Covid-19: Rusko má přes půl milionu nakažených, koronavirus řádí i na Ukrajině

V Rusku přibylo za poslední den bezmála 8800 nakažených koronavirem, čímž jejich celkový počet překonal hranici půl milionu. Na 6500 lidí s nemocí covid-19 zemřelo, informovala dnes s odvoláním na zdravotnické úřady agentura Interfax. Nejvyšší denní přírůstek nakažených od začátku epidemie dnes ohlásila Ukrajina.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Za posledních 24 hodin evidovaly úřady 8779 případů nákazy, celkově jich je už 502.436. Od začátku epidemie v zemi zemřelo po komplikacích doprovázejících nemoc covid-19 již 6532 lidí, z toho 174 za poslední den. Přes 260.000 pacientů se dosud vyléčilo, píše Interfax.

Rusko zůstává z hlediska počtu nakažených třetí nejpostiženější zemí světa, po USA (více než dva miliony) a Brazílii (přes 772.000).

Země prožívala vrchol epidemie v polovině května, kdy denní přírůstky infikovaných přesahovaly 11.000. Denní bilance nakažených se v posledních týdnech ustálila v rozmezí osmi a devíti tisíc.

Poměrně nízkou úmrtnost na covid-19 v Rusku v porovnání s jinými zeměmi, která budí pochyby pozorovatelů, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v televizi CNN vysvětlil vyšší efektivitou ruského zdravotnictví, což prý umožnilo přežít většímu počtu lidí.

Hlavní město Moskva, kde byla odhalena až polovina všech případů nákazy v zemi, v úterý zmírnila režim, podle kterého obyvatelé museli zůstávat doma s výjimkou nejnutnějších pochůzek, a také zrušila elektronické propustky na vycházky. Otevřela se kadeřnictví, veterinární kliniky, zprostředkovatelny práce. Divadla a cirkusy se vrátily ke zkouškám. Lidé smí opět navštěvovat hřbitovy. Kritici se obávají, že po zrušení omezení bude následovat nová vlna epidemie.

Na Ukrajině za posledních 24 hodin přibylo 689 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je podle agentury Unian nejvíce od vypuknutí epidemie v zemi. Celkem už úřady registrují 29.070 infikovaných a 854 zemřelých s covidem-19 - z toho 21 za poslední den.

Ukrajina v posledních dnech uvolnila řadu restriktivních opatření přijatých s cílem zabránit šíření koronaviru. Ve středu vyhlásily úřady novou fázi uvolňování karantény, která umožní na části území otevřít ubytovací zařízení či kulturní instituce. Země rovněž po třech měsících zákazu povolila cizincům vyzvednout si na Ukrajině novorozeňata, která odnosily ukrajinské náhradní matky. Již dříve byla povolena městská hromadná doprava a vnitrostátní letecká přeprava. V úterý 16. června budou moci otevřít zahrádky restaurací.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Severní Makedonii našli v kamionu 211 migrantů, mezi nimi 63 dětí

07.07.2020 18:36 Kamion plný migrantů, včetně více než šesti desítek dětí, jedoucí od řeckých hranic zastavili v…

Pečovatele pobouřil výrok premiéra Johnsona o epidemii v domovech

07.07.2020 18:00 Britský premiér Boris Johnson se dnes ocitl pod palbou zástupců pečovatelského sektoru za pondělní…

V Rusku zadrželi poradce šéfa Roskosmosu, je podezřelý ze špionáže

07.07.2020 16:25 Aktualizováno V Rusku byl dnes kvůli podezření ze špionáže zadržen poradce generálního ředitele vesmírné agentury…

Británie uvalila sankce kvůli smrti Magnitského, Rusko hrozí odvetou

07.07.2020 14:18 Rusko odpoví Británii na zavedení sankcí v míře, která bude odpovídat ruským zájmům, oznámil dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy