Krizi na hranici Polska a Běloruska nepochybně pomohly rozpoutat běloruské úřady, režimu autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka nicméně významně napomohly sociální sítě v čele s facebookem. Na platformě se od léta šíří nepodložená tvrzení, která v migrantech vyvolávají falešné naděje na snadný vstup do Evropské unie, napsal v pondělí list The New York Times (NYT).
Roli dezinformací v současné migrační krizi deník ilustruje na případu 35letého Muhammada Faradže. Kurd z Iráku tento měsíc po více než týdnu v drsných podmínkách u polsko-běloruské hranice vzdal snahu o její překročení a vrátil se do hotelu v Minsku. Krátce nato narazil na facebooku na video, v němž se tvrdilo, že Polsko se chystá otevřít hranici a že zájemci o cestu na Západ se mají shromáždit u jisté čerpací stanice poblíž utečeneckého tábora u obce Bruzhi.
Faradž rychle absolvoval asi 300kilometrovou cestu zpět k hranici, aby stihnul avizovanou možnost vstupu do Polska. Nic takového se ale nekonalo a Iráčan strávil dalších deset dní v podmínkách, které popsal "jako něco z hororového filmu".
U polsko-běloruské hranice se v posledních týdnech a měsících ocitly tisíce migrantů z Iráku a dalších zemí Blízkého východu či severní Afriky, kteří chtějí projít dál na Západ, zejména do Německa. Varšava tyto lidi odmítá přijmout a společně se zbytkem EU obviňuje Lukašenkův režim z využívání migrantů v "hybridní válce". Běženci mezitím zůstávali v mrazivém počasí v pohraničních lesích nebo v provizorním ubytování a snažili se všemožně proniknout na druhou stranu hranice. Několik lidí při těchto pokusech zahynulo.
"Facebook tuhle humanitární krizi prohloubil a teď zde máte spoustu lidí, kteří sem byli přivedeni a kteří byli jasně mystifikováni a oškubáni," řekla Monika Richterová z analytické společnosti Semantic Visions, která mapovala dění na sociálních sítích v souvislosti s vývojem na polsko-běloruské hranici. Komunikace v arabštině a kurdštině týkající se migrace do EU přes Bělorusko prý jde na facebooku raketově vzhůru od července.
Podle analytiků ve facebookových skupinách kolují telefonní čísla údajných převaděčů, kteří prezentují Bělorusko jako výhodná "zadní vrátka" do Evropy. Objevují se i videa, v nichž lidé mluví o tom, jak se přes Bělorusko a Polsko úspěšně dostali do Německa. Jeden příspěvek nabízel "každodenní cesty z Minsku do Německa s pouhými 20 kilometry chůze".
Sociální sítě podle NYT fungují jako "nepředvídatelný urychlovač nadějí a iluzí" migrantů, kteří hledají lepší životní podmínky na Západě. Zavádějící a nepravdivé informace se k nim přitom nemusí dostávat jen od převaděčů a podvodníků, šíří je i různí komentátoři nebo lidé, kteří se zdají být motivováni snahou pomoci. "Nic zatím nenasvědčuje koordinované kampani ze strany pana Lukašenka s cílem oslovovat migranty na internetu falešnými informacemi," dodává deník.
Fenomén, který v novém článku popisuje, zřejmě není zcela ojedinělý. Agentura AP upozornila na vliv dezinformací v souvislosti se zářijovým příchodem tisíců migrantů z Haiti k hranici mezi Mexikem a Spojenými státy. K situaci údajně přispělo i nepochopení migrační politiky americké vlády, která mnohé běžence obratem poslala zpět do vlasti.
Související

Den D se blíží, ale volba Trump - Harrisová už běží. Expertka Patricková pro EZ řekla, co vyvolává zmatek u voličů

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu
Boj proti dezinformacím a fake news , migrace , Facebook , Bělorusko , Polsko
Aktuálně se děje
před 39 minutami

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle
před 1 hodinou

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa
před 3 hodinami

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu
před 4 hodinami

Texas zasáhly ničivé bleskové záplavy. Desítky mrtvých a pohřešovaných
před 5 hodinami

Summit BRICS bez Putina a Si Ťin-pchinga. Slábne vliv skupiny, která chtěla konkurovat Západu?
před 6 hodinami

Termín se blíží, dohody nikde. Málokdo Trumpovi ještě věří, že to s cly myslí vážně
před 7 hodinami

Trump zahájí jednání s Čínou o prodeji TikToku. Tvrdí, že dohoda je téměř hotová
před 8 hodinami

Cestující kvůli falešnému poplachu vyskakovali na Mallorce z letadla. 18 lidí se zranilo
před 10 hodinami

Hamás přijal návrh na příměří: Po měsících bojů je dohoda s Izraelem na dosah
před 11 hodinami

Čína porážku Ruska ve válce na Ukrajině. Dlouhý konflikt jí geopoliticky vyhovuje
před 12 hodinami

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo
před 13 hodinami

Příjemné letní počasí nastane po víkendu, ukazuje předpověď
včera

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
včera

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
včera

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
včera

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
včera

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
včera

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
včera

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
včera
Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Zdroj: Jan Hrabě