Co ukazuje střet u Krymu? Politolog promluvil o britsko-ruských vztazích

NÁZOR - Nedávný britsko-ruský incident u pobřeží Krymu podtrhuje novou roli Spojeného království v mezinárodním systému, domnívá se Dmitrij Trenin. Politolog z Carnegie Moscow Center v komentáři pro server Moscow Times tvrdí, že signalizuje novou "globální Británii" coby proaktivního člena Spojenými státy vedené koalice, která se snaží potvrdit vůdčí roli Západu ve světě tváří v tvář čínské výzvě a aktivitám Ruska.

Nezanedbatelné riziko

Londýn je v tomto připraven jít na hranu a podstupovat nezanedbatelná rizika, soudí politolog. Poukazuje, že Británie vyslyšela jako první americká volání po společné akci například v případě Afghánistánu a Iráku a nyní ukazuje, že v některých případech bude jednat samostatně.

Až do minulého týdne byla ruská svrchovanost nad Krymem přímo zpochybněna jen v roce 2018, a to ukrajinskými plavidly, které vyslal tehdejší prezident Petro Porošenko z Oděsy do Azovského moře, připomíná Trenin. Podotýká, že nyní připomínku toho, že svět anexi Krymu neuznává, vyslala britská loď HMS Defender, která vplula do dvanáctimílového pásma územních vod nedaleko Sevastopolu.

"To potenciálně věští novou, riskantnější úroveň konfrontace," pokračuje odborník. Zdůrazňuje, že poslední incident byl závažnější než ten z roku 2018 nejen kvůli zapojení Británie, ale také kvůli načasování.

Britské otestování ruských červených linií přišlo méně než týden po ženevském setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joe Bidenem, vyzdvihuje autor komentáře. Rekapituluje, že ruská plavidla se přiblížila k Defenderu, vypálila varovné výstřely a podle ruského ministerstva obrany došlo dokonce ke svržení několika leteckých pum do cesty britské lodi, což ji mělo přimět změnit kurz.   

Reportáž BBC z paluby Defenderu naznačuje, že posádka byla od počátku připravena na fyzický střet s ruskými silami, konstatuje Trenin. Poukazuje, že Rusko díky tomu interpretuje misi britského plavidla jako připravenou provokaci, která měla přimět ruské jednotky "zahnat nového ducha Ženevy".

Politolog ovšem soudí, že plavba měla za cíl spíše zpochybnit ruské červené linie než je otestovat a jasněji vše ukáže další vývoj. Záležet bude podle odborníka na tom, zda šlo o jednorázový incident, nebo se podobný bude brzy opakovat.

Další pokusy ukázat, že ruské červené linie - ať pozemní, vzdušné či námořní - nejsou ve skutečnosti nenarušitelné, mohou tlačit Moskvu k obraně toho, čeho se nemůže vzdát, aniž by ztratila tvář, deklaruje autor komentáře. Obává se, že to by téměř jistě vedlo ke střetům a obětem, což s sebou nese riziko další eskalace.

Nejvyšší priorita pro obě strany

V takovém případě by se konfrontace mezi Ruskem a NATO zhoršila natolik, až by se ocitla na pokraji války, což je velmi pochmurný scénář, shrnuje politolog. Vysvětluje, že červené linie nejsou od toho, aby byly přijímány, ale pouze brány v potaz a nikdo v Moskvě neočekává, že Západ v dohledné budoucnosti uzná ruskou svrchovanost nad Krymem.  

"Avšak odmítání reality s sebou nese cenu, kterou by si měl uvědomit každý, než podstoupí riziko, že bude muset skutečně bojovat," pokračuje Trenin. Doplňuje, že Británie je ohledně konfrontace s Ruskem méně zdrženlivá než některé jiné evropské země NATO a poslední britská bezpečnostní strategie otevřeně Rusko jmenuje coby hlavní hrozby pro Spojené království i celý Západ.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Britsko-Ruské vztahy, které v posledních patnácti letech neustále ochlazovaly, se tak mohou stát velmi vyhrocenými, upozorňuje politolog. Podotýká, že lokace incidentu - nedaleko Sevastopolu - také oživuje vzpomínky na krymskou válku, která byla v 19. století součástí hořké velké hry, hybridního soupeření mezi dvěma říšemi o Euroasii, a přestože jsou tyto dny dávno pryč, bojovný duch přežívá na obou stranách.

Riziko války mezi velmocemi je nyní vyšší než před půlstoletím a Biden s Putinem správně obracejí pozornost zpět ke strategické stabilitě, když ujišťují, že jaderná válka nemůže mít vítěze, míní Trenin. Zdůrazňuje, že stabilita ovšem závisí na mnoha věcech, nikoliv pouze na jaderných zbraních a kybernetické bezpečnosti.

Jedna z možností, jak může v 21. století vypuknout válka, je neúmyslná eskalace pramenící z incidentu, například v Baltském a Černém moři, či lokální konflikt, jako je ten na Donbasu, který se vymkne kontrole, domnívá se politolog. "Ačkoliv probíhá snaha lépe zvládat či alespoň nějak regulovat americko-ruskou konfrontaci, zamezení nebezpečným střetům mezi silami Ruska a zemí NATO by mělo být absolutně nejvyšší prioritou pro obě strany," uzavírá odborník.

Související

Více souvisejících

Rusko Ruská armáda Velká Británie Krym Armáda U.K.

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 56 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy