Europol rozbil šifrovanou komunikaci organizovaného zločinu, výsledkem je zatčení tisíců lidí

Europol zveřejnil informace o tisících zatčených lidí podezřelých z trestné činnosti ve spojitosti s používáním šifrovaného komunikačního nástroje EncroChat. Díky aktivní spolupráci napříč evropskými agenturami, členskými státy EU a třetími zeměmi na rozbití této sítě bylo zabaveno například více než sto tun kokainu či bezmála tisícovka zbraní.

Europol na svých webových stránkách vyčíslil, že likvidace šifrovaného komunikačního nástroje EncroChat vedla k 6 558 zatčením po celém světě. „Z toho 197 zatčených představovalo vysoce hodnotné cíle,“ píše organizace Evropské unie, která má na starost prevenci a potírání organizované trestné činnosti. 

Europol vyjmenoval i další bilance zásahu. Během zátahu bylo zabaveno 30,5 milionu tablet chemických drog, 103,5 tuny kokainu, 163,4 tun konopí, 3,3 tuny heroinu, 971 vozidel, 271 nemovitostí a domů, 923 zbraní, 21 750 kusů střeliva a 68 výbušnin, 83 lodí a 40 letadel. Zatčení podezřelí dostali dohromady zatím 7 134 let odnětí svobody. 

Jak ale vyšetřovatelé po celém světě zjistili, nešlo pouze o prohřešky ve formě pašování drog nebo zbraní. Jde z 11,46 % vraždy, 14 % praní špinavých peněz, 33,29 % pašování drog, 6,45 % pašování zbraní a 34,8 % organizovaný zločin. 

Co je to EncroChat?

Tyto telefony byly prezentovány jako záruka dokonalé anonymity, diskrétnosti a nemožnosti vysledovat uživatele. „Disponovaly také funkcemi, které měly zajistit automatické mazání zpráv, a specifickým PIN kódem, který měl vymazat všechna data v zařízení. To by uživatelům umožnilo rychle vymazat kompromitující zprávy, například v okamžiku zatčení policií,“ popisuje Europol. 

Zařízení na dálku mohl vymazat také prodejce nebo pomocná služba. „Společnost EncroChat prodávala kryptotelefony v mezinárodním měřítku za cenu kolem 1 000 eur za kus. Nabízela také předplatné s celosvětovým pokrytím za 1 500 EUR na šest měsíců s nepřetržitou podporou.“

Vyšetřování trvá už šest let

Vyšetřování trestné činnosti začaly francouzské orgány v roce 2017. Francouzská bezpečnostní organizace Gendarmerie Nationale, působící po boku národní policie, zjistila pravidelný výskyt telefonů, které v sobě měly EncroChat, při operacích proti organizovaným zločineckým skupinám,

„Následným vyšetřováním bylo zjištěno, že společnost, která za nástrojem stojí, působí prostřednictvím serverů ve Francii. Nakonec se podařilo umístit technické zařízení, které překonalo techniku šifrování a získalo přístup ke korespondenci uživatelů,“ popisuje Europol.

Roku 2020 francouzské a nizozemské justiční a donucovací orgány vytvořily společný vyšetřovací tým (JIT), který měl úspěšný zátah na starost. Podporovaly je právě Europol a Eurojust, což je organizace pro zvýšení efektivity mezinárodní justiční spolupráce v trestních věcech mezi členskými státy EU. „Byly zabaveny nebo zmrazeny prostředky z trestné činnosti ve výši téměř 900 milionů eur,“ píše Europol. Takováto částka v přepočtu znamená téměř 21,3 miliard korun. 

V tu chvíli už probíhala díky zapojení těchto evropských agentur koordinace napříč celou unií. „Velký specializovaný tým odborníků Europolu analyzoval více než 115 milionů zpráv a údajů, které obdržel od partnerů JIT. Europol tyto údaje křížově kontroloval a analyzoval, kombinoval je s informacemi dostupnými v jeho informačních systémech a poskytl zemím po celém světě téměř 700 akčních zpravodajských balíčků,“ pokračuje Europol. 

V ústředí této organizace následně vznikla operační pracovní skupina známá jako OTF EMMA. Pod jednu střechu sdružila vyšetřovatele a odborníky z Europolu, členských států a třetích zemí. „Společně pracovali na údajích z EncroChatu a vyšetřovali nejnebezpečnější zločince na světě. Europol od té doby podporuje vedlejší vyšetřování zahájená po celém světě.“

Související

Policie ČR

Pražská policie dopadla celosvětově hledaného Čecha. Šel po něm Europol i FBI

Pražští kriminalisté zadrželi Čecha, který podle nich patřil k největším distributorům dětské homosexuální pornografie na světě. Z tohoto důvodu ho hledal americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) i Evropský policejní úřad (Europol). Na webu pražské policie to v úterý napsala mluvčí Kristýna Zelinková.

Více souvisejících

Europol policie krimi Drogy Vražda zločin zbraně

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy