Gruzie má nového premiéra, jeho vláda dostala důvěru parlamentu

Gruzínský parlament dnes vyslovil důvěru nové vládě premiéra Giorgiho Gacharii, který sestavil nový kabinet po odstoupení svého předchůdce Mamuky Bachtadzeho. Čtyřiačtyřicetiletý Gacharia byl v dřívějších vládách ministrem hospodářství a vnitra a vicepremiérem. Opozice mu vyčítá tvrdé potlačení letních protiruských demonstrací.

Giorgi Gacharia
doporučujeme

Nepokoje v Tbilisi vypukly po skandálu s ruským poslancem, který v červnu z tribuny gruzínského parlamentu oslovil na mezinárodní konferenci přítomné rusky. Obyvatelé metropole jeho chování odsoudili jako provokaci ze strany země, která v roce 2008 vojensky obsadila dvě gruzínské provincie. Demonstrace policie tvrdě potlačila, stovky lidí byly zatčeny a přes 200 jich bylo zraněno.

Gachariovi, který byl v době nepokojů ministrem vnitra, prozápadní opozice vyčítá smířlivost vůči Moskvě. "Vy a vaše strana jste z Gruzie znovu učinili ruský satelit," řekl dnes v rozpravě před hlasováním opoziční poslanec Nika Melia.

Gacharia je reprezentantem strany Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho, která má v parlamentu většinu. Hlasování o důvěře bylo jednomyslné, protože opoziční poslanci sněmovnu opustili.

Gacharia zatím ve složení dosavadní vlády učinil dvě změny. Bývalý premiér Irakli Garibašvili se stal ministrem obrany a Vachtang Gomelauri, někdejší Ivanišviliho bodyguard a pozdější šéf tajné policie, se stal ministrem vnitra.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejde jen o dospělé. Příznaky covidu-19 mohou dlouhodobě mít i děti

11.08.2020 16:50 Dosavadní studie předpokládají, že riziko vypuknutí nákazy covid-19 je mnohem větší u dospělých…

Maas pohrozil Rusku kvůli loňské vraždě Čečence v Berlíně

11.08.2020 15:31 Pokud německý soud zjistí, že Rusko nařídilo loňskou vraždu Čečence Zelimchana Changošviliho v…

Putin: Rusko schválilo první vakcínu proti koronaviru na světě

11.08.2020 15:22 Aktualizováno Ruské ministerstvo zdravotnictví schválilo první očkovací látku na světě proti nemoci covid-19,…

Vůdkyně opozice Cichanouská odjela z Běloruska, je nyní v Litvě

11.08.2020 13:45 Aktualizováno Vůdkyně běloruské opozice Cichanouská oznámila, že se sama rozhodla k odjezdu ze země. Její…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama