Jedna vakcína proti covid-19 nebude světu stačit, obává se šéfka GSK

Svět bude potřebovat více vakcín proti nemoci covid-19 a je proto nutné, aby farmaceutické společnosti ve snaze potlačit pandemii spolupracovaly. V rozhovoru se zpravodajskou společností BBC dnes tento názor vyjádřila výkonná ředitelka výrobce léčiv GlaxoSmithKline (GSK) Emma Walmsleyová. Její firma hodlá při výrobě vakcíny spolupracovat s francouzským konkurentem Sanofi.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Partnerství v boji proti covid-19 společnosti oznámily v úterý s tím, že i za ideálního scénáře by očkovací látka měla být k dispozici ve druhé polovině příštího roku. Klinické testy by ale mohly začít už za několik měsíců.

"Vyvinout vakcínu běžně zabere desetiletí, někdy i delší dobu, ale samozřejmě tahle situace je bezprecedentní, potřeba je nesmírně naléhavá. Jednáme s regulátory ve snaze postupovat co nejrychleji a při tom co nejbezpečněji," řekla Walmsleyová ve vysílání BBC.

Na vývoji vakcín proti koronaviru SARS-CoV-2 aktuálně pracují týmy vědců v Evropě, Asii i ve Spojených státech. "Svět bude rozhodně potřebovat více než jednu vakcínu, když si vezmete poptávku v čase této obrovsky složité globální zdravotnické krize," míní šéfka GSK. Očkovací látka připravovaná ve spolupráci se Sanofi má podle agentury Reuters vycházet ze spojení znalostí a zkušeností obou firem.

Na nemoc covid-19 zatím neexistuje ani prověřený lék, hlavní zbraní v boji proti ní je tak důsledná izolace lidí nakažených koronavirem, případně omezení kontaktů napříč celými populacemi.

Například předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová doufá, že vakcínu by mohli vědci vyvinout do konce roku. Světová zdravotnická organizace ovšem počítá s tím, že očkovací kampaň bude moci začít nejdříve za rok.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aféra Cummings má první oběť. Skončila moderátorka BBC, která kritizovala…

28.05.2020 15:38 Aktualizováno Moderátorka britské vysílací společnosti BBC dočasně skončila s účinkováním ve svém pořadu poté, co…

WHO: V Evropě od března zemřelo navíc 159 tisíc lidí, patrně následek…

28.05.2020 14:27 Ve 24 evropských zemích zemřelo od počátku března o 159.000 lidí více, než bylo pro toto období…

Na covid-19 zemřelo v Rusku dalších 174 lidí

28.05.2020 11:32 Rusko dnes ohlásilo dalších 174 úmrtí na koronavirus v uplynulých 24 hodinách, čímž vyrovnalo…

Koronavirus může připravit Putina o moc, tvrdí expert. Naznačil scénář

28.05.2020 00:01 NÁZOR - Koronavirová pandemie si od svého vypuknutí vyžádala velký počet obětí, uznává Herman…

Související:

Právě se děje

Další zprávy