Elton John vyzval k širšímu testování na virus HIV

Zpěvák Elton John se připojil k předním britským charitativním skupinám bojujícím proti HIV/AIDS v apelu za širší testování na virus HIV s cílem zastavit v Anglii jeho šíření během následujícího desetiletí. Výzva byla zveřejněna v době, kdy panují obavy, že boj proti pandemii covidu-19 narušil přístup k testům a lékům na HIV/AIDS, napsala agentura Reuters.

Sir Elton John, foto: Richard Mushet
doporučujeme

Při příležitosti dnešního Světového dne boje proti AIDS první anglická komise pro HIV, kterou ustavila Nadace Terrence Higginse (THT), Národní nadace boje proti AIDS (NAT) a Nadace Eltona Johna pro boj proti AIDS zveřejní 20 doporučení, jak do roku 2030 zamezit novým případům nákazy virem HIV, který nemoc AIDS způsobuje.

Nadace vyzývají k tomu, aby se test na HIV stal běžnou praktikou u pacientů, kteří se registrují u nového lékaře, podstupují pravidelné testy stěrem, anebo kteří jsou přijati na pohotovostní oddělení nemocnic. Na základě doporučení charitativních skupin by měly být testy na HIV dostupné v lékárnách v oblastech s vysokým výskytem HIV.

"Jednou z věcí, které jsme se letos naučili, je důležitost testování - a testování na HIV je jádrem snahy ukončit šíření tohoto viru v Anglii," řekl Elton John, jehož charitativní organizace získala téměř půl miliardy dolarů (téměř 11 miliard korun) na boj proti HIV/AIDS.

Na světě je nyní nakaženo virem HIV více než 38 miliónů lidí a pandemie AIDS si od svého začátku v 80. letech 20. století vyžádala asi 33 miliónů obětí. V Británii aktuálně žije zhruba 100.000 HIV-pozitivních obyvatel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie v Londýně rozpustila svatbu se 150 účastníky

22.01.2021 21:57 Britská policie ve čtvrtek večer v severní části Londýna rozpustila svatbu, které se účastnilo 150…

Navalnyj vzkázal z vězení: Nechystám se spáchat sebevraždu

22.01.2021 21:45 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vzkázal z vězení, že je v dobrém fyzickém i psychickém stavu…

WHO se dohodla na nákupu vakcíny Pfizer/BioNTech pro chudé země

22.01.2021 21:26 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že se dohodla s konsorciem Pfizer/BioNTech na…

Britská mutace koronaviru je asi smrtelnější

22.01.2021 19:11 První vědecké důkazy naznačují, že mutace koronaviru, která se poprvé objevila v Londýně a na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama