Europol varuje před mafií a jejím pronikáním do evropského hospodářství

Zločinecké organizace mohou využít koronavirové krize k hlubšímu průniku do evropského hospodářství. Vyplývá to ze závěrů dnešní schůzky evropské policejní služby Europol, jíž se v Římě zúčastnili zástupci pandemií nejvíce postižených evropských zemí. Informovala o tom agentura APA.

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

Kvůli krizi a z ní vyplývajícímu nedostatku likvidity by kriminální organizace mohly ve velkém začít přebírat podniky v problémech s pomocí peněz pocházejících z trestné činnosti. Panuje také konkrétní nebezpečí, že se mafie obohatí za pomoci lichvy - firmám či rodinám v nesnázích nabídne finanční pomoc nebo základní služby, čímž získá společenskou podporu i následně větší podíl na trhu, varoval policejní prefekt Vittorio Rizzi.

Podle něj se očekává i zesílený tlak zločineckých organizací na získávání státních zakázek, vůči čemuž se musí mít úřady v evropských zemích maximálně na pozoru.

Itálie jako první zřídila zvláštní tým, který má vypracovat strategii proti pronikání mafie do hospodářství. Dnešní jednání Europolu zorganizovala vláda v Římě zejména proto, aby podpořila výměnu informací mezi koronavirem nejvíce zasaženými zeměmi.

Zasedání se odehrálo v den, kdy italská policie provedla rozsáhlý zátah proti římskému mafiánskému klanu Casamonica. Zabavila při tom 20 milionů eur (530 milionů korun). Důvodem k razím, kterých se účastnilo na 150 policistů, jsou podezření z lichvářství, vydírání a obchodu s drogami.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britští operátoři varují před rychlým odstřižením od Huawei

09.07.2020 20:59 Přední britští telekomunikační operátoři BT a Vodafone varovali, že pokud by britská vláda nařídila…

Divadla mohou od víkendu v Anglii pořádat venkovní představení

09.07.2020 20:53 Divadla mohou od víkendu v Anglii opět pořádat alespoň venkovní představení. Příští týden otevřou…

Pandemie je dle Moskvy překážkou pro obnovení česko-ruských diplomatických…

09.07.2020 18:31 Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová dnes řekla, že Rusko je připravené k dialogu s Českou…

Vražda Čečence ve Vídni je podle Kadyrova dílem cizích agentů

09.07.2020 18:22 Aktualizováno Víkendová vražda opozičního čečenského aktivisty ve Vídni je dílem zahraničních agentů, kteří se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy