Evropský soud rozhodl. Příbuzní zmizelých Čečenců obdrží milionové odškodnění

Evropský soud pro lidská práva dnes nařídil ruským úřadům zaplatit 1,9 milionu eur (asi 49 milionů korun) jako odškodnění příbuzným 21 unesených a zmizelých lidí na ruském severním Kavkaze v letech 2000 až 2009 za dob takzvané druhé čečenské války, kterou ruské síly vedly s čečenskými povstalci. Informovala o tom nevládní organizace Právní iniciativa, která část Čečenců u štrasburského soudu zastupovala. Dalším stěžovatelům pomáhaly nevládní organizace Memorial a Matky Čečenska.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Soud upozornil, že vyšetřování případů zmizelých nebylo dokončeno, přestože ruské úřady měly důkazy, že na únosech se podíleli vojáci.

Štrasburský soud už v roce 2012 uvedl, že Rusko má problém vyšetřit případy pohřešovaných a doporučil vytvořit jediný orgán, který by měl zmizelé na severním Kavkazu na starosti. Doporučoval také úřadům, aby se spojily s rodinami pohřešovaných a pokusily se najít jejich hroby. Ani jedno z doporučení dosud nebylo splněno, konstatoval advokát Grigor Avetisjan z Právní iniciativy.

"Bohužel, momentálně nelze pozorovat nic, co by mohlo budit alespoň mírný optimismus, že případy našich stěžovatelů ruské orgány vyšetří," řekl podle serveru Newsru.com. Někteří z pohřešovaných "zmizeli" ve vězení ruské tajné služby FSB, resp. jejich osud od uvěznění zůstává neznámý. Podle rozhlasové stanice Svoboda jsou agenti FSB podezřelí i z únosu ingušského prokurátora a jeho spolupracovníka před 15 lety.

Podle nevládní organizace Human Rights Watch ruští vojáci zadrželi asi tisícovku Čečenců, kteří se ničeho nedopustili. Mučili je, znásilňovali a od příbuzných vymáhali úplatky. Někteří skončili v masových hrobech, odhalených již v roce 2001. Memorial se snaží zjistit osud více než 500 pohřešovaných.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chcete jet na Krym? Respektujte i ukrajinské zákony, nabádá Čechy…

17.09.2019 09:26 Nedávná návštěva skupiny Čechů na ukrajinském poloostrově Krym anektovaný Ruskem byla soukromá,…

Mladý rybář ulovil v Norsku "mimozemšťana"

17.09.2019 06:04 Mladý norský rybář zažil šok, když se u pobřeží ostrova Andoya na severu Norska vydal na lov…

Česká delegace na okupovaném Krymu? Ukrajina se ozvala

16.09.2019 20:14 Ukrajinská ambasáda v Praze dnes na svém webu vyzvala české úřady, aby odsoudily nedávnou návštěvu…

Rusko si brousí zuby na Bělorusko? Chystá se vznik konfederace

16.09.2019 11:17 Rusko a Bělorusko se dohodly na jednotných daních, občanském zákoníku a dalších oblastech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama