evropský soud

Lidem z Horoměřic u Prahy soud nařídil kvůli kauze H-System vystěhování

V Horoměřicích zavládl šok. Lidé se v kauze H-System chtějí obrátit na Štrasburk

Lidi z Horoměřic šokovalo rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) v kauze H-System. Ústavní soudci odmítli stížnost družstva Svatopluk na verdikt Nejvyššího soudu, podle něhož mají někdejší klienti H-Systemu vyklidit domy v Horoměřicích u Prahy. Horoměřičtí s nynějším rozhodnutím Ústavního soud nesouhlasí a chtějí se obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. ČTK to dnes řekl Martin Junek, předseda družstva Svatopluk, které sdružuje bývalé klienty zkrachovalého H-Systemu bydlící v Horoměřicích u Prahy.
Soud, ilustrační foto

Evropský soud rozhodl. Příbuzní zmizelých Čečenců obdrží milionové odškodnění

Evropský soud pro lidská práva dnes nařídil ruským úřadům zaplatit 1,9 milionu eur (asi 49 milionů korun) jako odškodnění příbuzným 21 unesených a zmizelých lidí na ruském severním Kavkaze v letech 2000 až 2009 za dob takzvané druhé čečenské války, kterou ruské síly vedly s čečenskými povstalci. Informovala o tom nevládní organizace Právní iniciativa, která část Čečenců u štrasburského soudu zastupovala. Dalším stěžovatelům pomáhaly nevládní organizace Memorial a Matky Čečenska.
Evropská unie, ilustrační foto

Evropský soud má 14 nových soudců, jsou mezi nimi i dva Češi

Zástupci členských států Evropské unie dnes jmenovali 14 soudců Tribunálu Soudního dvora Evropské unie, včetně dvou Čechů. Soudce Jan M. Passer je mezi těmi, jimž byl prodloužen mandát, a Petra Škvařilová-Pelzl je mezi nově jmenovanými soudci. V tiskové zprávě to dnes oznámila Rada Evropské unie.
Uprchlíci, ilustrační foto

Migranti se nesmí vyhošťovat? Evropský soud to zakázal

Uprchlíci, kterým v domovské zemi hrozí pronásledování, nemohou být ze zemí Evropské unie vyhoštěni ani poté, co zde spáchají závažný trestný čin. Dnes to konstatoval Soudní dvůr EU, na nějž se obrátily soudy z Česka a Belgie s otázkou, zda vyhoštění neodporuje příslušným mezinárodním úmluvám.
Ilustrační fotografie

Středočeské obce nepochodily se stížností proti Letišti Vodochody. Evropský soud ji odmítl

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku se odmítl zabývat stížností středočeských obcí, které se dlouhodobě staví proti rozšíření Letiště Vodochody. Obce v žalobě na Českou republiku tvrdily, že před českými soudy nemohly uplatnit námitky při posuzování vlivů stavby na životní prostředí. Napsal to dnes server E15.cz. Projekt připravuje společnost Letiště Vodochody ze skupiny Penta.
Rumunsko, ilustrační foto

Rumunskou kandidátku na šéfku EPPO vyšetřuje kritizovaný úřad

Bývalá rumunská protikorupční prokurátorka Laura Codruta Kövesiová čelí vyšetřování, které proti ní zahájil kritizovaný rumunský úřad. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Kövesiová uvedla, že vyšetřování ohrožuje její kandidaturu na post šéfky nově vzniklého Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO).

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin

Rusko stanovilo podmínky, za jakých obnoví jadernou smlouvu s USA

Rusko, které v únoru zákonem pozastavilo účast na smlouvě Nový START omezující počet jaderných zbraní, je ochotno se k ní vrátit, pokud Washington opustí svůj "nepřátelský postoj."  Dohodu Rusko uzavřelo s USA v roce 2010, Vladimir Putin ale letos podepsal zákon o jejím pozastavení.

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se sešel s Fialou a Babišem. Řešili očekávaný summit NATO

Prezident Petr Pavel tvrdí, že zaznamenal názor, že vláda buď některé věci nekomunikuje dostatečně, nebo, že nejsou vyslyšeny argumenty opozice. Uvedl to po jednání s Petrem Fialou a Andrejem Babišem, na němž řešili nadcházející summit NATO ve Vilniusu a bezpečnostní dohodu se Spojenými státy.

včera

včera

včera

včera

Přelomový vynález dnes slaví svůj den. Jízdní kolo je s námi už stovky let

Od roku 2018 je třetí červnový den Světovým dnem jízdního kola. Má mimo jiné zvýšit popularitu cyklistiky a jízdního kola coby ekologického dopravního prostředku, který může i díky cenové dostupnosti využívat většina lidí na celém světě. Jízdní kolo patří mezi přelomové vynálezy s dlouhou historií, jezdí se na něm již déle než 200 let! 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy