Johnson v krizi katastrofálně selhal, tvrdí exporadce Cummings

Britský premiér Boris Johnson katastrofálně selhal v krizi kolem nemoci covid-19. V britském parlamentu to dnes řekl bývalý hlavní poradce předsedy vlády Dominic Cummings, který čelil otázkám ohledně vládní reakce na epidemii. Kvůli opakovanému lhaní měl být podle Cummingse vyhozen ministr zdravotnictví Matt Hancock. Johnson dnes kritiku odmítl. Vláda podle něj dělala, co mohla.

Podle Cummingse vládní ministři katastrofálním způsobem nedostáli standardům, jejichž dodržování od nich veřejnost měla právo očekávat v době nejničivější globální pandemie za desítky let.

Británie, která má přes 66 milionů obyvatel, je s téměř 128.000 oběťmi covidu-19 pátou nejhůře postiženou zemí na světě. Johnson přitom na počátku roku 2020 jen pomalu rozpoznával ohrožení, které virus představoval po rozšíření z Číny až do Británie.

Cummings, který stál jako stratég za kampaní pro brexit i za jasným volebním vítězstvím Johnsonových konzervativců v roce 2019, britským zákonodárcům řekl, že britská vláda a premiérův úřad v Downing Street krizi rozeznaly příliš pozdě. Johnson údajně covid na počátku roku 2020 považoval za "strašení lidí" podobné prasečí chřipce. Připomněl, že mnozí členové vlády byli ještě v únoru na dovolené.

Johnsonova skepse ohledně nebezpečí koronaviru byla údajně tak velká, že premiér zvažoval, že si nechá hlavním lékařským poradcem Chrisem Whittym nový koronavirus vpravit v přímém televizním přenosu do těla, aby uklidnil veřejnost. "Když nás veřejnost potřebovala nejvíce, vláda selhala," řekl poslancům Cummings, který Johnsonův tým opustil ke konci roku 2020, a omluvil se rodinám obětí za omyly své i chyby britské vlády.

Ostře Cummings kritizoval také ministra zdravotnictví Matta Hancocka. "Myslím, že ministr zdravotnictví by měl být vyhozen kvůli nejméně patnácti, dvaceti věcem včetně lhaní všem při četných příležitostech na schůzích kabinetu i veřejně," prohlásil exporadce. Johnsonovi prý spolupracovníci loni 14. března řekli, že musí vyhlásit uzávěru, ale vláda neměla příslušný plán. Johnson pak lockdown ohlásil až 23. března. Podle Cummingse však i od loňského dubna Johnson upřednostňoval ekonomiku před zdravím lidí.

Premiér Johnson dnes kritiku ze strany Cummingse odmítl, ale zároveň vyjádřil lítost nad utrpením lidí během pandemie. Vůdce opozičních labouristů Keir Starmer se ho otázal, zda přijímá hlavní tvrzení svého bývalého poradce, a premiér odvětil, že nikoli. "Nemyslím si, že kdokoli by mohl v čemkoli věrohodně obviňovat tuto vládu z lhostejnosti vůči hrozbě, kterou představoval tento virus. Pracovali jsme do úmoru, abychom minimalizovali ztráty na životech," prohlásil Johnson.

"Zvládnutí této pandemie byla jedna z nejobtížnějších věcí, které musela tato země udělat za velmi dlouhou dobu, ale žádné rozhodnutí nebylo snadné. Jít do lockdownu je traumatizující pro zemi, zvládnout pandemii takových rozměrů bylo děsivě obtížné," prohlásil Johnson.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy