Britský král ovládá mocné impérium. Vládne i Kanadě, Austrálii nebo Novému Zélandu

Moc Alžběty II. sahala daleko za hranice Britských ostrovů. Byla vstřícná vůči menším zemím a v rámci Commonwealthu, který dobrovolně sdružuje bývalé britské kolonie, utužovala porozumění a dobré vztahy. Jeho hranice končí až v samotné Oceánii a kdo vede Británii, vládne bez nadsázky mocnému impériu.

Britské impérium bylo až do konce druhé světové války světovou velmocí a svým vlivem se rovnalo například Spojeným státům nebo Sovětskému svazu. Otec Alžběty, Jiří VI., stál celou druhou světovou válku po boku Winstona Churchilla a spojeneckých vojáků ve Velké Británii. Jeho dcera na trůn nastoupila jako nenápadná pětadvacetiletá žena jen s málem zkušeností. Do rukou dostala obrovské impérium.

„Commonwealth byl vytvořen jako alternativa k udržení úzkých vazeb založených na dobrovolném přátelství a společných zájmech napříč zeměmi hovořícími anglicky. Většinou jde o země, které byly britskými koloniemi,“ popsala historička Cindy McCreey pro zpravodajský web France24.

Podle lektora ústavního práva Craiga Prescotta byly země Commonwealthu pro královnu Alžbětu prioritou. „Ona je hlavním důvodem, proč společenství ještě přežívá. Několikrát procestovala všechny tyto země. Vždy při svých vánočních projevech nebo projevech ke dni Commonwealthu zdůrazňovala jeho důležitost,“ doplnil Prescott rovněž pro web France 24.

Její poslední zahraniční cesta vedla na Maltu, kde se zúčastnila Zasedání předsedů vlád společenství. „Alžběta byla enormně vlivná. Snažila se urovnávat rozdíly mezi jednotlivými zeměmi a jejich lídry a dávala lidem pocit, že je jejich země coby člen Commonwealthu relevantní,“ řekla McCreey.

Říše, nad kterou slunce nezapadá

Zpočátku vlády Alžběty II. bylo Britské impérium velmi rozlehlé. Kromě Kanady a Austrálie pod jeho vliv patřila také Indie nebo Jihoafrická republika. Hranice dnešního Commonwealthu končí až v samotné Oceánii. Jeho členy jsou například Fidži, Kiribati, Nauru nebo Tonga. Bez nadsázky se dá říct, že nad Britským impériem a následně Commonwealthem slunce opravdu nezapadá. Lidé, kteří tráví dovolenou například na Maledivách, na Kypru nebo na Jamajce se nacházejí pod vlivem britské královské koruny také.

Mnoho zemí se zbavilo závislosti na Velké Británii alespoň co se vlády britského monarchy týče. Alžběta II. na sklonku svého života vládla Kanadě, Austrálii, Novému Zélandu, Papui Nové Guinei a samotné Velké Británii a Severnímu Irsku. Ostatní země již mají své prezidenty a koruna tam má již pouze symbolický vliv.

Země, kterým vládne britský monarcha, má na starosti většinou guvernér. „Austrálie a Spojené království mají velice úzké vztahy určené naším společným dědictvím, společnými hodnotami, silnými mezilidskými vztahy napříč oběma zeměmi, blízkými strategickými zájmy a také společnými zájmy v oblasti investic a obchodu,“ popsala australská vláda na svém webu.

Australská vláda zveřejnila také čísla, kolik lidí vzájemně obě země navštívilo. V roce 2019 přicestovalo do Austrálie téměř 720 tisíc Britů, naopak cestovalo zhruba 670 tisíc Australanů. Mnoho lidí cestovalo do každé ze zemí za prací nebo za studiem. V Austrálii mělo brigádu téměř 38 tisíc Britů a 6 800 jich zde studovalo.

Rozdílem oproti jiným organizacím je nezávislost jednotlivých zemí. Podle webu Britannica.com nemusí jednotlivé země vůči Commonwealthu plnit žádné závazky. „Jsou drženy společnými tradicemi a zkušenostmi. Společenství drží pohromadě na základě vzájemné komunikace a setkávání. Každý členský stát posílá svého zástupce do hlavních měst ostatních členů,“ vysvětluje Britannica.

Hlava Commonwealthu, britský monarcha, má především ceremoniální funkci. Sekretariát Commonwealthu naopak organizuje různé aktivity mezi členskými státy. Jednou z nich jsou Hry Commonwealthu. Týmy především z Australásie (Austrálie a Nového Zélandu), Velké Británie, Kanady, Jihoafrické republiky, ale také ostatních členských států se utkávají v sérii soutěží v různých sportech, jakými jsou například atletika, box, wrestling nebo plavání.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Velká Británie Královna Alžběta II.

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy