Albánii vyděsil nový silný otřes. Počet mrtvých roste, lidé jsou stále uvězněni pod sutinami

Několik albánských měst dnes odpoledne vylekal silný následný otřes po úterním zemětřesení, které si v Albánii podle aktualizovaných údajů zatím vyžádalo nejméně 30 mrtvých. Bilance patrně stále není konečná, protože je mnoho těžce zraněných a pod troskami domů mohou být další lidé. Země dnes drží státní smutek k uctění památky obětí. Ve dvou nejvíce zasažených místech, vesnici Thumanë a přístavu Drač, vyhlásil premiér Edi Rama na 30 dnů stav nouze.

Obavy Albánců dnes vyvolal nový silný otřes, k němuž podle albánského geofyzikálního ústavu došlo v 15:45 SEČ. Jeho intenzita dosáhla 5,6 stupně a záchranné práce byly kvůli němu na několik minut přerušeny, napsala agentura ATA. Od ničivého zemětřesení, které udeřilo v úterý časně ráno, už albánští seizmologové zaznamenali více než 530 následných záchvěvů různé síly.

Záchranáři pracovali celou noc a v troskách budov dál pátrají po zavalených lidech, a to i za pomoci bezpilotních letadel, psů a těžké techniky. Zatím se jim podařilo vyprostit 46 přeživších, nacházejí ale i další mrtvé.

Solidarity with #Albania . The scream of the kid is heart breaking. The 6,4 earthquake was devastating. ???? pic.twitter.com/wRcqRC3mrV

— encryπtω (@ICOffender) November 26, 2019

Stále se neví, kolik lidí ještě může být pod horami suti. Nicméně podle informace ministerstva obrany se v nejvíce postižených místech pohřešují dvě desítky lidí. Panují obavy, že úterní neštěstí překoná smutnou bilanci zemětřesení z roku 1979, kdy zemřelo 40 lidí.

"Mám další příbuzné, ale nevím, kde jsou. Zda jsou naživu, anebo zemřeli," řekl agentuře Reuters Adrian Muci z Thumanë. Dodal, že šest jeho příbuzných zemřelo pod troskami dvou budov a že jeho vlastní dům se málem zřítil. "Už nikdy nebudu moci žít ve svém domě," řekl.

Záchranáři v Thumanë podle reportéra AFP dnes ráno našli těla manželů Pellumba a Celiky Grekuových, jejichž syn Saimir byl ještě v úterý z trosek vyproštěn živý, ale v noci zemřel v nemocnici. "Je to strašné, strašné," neskrývala pohnutí sousedka. Saimir byl podle ní u rodičů jen na návštěvě, přijel ze zahraničí. O kousek dál záchranáři vyprostili mrtvolu mladého muže z jiné zhroucené budovy, v jejichž troskách dál pátrají po dívce.

Albánii v úterý zasáhlo nejsilnější zemětřesení za desítky let, podle jednoho albánského seizmologa bylo v oblasti Drače nejsilnější od roku 1926. Americká geologická služba USGS uvádí, že mělo sílu 6,4 stupně. Kromě Albánie byly otřesy patrné i v Řecku, Srbsku, Kosovu, Černé Hoře či v Itálii. Pomoc Albánii nabídla řada států, včetně Česka.

Na místě pohromy podle AFP pomáhá 200 specialistů a kynologů z Itálie, Řecka a Francie.

Více než 650 lidí utrpělo zranění; podle ministerstva obrany je nejméně devět osob v kritickém stavu. Tisíce lidí přišly kvůli zemětřesení o přístřeší. Noc přečkali ve stanech, postavených na stadionu v Drači nebo přímo na ulicích Thumanë.

V sousedním Řecku zasáhlo dnes ráno ostrov Kréta zemětřesení, které mělo podle Evropského středomořského seizmologického centra sílu šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o zraněných ani o větších škodách.

Na Balkáně jsou zemětřesení poměrně častá, protože leží v seismicky aktivní oblasti. V severomakedonské metropoli Skopje při zemětřesení v roce 1963 zemřelo více než 1000 lidí.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 
Ilustrační fotografie.

Češi vybouchli v Albánii a prohráli 0:3. S postupem na Euro to tak mají nahnuté a Šilhavý také

Po čtvrtečním utkání v kvalifikaci na mistrovství Evropy se mohli Češi výrazně přiblížit k účasti na závěrečném turnaji, který příští rok proběhne v Německu. Svěřenci kouče Jaroslava Šilhavého ale v Tiraně vybouchli a prohráli jasně 0:3. Jasně především proto, že se v bouřlivé atmosféře na nic nezmohli. Navíc od konce první půle hráli v deseti po sporném vyloučení Mojmíra Chytila. Albánie už tou dobou vedla 1:0 a ve druhé půli přidala další dvě branky a nemuselo zůstat jen u nich. Rázem se tak začíná smrákat nad účastí Čechů na Euru 2024, jelikož v kvalifikační skupině C jsou až třetí za Albánií a Polskem, ale také nad budoucností trenéra u národního týmu.

Více souvisejících

albánie Zemětřesení

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy