Britský soud rozhodne o vydání Assange do USA na začátku ledna

Britský soud rozhodne o vydání zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange do Spojených států 4. ledna 2021. Do té doby zůstane ve vazbě. Oznámily to dnes tiskové agentury. Australan v USA čelí obvinění ze špionáže a nezákonného zveřejnění tajných dokumentů, za což mu hrozí 175 let vězení.

Julian Assange
doporučujeme

"Jestliže nebude podána další žádost o propuštění na kauci, zůstanete do 4. ledna ve vazbě. A to ze stejných důvodů jako dosud," sdělila Assangeovi soudkyně trestního tribunálu Old Bailey Vanessa Baraitserová.

Soud už dříve odmítl pustit Assange na kauci kvůli obavám z jeho útěku. Assange porušil kauci v roce 2012. Tehdy na ekvádorské ambasádě v Londýně požádal o azyl, aby se vyhnul vydání do Švédska, kde čelil obviněním ze sexuálních deliktů.

Assange vinu popíral a švédská prokuratura nakonec stíhání zastavila. Pobytem na ambasádě se poté snažil vyhnout také hrozícímu vydání do USA. Ekvádor mu však loni azyl odebral, načež Assange zatkla britská policie.

Dnešním dnem skončila čtyřtýdenní fáze, kdy soud mimo jiné vyslýchal svědky. Assangeovi obhájci požádali o čtyři týdny času, než přednesou závěrečnou řeč. O další dva týdny později závěrečnou řeč pronesou právní zástupci reprezentující Spojené státy. Assangeův právní tým pak mít několik dní na to, aby mohl reagovat.

Server WikiLeaks na sebe strhl pozornost médií z celého světa v roce 2010, když publikoval tajné video americké armády zachycující letecký útok v Bagdádu z roku 2007, který zabil desítku lidí včetně dvou reportérů agentury Reuters. Server poté mimo jiné zveřejnil množství tajných zpráv, převážně polních hlášení amerických vojáků z let 2004 až 2009, a tajných amerických diplomatických depeší.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pat v Karabachu. Šance na diplomatické řešení konfliktu jsou nulové, soudí…

21.10.2020 20:37 Aktualizováno Arménský premiér Nikol Pašinjan uvedl, že konflikt o Náhorní Karabach nemá v této fázi diplomatické…

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

21.10.2020 20:12 Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil dnes ruský…

Papež František podpořil registrovaná partnerství homosexuálů

21.10.2020 18:25 Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do…

Rusko a Ukrajina hlásí nejvíce mrtvých za den od začátku pandemie

21.10.2020 17:10 Aktualizováno V Rusku a na Ukrajině zemřelo za poslední den nejvíce lidí s onemocněním covid-19 od začátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama