Dopady pandemie: Měl jsem 200 pohovorů, ale práci nemám, naříká vystudovaný Brit

Frustrovaný uchazeč o práci Jamie Gilliam oslavil teprve dvaadvacáté narozeniny, pohovorů už má ale za sebou podle vlastních odhadů asi 200. Všechny bez úspěchu. Přestože loni vystudoval politické vědy na londýnské King's College, stále se mu nedaří, píše server BBC.

Začal si hledat práci, která nejlépe odpovídá jeho vzdělání - jako je asistent v kanceláři některého z poslanců, případně jinde ve státní správě. Ale protože nic nenašel, slevil ze svých požadavků a už je ochoten vzít prakticky jakoukoliv administrativní práci, jen aby získal alespoň pracovní zkušenosti.

"Na hledání práce je teď opravdu hodně těžká doba. Kvůli pandemii je méně příležitostí," říká.

Jamie bydlí s rodiči v Romfordu v hrabství Essex a není zdaleka sám, kdo se potýká s podobnými těžkostmi. Čerstvé studie ukazují, že koronavirovou krizi a její dopady na trh práce pociťují obzvlášť tvrdé právě mladí lidé. Výzkum Institutu pro studia zaměstnanosti (IES) například zjistil, že skoro polovina pracovních míst, která kvůli pandemii zmizela, připadá na lidi do 24 let.

Navíc platí, že více lidí se uchází o méně pracovních míst. Mladí lidé se tak těžko dostávají na trh práce. Jamie říká, že nejvíce deprimující je pro něj zjištění, že zaměstnavatelé nejsou připraveni mu pomoct, aby se zlepšil. Stačilo by prý, kdyby mu řekli, jak si u pohovoru vedl a kdyby mu vysvětlili, v čem byla chyba.

"Je to jednoduché - je tady až příliš mnoho takových lidí, jako jsem já, aby se někdo obtěžoval dát nějakou zpětnou vazbu," říká Jamie. "Není to jen odmítnutí, je to pocit, že ty dveře jsou zamknuté a vy nemáte klíče," dodal ke své zkušenosti s pracovními pohovory.

Jamie si myslí, že když je tolik uchazečů o práci, zaměstnavatelé aktivně hledají důvody, aby ho nemuseli přijmout. "Vypadá to, že když v pohovoru uděláte chybu, už se to nedá vrátit."

Pokles zaměstnanosti za současné pandemie doléhá na 46 procent mladých lidí, kteří ale představují jen každého devátého zaměstnance, zjistila další studie. Ukázala také, že nejhůř jsou na tom ti mladí lidé, kteří jsou z jiného etnického prostředí, zejména pokud jsou to černoši nebo asiaté. To má podle studie rovněž alarmující dopady na ekonomiku.

"Mladí lidé většinou pracují na místech, která pandemie zasáhla nejvíce. A tak jim i nejvíce hrozí, že přijdou o práci," uvádí zpráva, kterou zveřejnila organizace Youth Futures Foundation. V současné době má v Británii práci pouze jeden ze šesti lidí ve věku 16 a 17 let. To je nejméně za dobu, co se tyto údaje sledují, upozorňuje zpráva. Mnoho lidí se nicméně rozhodlo zůstat zatím ve škole, aby vstup na trh práce oddálili.

"Ti z nejméně příznivého prostředí, kteří by spoléhali na částečné úvazky, aby si mohli zaplatit studium, pravděpodobně pocítí dlouhodobější ekonomické dopady a přijdou o cenné pracovní zkušenosti, které by jim pomohly získat práci v budoucnu," uvádí zpráva. Skoro 200.000 mladých lidí, kteří jsou teď v Británii bez práce, jsou přitom nezaměstnaní více než šest měsíců.

Související

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.
Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

Více souvisejících

Velká Británie práce

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 53 minutami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

včera

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

včera

včera

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

včera

včera

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy