Co čeká světovou ekonomiku? Profesor poukázal na klíčové faktory

NÁZOR – Vývoj na finančních trzích a důvěra investorů v budoucnost nám mohou hodně napovědět o nadcházejícím ekonomickém zotavení, konstatuje David McMillan v komentáři pro server National Interest. Profesor z University of Stirling tyto ukazatele považuje za důležité na pozadí překonávání koronavirové pandemie.

Hodně se debatuje o tom, zda bude ekonomické zotavení ve tvaru V, což znamená krátkodobý hospodářský propad a následný rychlý návrat na předchozí úroveň, nastiňuje profesor. Dodává, že zotavení může mít také podobu U, tedy trvat delší dobu, případně není vyloučen ani vývoj ve tvaru L, kdy zotavení není v dohledu a vleče se mnoho let, ne-li desetiletí.

„Cena zlata je rekordně vysoká,“ poukazuje ekonom. To podle něj ukazuje, jak skeptičtí jsou investoři k zotavení ekonomiky. Ne všechny signály jsou ale špatné, upozorňuje McMillan. Uvádí pět důležitých ukazatelů, které jsou směsicí tří výše uvedených scénářů vývoje a ukázkou nejistoty panující na finančních trzích.

Zlato

Zlato je pojímáno jako bezpečná komodita pro úschovu prostředků, vysvětluje odborník. Dodává, že zlato neprodukuje žádné zisky v podobě dividend či úroků, a tak v dobrých časech jeho obliba klesá na úkor akcií.

Naopak hodnota zlata se ukazuje v období ekonomických problémů, kdy jeho cena roste, deklaruje profesor. Podotýká, že cena zlata nyní překonala úroveň po globální finanční krizi v letech 2007 a 2008, což přináší mnoho otázek ohledně udržitelnosti dluhů a naznačuje obezřetnost investorů.

Akciové trhy

Cena akcií výrazně osciluje a akcie považovány za jednu z nejriskantnějších investic, protože v případě bankrotu společnosti přijdou investoři o všechny peníze, uvádí McMillan. Poukazuje, že jeden z klíčových indexů na americké burze, S&P 500, se nachází pod úrovní ze začátku letošního roku, ale nad úrovní loňské úrovně.

„Je to tvar V, ale vzestup je trochu kulhavý a pokračující nejistota momentálně brání plnému zotavení,“ pokračuje ekonom. Doplňuje, že pohled na další trhy není tak optimistický a například hlavní britský index FTSE 100 se stále nachází hluboko pod hodnotami, kde byl před úderem nemoci covid-19, a blíží se tvaru L.

Měď

Měď je nejčastěji užívaný průmyslový materiál, a pokud se vyrábí zboží a roste ekonomika, je po mědi poptávka a její cena stoupá, konstatuje expert. Upozorňuje, že cena mědi propadla na začátku roku spolu s vyhlášením karantény v Číně a k dalšímu poklesu došlo poté, co se koronavirus v březnu rozšířil do Evropy a Spojených států.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Čína je největším dovozcem mědi a nakupuje polovinu jejího celosvětového objemu, tudíž je cena této komodity určována především poptávkou v Číně, přičemž od 19. března konstantně roste spolu stím, jak čínské úřady uvolňují protikoronavirová opatření, vysvětluje McMillan. To považuje za náznak oživení ve tvaru protáhlého V, které se může měnit v U.   

Baltic Dry Index

„Pokud se vyrábí zboží, pak je nutné poslat ho do konečné destinace,“ píše profesor. Vysvětluje, že Baltic Dry Index se skládá z indexů ceny přepravy klíčových surových materiálů a je-li zboží posíláno výrobci do světa zákazníkům, tento index roste.

Momentálně se Baltic Dry Index nachází na úrovni před začátkem karantény v Evropě a Spojených státech, ale vrátil se na úroveň před vyhlášením karantény v Číně, upozorňuje ekonom. To by podle něj naznačovalo, že objem výroby roste a existuje naděje pro exportéry, přestože pokles na konci grafu varovně ukazuje přetrvávající nejistotu.

Vládní dluhopisy

Podobně jako zlato jsou i vládní dluhopisy považovány za bezpečnější druh investice během krizí, protože státy zpravidla nebankrotují a daří se jim splácet dluhy, nastiňuje McMillan. Dodává, že pokud investoři s nervozitou vzhlížejí k budoucímu ekonomickému vývoji, nakupují vládní dluhopisy, což žene jejich cenu nahoru a snižuje jejich výnos.

Výnos z dluhopisů ovlivňuje politika centrálních bank a nižší úrokové sazby v ekonomicky slabší době, které mají lidi přimět utrácet, tudíž lze srovnat výnosy dluhopisů s různou délkou splatnosti, kdy vyšší výnos značí pozitivnější výhled, uvádí odborník. Konstatuje, že pohled na dlouhodobý graf ukazuje růst, a tedy oživení, ale tento růst se zastavuje, což opět indikuje pokračující nejistotu.  

„Celkově čísla ukazují, že investoři jsou nejistí. To, že nakupují akcie a suroviny využívané ve výrobě je signál naděje, že se světová ekonomika zotaví rychle. Ale cena zlata také dává dávku realismu,“ uzavírá profesor.

Související

Více souvisejících

Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 19 minutami

před 37 minutami

před 58 minutami

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 5 hodinami

K nehodě na D2 přiletěl záchranářský vrtulník. (29.5.2023)

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

před 6 hodinami

Lotyšsko po úspěchu na MS v hokeji narychlo zavedlo nový státní svátek

Lotyšský parlament v neděli večer na poslední chvíli zavedl na dnešní den státní svátek poté, co jeho hokejisté na mistrovství světa vybojoval bronzovou medaili. Stalo se tak poprvé od obnovy nezávislosti v roce 1991.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy