Co čeká světovou ekonomiku? Profesor poukázal na klíčové faktory

NÁZOR – Vývoj na finančních trzích a důvěra investorů v budoucnost nám mohou hodně napovědět o nadcházejícím ekonomickém zotavení, konstatuje David McMillan v komentáři pro server National Interest. Profesor z University of Stirling tyto ukazatele považuje za důležité na pozadí překonávání koronavirové pandemie.

Hodně se debatuje o tom, zda bude ekonomické zotavení ve tvaru V, což znamená krátkodobý hospodářský propad a následný rychlý návrat na předchozí úroveň, nastiňuje profesor. Dodává, že zotavení může mít také podobu U, tedy trvat delší dobu, případně není vyloučen ani vývoj ve tvaru L, kdy zotavení není v dohledu a vleče se mnoho let, ne-li desetiletí.

„Cena zlata je rekordně vysoká,“ poukazuje ekonom. To podle něj ukazuje, jak skeptičtí jsou investoři k zotavení ekonomiky. Ne všechny signály jsou ale špatné, upozorňuje McMillan. Uvádí pět důležitých ukazatelů, které jsou směsicí tří výše uvedených scénářů vývoje a ukázkou nejistoty panující na finančních trzích.

Zlato

Zlato je pojímáno jako bezpečná komodita pro úschovu prostředků, vysvětluje odborník. Dodává, že zlato neprodukuje žádné zisky v podobě dividend či úroků, a tak v dobrých časech jeho obliba klesá na úkor akcií.

Naopak hodnota zlata se ukazuje v období ekonomických problémů, kdy jeho cena roste, deklaruje profesor. Podotýká, že cena zlata nyní překonala úroveň po globální finanční krizi v letech 2007 a 2008, což přináší mnoho otázek ohledně udržitelnosti dluhů a naznačuje obezřetnost investorů.

Akciové trhy

Cena akcií výrazně osciluje a akcie považovány za jednu z nejriskantnějších investic, protože v případě bankrotu společnosti přijdou investoři o všechny peníze, uvádí McMillan. Poukazuje, že jeden z klíčových indexů na americké burze, S&P 500, se nachází pod úrovní ze začátku letošního roku, ale nad úrovní loňské úrovně.

„Je to tvar V, ale vzestup je trochu kulhavý a pokračující nejistota momentálně brání plnému zotavení,“ pokračuje ekonom. Doplňuje, že pohled na další trhy není tak optimistický a například hlavní britský index FTSE 100 se stále nachází hluboko pod hodnotami, kde byl před úderem nemoci covid-19, a blíží se tvaru L.

Měď

Měď je nejčastěji užívaný průmyslový materiál, a pokud se vyrábí zboží a roste ekonomika, je po mědi poptávka a její cena stoupá, konstatuje expert. Upozorňuje, že cena mědi propadla na začátku roku spolu s vyhlášením karantény v Číně a k dalšímu poklesu došlo poté, co se koronavirus v březnu rozšířil do Evropy a Spojených států.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Čína je největším dovozcem mědi a nakupuje polovinu jejího celosvětového objemu, tudíž je cena této komodity určována především poptávkou v Číně, přičemž od 19. března konstantně roste spolu stím, jak čínské úřady uvolňují protikoronavirová opatření, vysvětluje McMillan. To považuje za náznak oživení ve tvaru protáhlého V, které se může měnit v U.   

Baltic Dry Index

„Pokud se vyrábí zboží, pak je nutné poslat ho do konečné destinace,“ píše profesor. Vysvětluje, že Baltic Dry Index se skládá z indexů ceny přepravy klíčových surových materiálů a je-li zboží posíláno výrobci do světa zákazníkům, tento index roste.

Momentálně se Baltic Dry Index nachází na úrovni před začátkem karantény v Evropě a Spojených státech, ale vrátil se na úroveň před vyhlášením karantény v Číně, upozorňuje ekonom. To by podle něj naznačovalo, že objem výroby roste a existuje naděje pro exportéry, přestože pokles na konci grafu varovně ukazuje přetrvávající nejistotu.

Vládní dluhopisy

Podobně jako zlato jsou i vládní dluhopisy považovány za bezpečnější druh investice během krizí, protože státy zpravidla nebankrotují a daří se jim splácet dluhy, nastiňuje McMillan. Dodává, že pokud investoři s nervozitou vzhlížejí k budoucímu ekonomickému vývoji, nakupují vládní dluhopisy, což žene jejich cenu nahoru a snižuje jejich výnos.

Výnos z dluhopisů ovlivňuje politika centrálních bank a nižší úrokové sazby v ekonomicky slabší době, které mají lidi přimět utrácet, tudíž lze srovnat výnosy dluhopisů s různou délkou splatnosti, kdy vyšší výnos značí pozitivnější výhled, uvádí odborník. Konstatuje, že pohled na dlouhodobý graf ukazuje růst, a tedy oživení, ale tento růst se zastavuje, což opět indikuje pokračující nejistotu.  

„Celkově čísla ukazují, že investoři jsou nejistí. To, že nakupují akcie a suroviny využívané ve výrobě je signál naděje, že se světová ekonomika zotaví rychle. Ale cena zlata také dává dávku realismu,“ uzavírá profesor.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy