy McCreey pro zpravodajský web France24.

Podle lektora ústavního práva Craiga Prescotta byly země Commonwealthu pro královnu Alžbětu prioritou. „Ona je hlavním důvodem, proč společenství ještě přežívá. Několikrát procestovala všechny tyto země. Vždy při svých vánočních projevech nebo projevech ke dni Commonwealthu zdůrazňovala jeho důležitost,“ doplnil Prescott rovněž pro web France 24.

Její poslední zahraniční cesta vedla na Maltu, kde se zúčastnila Zasedání předsedů vlád společenství. „Alžběta byla enormně vlivná. Snažila se urovnávat rozdíly mezi jednotlivými zeměmi a jejich lídry a dávala lidem pocit, že je jejich země coby člen Commonwealthu relevantní,“ řekla McCreey.

Říše, nad kterou slunce nezapadá

Zpočátku vlády Alžběty II. bylo Britské impérium velmi rozlehlé. Kromě Kanady a Austrálie pod jeho vliv patřila také Indie nebo Jihoafrická republika. Hranice dnešního Commonwealthu končí až v samotné Oceánii. Jeho členy jsou například Fidži, Kiribati, Nauru nebo Tonga. Bez nadsázky se dá říct, že nad Britským impériem a následně Commonwealthem slunce opravdu nezapadá. Lidé, kteří tráví dovolenou například na Maledivách, na Kypru nebo na Jamajce se nacházejí pod vlivem britské královské koruny také.

Mnoho zemí se zbavilo závislosti na Velké Británii alespoň co se vlády britského monarchy týče. Alžběta II. na sklonku svého života vládla Kanadě, Austrálii, Novému Zélandu, Papui Nové Guinei a samotné Velké Británii a Severnímu Irsku. Ostatní země již mají své prezidenty a koruna tam má již pouze symbolický vliv.

Země, kterým vládne britský monarcha, má na starosti většinou guvernér. „Austrálie a Spojené království mají velice úzké vztahy určené naším společným dědictvím, společnými hodnotami, silnými mezilidskými vztahy napříč oběma zeměmi, blízkými strategickými zájmy a také společnými zájmy v oblasti investic a obchodu,“ popsala australská vláda na svém webu.

Australská vláda zveřejnila také čísla, kolik lidí vzájemně obě země navštívilo. V roce 2019 přicestovalo do Austrálie téměř 720 tisíc Britů, naopak cestovalo zhruba 670 tisíc Australanů. Mnoho lidí cestovalo do každé ze zemí za prací nebo za studiem. V Austrálii mělo brigádu téměř 38 tisíc Britů a 6 800 jich zde studovalo.

Rozdílem oproti jiným organizacím je nezávislost jednotlivých zemí. Podle webu Britannica.com nemusí jednotlivé země vůči Commonwealthu plnit žádné závazky. „Jsou drženy společnými tradicemi a zkušenostmi. Společenství drží pohromadě na základě vzájemné komunikace a setkávání. Každý členský stát posílá svého zástupce do hlavních měst ostatních členů,“ vysvětluje Britannica.

Hlava Commonwealthu, britský monarcha, má především ceremoniální funkci. Sekretariát Commonwealthu naopak organizuje různé aktivity mezi členskými státy. Jednou z nich jsou Hry Commonwealthu. Týmy především z Australásie (Austrálie a Nového Zélandu), Velké Británie, Kanady, Jihoafrické republiky, ale také ostatních členských států se utkávají v sérii soutěží v různých sportech, jakými jsou například atletika, box, wrestling nebo plavání.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Čtyři lidé zemřeli, další se zranili po nárazu auta…

03.10.2022 10:26 Čtyři lidé zemřeli a sedm dalších osob utrpělo zranění v centru Bratislavy, když osobní automobil…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Nobelovu cenu za lékařství dostal švédský biolog Svante Pääbo

03.10.2022 13:36 Aktualizováno Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za rok 2022 dostane švédský expert na evoluční genetiku…

Kreml čekají konzultace ohledně hranic anektovaných ukrajinských oblastí

03.10.2022 12:46 Moskva bude konzultovat s obyvateli Chersonské a Záporožské oblasti stanovení hranic těchto…

Ukrajinská armáda hlásí osvobození vesnice Torske nedaleko strategického…

03.10.2022 08:42 Ruská armáda v noci na dnešek podle Ukrajinců podnikla raketové útoky na město Záporoží. Údaje o…

Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu plynovodů a kabelů

02.10.2022 20:42 Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu infrastruktury na dně moří, jako jsou plynovody…

Putin má podle šéfa ukrajinské zpravodajské služby nejméně tři dvojníky

02.10.2022 19:05 Ruský prezident Vladimir Putin má nejméně tři dvojníky, řekl podle agentury Unian šéf ukrajinské…

Stoltenberg považuje za nejlepší odpověď na anexi podporu Ukrajiny

02.10.2022 18:53 Aktualizováno Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Ukrajiny. Řekl to dnes…

V Izjumu bylo podle zjištění AP mučení vojáků i civilistů během okupace…

02.10.2022 17:53 V ukrajinském Izjumu bylo během šesti měsíců ruské okupace mučení naprosto běžnou praktikou, která…

Karel III. nepojede na klimatický summit COP27

02.10.2022 17:31 Aktualizováno Britský král Karel III. na přání premiérky Liz Trussové zrušil cestu do egyptského Šarm aš-Šajchu,…

Trojice zemí koupí slovenské houfnice pro Ukrajinu

02.10.2022 16:06 Aktualizováno Německo, Dánsko a Norsko koupí pro Ukrajinu 16 slovenských houfnic Zuzana 2. Uvedené tři země za ně…

Ruský ústavní soud dal zelenou anexi okupovaných ukrajinských území

02.10.2022 15:32 Aktualizováno Ruský ústavní soud dnes schválil balík dokumentů o připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku,…

Související:

Právě se děje

reklama