Expertka OSN žádá zrušení sankcí proti Íránu, KLDR a Venezuele

Expertka OSN vyzvala ke zrušení mezinárodních sankcí vůči státům jako jsou Venezuela, Írán či Severní Korea. Rozhodnutí by podle ní mělo přispět k tomu, aby se do těchto zemí v období pandemie způsobené koronavirem dostaly zásoby potravin a populace nehladověla. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

OSN
doporučujeme

Jedním z koronavirem nejhůře zasažených států je Írán, který kvůli svému jadernému programu čelí rozsáhlým americkým sankcím. Počet úmrtí na onemocnění COVID-19 v Íránu v úterý podle oficiální bilance dosáhl 2898 a počet nakažených stoupl na 44.606. Venezuela má zatím přes 100 nakažených a tři úmrtí, zatímco izolovaná Severní Korea, jež sdílí hranici s Čínou a Jižní Koreou, dosud o žádném případu nákazy neinformovala.

"Trvající devastující ekonomické sankce proti Sýrii, Venezuele, Íránu, Kubě a do menší míry Zimbabwe, abychom jmenovali ty nejvýraznější případy, velmi ohrožují právo běžných občanů na dostatek adekvátních potravin," uvedla podle Reuters v prohlášení Hilal Elverová, která je nezávislou expertkou OSN na právo na potraviny. Elverová zdůraznila, že sankce by měly být zrušeny okamžitě, jelikož jde o humanitárně tíživou a z praktického hlediska naléhavou situaci.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová, která je lékařka a exprezidentka Chile, rovněž vyzvala ke zmírnění sankcí. "Je životně důležité, abychom zabránili kolapsu zdravotních systémů," zdůraznila s tím, že selhání zdravotnictví by mělo obrovský dopad na počet úmrtí, šíření nákazy a utrpení lidí.

"Překážky v dovozu důležitých zdravotnických zásob, včetně přílišného dodržování sankcí ze strany bank, dlouhodobě poškodí zranitelné komunity," uvedla.

Francie, Německo a Británie vyvezly do Íránu zdravotnické zboží. Podle úterního sdělení Německa se jednalo o první transakci v rámci zvláštního obchodního mechanismu INSTEX určeného k dodávání zboží a potravin. Jde o komplikovaný systém výměnného obchodu, který má obejít americké sankce. Mechanismus byl založen poté, co USA odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a zavedly proti islámské republice sankce.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v úterý představila návrh na zrušení tvrdých sankcí vůči Venezuele, včetně těch, které doléhají na klíčový ropný sektor. Jako podmínku si USA kladou vytvoření přechodné venezuelské vlády složené z opozice i stoupenců socialistické vlády prezidenta Nicoláse Madura.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisícovka demonstrantů v Kyjevě požadovala odchod ministra vnitra

05.06.2020 19:50 Tisícovka demonstrantů před sídlem parlamentu v Kyjevě dnes požadovala odvolání vlivného ministra…

Moskva hrozí odplatou za vyhoštění svých lidí z Česka

05.06.2020 18:14 Ruská diplomacie dnes označila vyhoštění dvou ruských diplomatů z Prahy za provokaci a nepřátelský…

Maďarský premiér Orbán v Bělorusku vyzval ke zrušení sankcí EU

05.06.2020 17:46 Maďarský premiér Viktor Orbán při dnešní návštěvě Běloruska vyzval ke zrušení sankcí Evropské unie…

Ve Velké Británii už s koronavirem umřelo přes 40.000 lidí

05.06.2020 17:43 Počet úmrtí v řadách lidí pozitivně testovaných na koronavirus v Británii překročil 40.000.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy