My jsme přece upozorňovali, že kvóty nejsou řešení a že jen pobízí nelegální migraci, zlobí se Chmelař kvůli žalobě

Praha - Státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař napsal reakci na žalobu Evropské komise, kterou podala na Česko, Maďarsko a Polsko kvůli kvótám.

Evropská komise se chce soudit s Českou republikou, Maďarskem a Polskem kvůli neplnění stanovených uprchlických kvót. Zmíněné státy prohlásily, že se nebudou kvótami řídit, protože nejsou funkčním řešením migrační krize.

Ostatně tak to popisuje i Aleš Chmelař, státní tajemník pro evropské záležitosti: "Česká republika opakovaně upozorňovala, že kvóty na přerozdělování uprchlíků nejsou funkčním řešením a fungují jako pobídka pro nelegální migraci. Nefunkčnost systému kvót se ukázala i v tom, že se nepodařilo členským státům ani zdaleka přerozdělit závazek, který byl stanoven," popisuje tajemník, jehož prohlášení zveřejnil vládní web.

V roce 2015 se proti přijetí kvót ohradila Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Slovensko a Maďarsko dokonce podaly k Evropskému soudu návrh na zrušení přijatých kvót.

Podle Chmelaře se Česká republika bude obhajovat stejně i nadále: "Za pravdu nám daly výsledky říjnové Evropské rady, které se jasně soustředily na řešení migrace v místě původu. Evropští lídři se také dohodli na nutnosti reformy azylového systému, na kterém se jednomyslně shodnou všechny státy EU. Česká republika bude pokračovat ve své dosavadní obhajobě," píše ve svém komentáři.

"Česká republika bude nadále vyvíjet tlak na to, aby EU řešila příčiny, nikoliv následky migrace a pomáhala ve třetích zemích a v zemích přímo postižených migrací," dodává tajemník. 

Na sociální síti twitter se objevil i komentář předsedy ODS Petra Fialy, který říká, že: "Uprchlické kvóty jsou špatné, žaloba od EK ještě horší rozhodnutí."

Uprchlické kvóty EU jsou špatné, žaloba od EK ještě horší rozhodnutí. Výsledkem bude jen větší nespokojenost a pocit křivdy. EK tím uprchlíkům nepomůže a důvěru v EU ještě dál sníží. https://t.co/ZypuN7mMEz

— Petr Fiala (@P_Fiala) 7. prosince 2017

Předseda strany TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil je toho názoru, že žaloba EK vůči České republice neposílí důvěru v EU.

Žaloba Komise vůči ČR je krokem, který u nás bohužel neposílí důvěru v EU. Spory v EU se nedají řešit žalobami na členské státy. U nás žaloba jen nahraje politikům jako je T. Okamura. https://t.co/xUT7Cv50q4

— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 7. prosince 2017

K situaci se už vyjádřil i premiér Andrej Babiš, který chce s Evropskou komisí vyjednávat o stažení žaloby.

Související

Více souvisejících

Česká republika EU (Evropská unie) evropská komise migrace evropský soud Aleš Chmelař

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy