Evropský soud rozhodl. Příbuzní zmizelých Čečenců obdrží milionové odškodnění

Evropský soud pro lidská práva dnes nařídil ruským úřadům zaplatit 1,9 milionu eur (asi 49 milionů korun) jako odškodnění příbuzným 21 unesených a zmizelých lidí na ruském severním Kavkaze v letech 2000 až 2009 za dob takzvané druhé čečenské války, kterou ruské síly vedly s čečenskými povstalci. Informovala o tom nevládní organizace Právní iniciativa, která část Čečenců u štrasburského soudu zastupovala. Dalším stěžovatelům pomáhaly nevládní organizace Memorial a Matky Čečenska.

Soud upozornil, že vyšetřování případů zmizelých nebylo dokončeno, přestože ruské úřady měly důkazy, že na únosech se podíleli vojáci.

Štrasburský soud už v roce 2012 uvedl, že Rusko má problém vyšetřit případy pohřešovaných a doporučil vytvořit jediný orgán, který by měl zmizelé na severním Kavkazu na starosti. Doporučoval také úřadům, aby se spojily s rodinami pohřešovaných a pokusily se najít jejich hroby. Ani jedno z doporučení dosud nebylo splněno, konstatoval advokát Grigor Avetisjan z Právní iniciativy.

"Bohužel, momentálně nelze pozorovat nic, co by mohlo budit alespoň mírný optimismus, že případy našich stěžovatelů ruské orgány vyšetří," řekl podle serveru Newsru.com. Někteří z pohřešovaných "zmizeli" ve vězení ruské tajné služby FSB, resp. jejich osud od uvěznění zůstává neznámý. Podle rozhlasové stanice Svoboda jsou agenti FSB podezřelí i z únosu ingušského prokurátora a jeho spolupracovníka před 15 lety.

Podle nevládní organizace Human Rights Watch ruští vojáci zadrželi asi tisícovku Čečenců, kteří se ničeho nedopustili. Mučili je, znásilňovali a od příbuzných vymáhali úplatky. Někteří skončili v masových hrobech, odhalených již v roce 2001. Memorial se snaží zjistit osud více než 500 pohřešovaných.

Související

Alexander Litviněnko

Rusko je odpovědné za smrt Alexandra Litviněnka, rozhodl evropský soud

Rusko je odpovědné za smrt zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v roce 2006. Uvedl to ve svém dnešním verdiktu Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. Bývalý agent ruské tajné služby FSB a kritik prezidenta Vladimira Putina byl otráven vzácným radioaktivním izotopem polonia 210.

Více souvisejících

evropský soud čečensko lidská práva válka soudy

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 4 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí tvrdě dopadají na celou planetu. Jeden region ale trpí víc než jiné

Asie byla v roce 2023 regionem s největším počtem katastrof způsobených klimatickými a povětrnostními jevy na světě, uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) s tím, že hlavní příčinou úmrtí a majetkových škod byly záplavy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy