I přes Lukašenkovy hrozby zůstávají hranice Běloruska otevřené

Hranice Běloruska zůstávaly dnes otevřené i přes čtvrteční hrozby prezidenta Alexandra Lukašenka o jejich uzavření a možné "válce" se sousedy, které obvinil z podpory protestů proti autoritářskému režimu v Minsku.

Alexandr Lukašenko
doporučujeme

Uvedla to dnes agentura AFP. Zvláštní zpravodajka OSN dnes v Ženevě podle agentury Reuters varovala před spuštěním "další železné opony" na evropském kontinentu.

Běloruská pohraniční stráž oznámila, že "posílila kontrolu" a že na hranice "byly vyslány posily". Hraniční přechody nicméně dál fungují a pohraničníci tam kontrolují cestující při vjezdu a výjezdu ze země.

Lukašenko ve čtvrtek oznámil, že zavře hranice s Polskem a Litvou, jež patří mezi nejdůraznější kritiky jeho režimu, a také posílí ochranu hranic s Ukrajinou. "Jsme nuceni stáhnout vojska z ulic, půl armády povolat do zbraně a uzavřít státní hranici ze západu - především s Litvou a Polskem," prohlásil autoritářský prezident, jenž zemi vládne tvrdou rukou už 26 let.

"Nedovolme spustit na evropský kontinent další železnou oponu," apelovala dnes v Radě OSN pro lidská práva Anais Marinová, která byla pověřena rolí zvláštní zpravodajky OSN. V debatě o lidských právech v Bělorusku označila situaci za "katastrofální". Její projev podle Reuters několikrát přerušily námitky Ruska, Běloruska a dalších delegací.

Lukašenkova prohlášení zůstávají zatím jen slovy. "V poslední době skoro vše, co říká Lukašenko, je buď lež, anebo spekulace, anebo pokus manipulovat veřejným míněním," řekl serveru Belorusskij partizan analytik Franak Vjačorka. Lukašenko podle něj chtěl nejspíše jen posílit svá tvrzení, že veškeré protesty jsou vyvolány zvenčí, a řízeny z Polska, Litvy či z Ukrajiny.

V řadě běloruských měst již šestý týden přes tvrdé zákroky bezpečnostních sil pokračují protesty proti zfalšování výsledků srpnových prezidentských voleb. Každou neděli se přitom podle odhadů opozice i novinářů demonstrací jen v Minsku účastní na 100.000 lidí, kteří požadují Lukašenkův odchod a nové volby hlavy státu.

AFP připomněla, že Lukašenko již několikrát zmobilizoval armádu a poslal ji k hranicím, a to i na hranice s Ruskem. Celé jaro totiž tvrdil, že se jej chce Moskva zbavit, protože brání přeměně země v ruského vazala. Ale po volbách otočil o 180 stupňů, aby získal ruskou podporu tváří tvář masovým protestům. Minsk nyní hlásá, že protesty řídí Západ, aby si podmanil Bělorusko jako nástupiště proti Rusku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pat v Karabachu. Šance na diplomatické řešení konfliktu jsou nulové, soudí…

21.10.2020 20:37 Aktualizováno Arménský premiér Nikol Pašinjan uvedl, že konflikt o Náhorní Karabach nemá v této fázi diplomatické…

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

21.10.2020 20:12 Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil dnes ruský…

Papež František podpořil registrovaná partnerství homosexuálů

21.10.2020 18:25 Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do…

Rusko a Ukrajina hlásí nejvíce mrtvých za den od začátku pandemie

21.10.2020 17:10 Aktualizováno V Rusku a na Ukrajině zemřelo za poslední den nejvíce lidí s onemocněním covid-19 od začátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama