COVID-19 v Rusku: Řada lidí se začala chystat na nejhorší, vládě nevěří

Rusko tvrdí, že pandemii vyvolanou novým koronavirem, má na svém území "pod kontrolou". Ale obvyklá nečinnost úřadů při zvládání krizí budí podezření u mnoha lidí, kteří se raději připravují na nejhorší. Od jaderné katastrofy v Černobylu v roce 1986 až po obrovské lesní požáry v létě 2010 jsou sovětské a ruské dějiny plné epizod, kdy první reakce úřadů spočívala v utajování rozsahu škod, píše agentura AFP.

Ilustrační foto

Když vypukla pandemie nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, reagovala Moskva tentokráte rychle. Na konci ledna, kdy Čína byla tvrdě zasažena, nařídila Moskva uzavřít společnou hranici dlouhou 4200 kilometrů a zakázala čínským občanům vstup do země.

Až do 6. března zaznamenala největší země na světě pouze deset případů nákazy. Toto číslo však vyletělo tento týden vzhůru, ve středu dosáhl počet nakažených 147 a dnes bylo oznámeno první úmrtí. Dle dnešní informace agentury TASS je nakažených 199. Prezident Vladimir Putin nicméně zdůraznil, že uzavřením hranic se Rusko vyhnulo "rozsáhlé epidemii" a že situace zůstala pod kontrolou.

Ale kromě uzavření hranic je vnitrostátních opatření poměrně málo. Moskva a několik dalších měst omezily shromažďování a uzavřely školy a kulturní zařízení. Ale většina země žije normálně. Poselství úřadů je jasné: "Není důvod k panice. Všechna přijatá opatření jsou preventivní," ujistila vicepremiérka Taťjana Golikovová.

Stejné poselství dnes zopakoval premiér Michail Mišustin, který však Rusům doporučil "omezit kontakty", a dodal, že "mnozí si začínají uvědomovat vážnost situace".

V Moskvě je znepokojení skutečné. Od začátku týdne se na sociálních sítích objevují obrázky prázdných regálů v supermarketech. Hodně Moskvanů odjelo na chaty a vily na venkově.

Stejné obavy panují v Petrohradu, kde se v posledních 24 hodinách přihlásily čtyři tisícovky lidí k testům na koronavirus, jak uvedl zástupce gubernátora.

"Z epidemie strach nemám, ale koupila jsem si dvě balení pohanky. Nedůvěřovat tomu, co se tvrdí v televizi, je v naší mentalitě," řekla AFP Svetlana Andropovová (47), nakupující v petrohradském supermarketu.

Francouzský řetězec Aucha¨n potvrdil "nárůst poptávky po zboží dlouhodobé spotřeby", aniž by ale tato poptávka v Rusku dosáhla takového rozsahu jako jinde v Evropě. Ruská skupina X5, představující největší distribuční síť v zemi, uvedla, že své obchody doplňuje dvakrát až čtyřikrát častěji, než dříve. Sehnat roušky a protibakteriální gel je v Moskvě skoro nemožné.

V centru podezření je počet nakažených. Hodně lidí si myslí, že úřední údaje jsou podhodnocené. Podle šéfky sdružení lékařů Anastasije Vasiljevové, která je spolupracovnicí opozičního předáka Alexeje Navalného, úřady maskují případy COVID-19 jako "zápal plic" či "těžká infekce dýchacích cest".

Čísla od úřadů si často vzájemně odporují. Statistický úřad tvrdí, že v Moskvě letos v lednu vzrostl počet zápalů plic o 37 procent v meziročním srovnání, zatímco zdravotnické úřady trvají na poklesu o osm procent, resp. o sedm procent v prvních dvou měsících roku. Podle ministra zdravotnictví počet úmrtí na zápal plic letos klesl o pětinu.

Dalším zdrojem pochybností jsou testy. Podle úřadu Rospotrebnadzor se vykonalo více než 110.000 testů, ale deník Moskovskij komsomolec zpochybnil jejich spolehlivost: prý jen těžce nemocní měli test pozitivní.

"Žít v Rusku znamená především myslet na sebe, snažit se analyzovat informace z různých zdrojů a nedůvěřovat úřadům," shrnuje 29letý sportovní novinář Sergej, vycházející z moskevského obchodu ověšený nákupy.

Fámy se šíří a prezident Putin "škodlivé klepy" odsoudil. Krizové středisko pro koronavirus dostalo za úkol odstraňovat fámy ze sociálních sítí. Například zvěsti, že v Moskvě má být zaveden zákaz nočního vycházení, se objevily už opakovaně, než byly popřeny.

Tváří v tvář nejistotě nechybí Rusům jízlivý humor: "Při překročení ruských hranic se koronavirus překvalifikoval v sezónní chřipku."

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

NÁZOR: Zavádějící čísla. Virus se nešíří hlavně mezi očkovanými, tvrdí…

18.09.2021 00:01 Z více než 554 tisíc nových případů nákaz dospělých virem SARS-CoV-2 zaznamenaných v Anglii ve…

Švýcarsko zavádí povinný test pro neočkované cestovatele

17.09.2021 18:01 Lidé vstupující do Švýcarska, aniž by byli očkováni proti covidu-19 nebo prodělali nemoc, se budou…

Ukrajina protestuje proti volbám na Krymu, který v roce 2014 obsadilo Rusko

17.09.2021 13:26 Ukrajina se ohradila proti tomu, že se na Krymu, který jí v roce 2014 zabralo Rusko, nyní konají…

V Rusku začaly parlamentní volby, Apple a Google odstranily aplikaci…

17.09.2021 11:55 Voliči v Rusku dnes prvním dnem hlasují v parlamentních volbách, které skončí v neděli. Kvůli…

Zemřel Sir Clive Sinclair, vynálezce kalkulačky a otec počítačů

17.09.2021 08:20 Britský vynálezce Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky a přispěl k rozšíření…

Faerská vláda prověří tradiční lov. Lidé usmrtili nebývale mnoho delfínů

16.09.2021 20:25 Vláda Faerských ostrovů prověří tradiční lov kytovců, při kterém místní lidé v neděli usmrtili více…

V Putinově okolí onemocněly koronavirem desítky lidí

16.09.2021 10:38 Ruský prezident Vladimir Putin sdělil, že v jeho okolí onemocněly covidem-19 desítky lidí, a že…

Související:

Právě se děje

reklama