Co ukázal koronavirus o Rusku a Putinovi? Profesor má jasno

NÁZOR – Poté, co vypukla pandemie nového koronaviru, se ruský prezident Vladimir Putin pokusil využít této krize k posílení své pověsti silného vládce a Ruska coby efektivního státu, konstatuje profesor politologie Michael McFaul v komentáři pro server Washington Post. Bývalý americký velvyslanec v Rusku dodává, že Putin se zpočátku chlubil, že jeho země unikla nejhoršímu a naznačoval, že tento úspěch je důkazem jeho nesmlouvavé politiky.

Silný vůdce, silný stát

Ruská státní média vychvalují ruský úspěch a zároveň se pasou na amerických selháních, uvádí McFaul. Poukazuje, že Kreml s fanfárami prohlašuje, že má více než dostatečné kapacity, aby poskytoval humanitární pomoc, a to i Spojeným státům, přičemž jsou medializována přistání ruských letounů na amerických letištích.

Později se ukázalo, že humanitární pomoc nebyla darem, ale zakoupeným zbožím, navíc americké úřady nedávno vrátily Rusku desítky plicních ventilátorů, konkrétně podobných modelů, jaké jsou spojovány s několika smrtícími požáry v moskevských a petrohradských nemocnicích, upozorňuje profesor. Dodává, že příběh o schopnostech silného ruského státu je přesto v centru Putinova obrazu silného vůdce.

„Od doby, kdy se stal v roce 2000 prezidentem, Putin slibuje rozhodné vedení jednoho muže, které neomezují parlament, média, oligarchové nebo občanská společnost, a rekonstrukci ruského státu, který se v 90. letech zhroutil,“ píše bývalý diplomat. Připomíná, že na počátku své vlády Putin implicitně žádal ruské občany, aby přijali společenskou smlouvu – za rekonstrukci státu a ekonomický růst se měli vzdát demokratických institucí a lidských práv a poskytnout Putinovi velké pravomoci.

Image silného vůdce a Ruska coby silného státu hraje klíčovou roli v Putinově mystice doma i v zahraničí, deklaruje politolog. Konstatuje, že Putin se stal ztělesněním státu - v ruském jazyce tento model vystihuje slovo gosudarstvennik –, a proto nedávné ruské neúspěchy v zadržování koronaviru ohrožují samotného Putina i jeho autokracii.

Rusko má hned po Spojených státech největší počet nakažených a mnozí navíc chovají podezření, že čísla podhodnocuje, především míru smrtnosti, poukazuje McFaul. Skutečnost je podle něj taková, že Putinovi se za 20 let služby ruskému lidu nepodařilo vybudovat efektivní stát.

Prezident vynaložil enormní prostředky na modernizaci ruského jaderného arzenálu, posílení tajných služeb, armády a bezpečnostních složek či olympijská sportoviště, ale výrazně méně investoval do silnic, škol a nemocnic, především mimo hlavní město, konstatuje politolog. Domnívá se, že covid-19 nyní tyto přehmaty v budování státu odhaluje.

Posílení represí je nejpravděpodobnější

„Putin osobně také během krize nevystoupil. Celé dny se neukázal, přesunul rozhodovací odpovědnost na gubernátory,“ pokračuje bývalý velvyslanec. Doplňuje, že Putin působí, jako by se odstřihl od svých vladařských povinností a během pandemie o ně neměl zájem.

Pozitivní test na koronavirus měli navíc ministři kultury a rozvoje, zatímco Putinův mluvčí Dmitrij Peskov a premiér Michail Mišustin skončili dokonce v nemocnici, poukazuje McFaul. To podle něj neukazuje obraz síly a Rusové si to uvědomují.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Je těžké určit aktuální míru důvěry Rusů v úřady – už jen z důvodu, že většina výzkumných center je loajální vůči režimu –, ale i tak se ukazuje, že Putinova podpora klesla v dubnu na nejnižší úroveň od roku 1999, podotýká politolog. Doplňuje, že prezidenta podporuje 59 % obyvatel a jen 27 % z nich věří, že Putin dokáže vyřešit důležité problémy.

Začínají se projevovat i rozpory mezi federálními a místními úřady, například mezi moskevským starostou a federální vládou, stejně jak mezi kremelskými technokraty a ideologickými statisty z Putinova okruhu přátel, někdejších příslušníků tajných služeb, nastiňuje profesor. Přiznává přitom, že ani všechny demokracie si v boji s koronavirem nevedou dobře a Jižní Korea, Tchaj-wan, Nový Zéland či Německo situaci zvládají lépe než například Itálie, Francie, Británie, Brazílie nebo Spojené státy.

„Ale demokracie mají zabudované mechanismy umožňující občanům vyjádřit jejich názor na fungování státu,“ zdůrazňuje McFaul. Připomíná, že například američtí voliči dostanou šanci ohodnotit výkon prezidenta Donalda Trumpa v listopadových volbách, což v autokraciích neplatí.

Covid-19 tak podle politologa rozbíjí mýtus Ruska coby silného státu a Putina coby silného lídra a bez svobodných a férových voleb, které by umožnily občanům ohodnotit neefektivní odpověď Ruska na pandemii, existují jen dva scénáře – změna režimu, nebo utužení represí.

Zatímco zanedbával nemocnice, silnice a školy, v represivní oblasti Putin posílil schopnost ruského státu ovládat občany skrze nátlak, deklaruje někdejší velvyslanec. „Proto je tato tragická možnost nejpravděpodobnější,“ uzavírá.

Související

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy