Nemáme zdroje, postupujeme po metrech. Okupanti protiofenzívu nečekali, říká britský voják bojující za Ukrajinu

První den protiofenzívy ukrajinských ozbrojených sil proti ruským okupantům na jihu země vypálil bývalý voják britské armády Mark Ayers více než dva tisíce nábojů ze sovětského kulometu PK. Jako jeden z pouhých tří cizinců bojuje v průzkumné jednotce armády obránců v bitvě o region jižně od okupovaného Chersonu. Nyní se společně s americkým kolegou z této jednotky léčí ze zranění v oděských nemocnicích.

Mark Ayres

Pro americký zpravodajský server CNN popsal, jak intenzivní boje zde probíhají. „Jsme terčem mnoha ostřelování. Bojovali jsme velice tvrdě a podařilo se nám obsadit všechny ruské pozice, které jsme obsadit měli,“ nastínil osmačtyřicetiletý Ayers. Hned na druhý den ho zasáhlo do levé nohy několik střepin. Ostřelování zranilo další čtyři spolubojovníky z jeho jednotky.

Dle jeho slov se ukrajinským jednotkám daří postupovat i přes časté ztráty. „Postupujeme pomalu, ale jistě. Nebude to rychlé. Je to těžký, pomalý boj. Metr za metrem, pozici za pozicí. Nemáme zdroje na masivní blitzkrieg s velkým množstvím dělostřelectva a obrněných jednotek. Takže na to jdeme co nejvíce chytře. Snažíme se postupovat za cenu co nejmenších obětí,“ řekl Brit.

Zatím Ukrajinci oznámili osvobození několika menších osad v Chersonské oblasti. Experti z britských tajných služeb vysvětlili, že se podařilo naplnit stupeň taktického překvapení. Původně okupanti totiž nečekali, že nějaké protiofenzívě vůbec budou čelit. Únorový „blitzkrieg“ měl Rusům zajistit rychlé obsazení Kyjeva a kompletní kapitulaci Ukrajiny, s následným dosazením loutkové vlády.

Ayers, který je původem z Londýna, bojuje po boku bývalého amerického mariňáka Michaela Zafer Ronina. Ten byl minulý týden při protiofenzívě rovněž zraněn. Místo nohy, jako v případě jeho britského kolegy Ayerse, ho střepiny zasáhly do hlavy, břicha a ruky. Dvojice se původně seznámila při boji po boku kurdských milicí v Sýrii. Nyní se léčí v nemocnicích v Oděse, která leží na jižním pobřeží Černého moře, poblíž něhož probíhají rovněž těžké boje.

Ronin je od Ayerse podstatně mladší, i přesto jsou z však nich přátelé. „Morálka ukrajinských vojáků na frontové linii je pořád docela vysoká. Alespoň v kontrastu s ruskými silami, které se zdají být trochu neprofesionální a neorganizované,“ myslí si čtyřiatřicetiletý rodák z Kansasu.

Oba muži se připojili k ukrajinským silám původně jako dobrovolníci. Později podepsali tříletý kontrakt. Nyní jsou z nich placení vojáci ukrajinských ozbrojených sil. „Připojil jsem se k obráncům, protože mě inspiroval duch ukrajinského lidu. Z mé strany to byla volba mezi dobrem a zlem. Šlo o nevyprovokovaný útok na suverénní zemi. K žádnému ruskému vojákovi nechovám jakékoli sympatie,“ vysvětlil své rozhodnutí Brit.

Největší výzvou pro ně na bojišti je přečíslení, kterému čelí ze strany okupačních vojsk. „Jednotky na přední linii jsou dobře vybavené krátkými zbraněmi a mají dostatek nábojů. Chybí jim však těžší zbraně, jako například děla nebo tanky,“ dodal Ayers. Zbraně z USA či NATO, jako například raketomety HIMARS nebo protitankové systémy Javelin ukázaly i přes své omezené počty na bojišti svou velkou sílu. „Stejně to ale nestačí na vyrovnání palebné síly protivníka. Neustále nás tlačí svým dělostřelectvem,“ pokračoval bývalý britský voják.

Vysvětlil také, že právě dělostřelectvo ruských ozbrojených sil je pro obránce nejtvrdším oříškem. „Dělají nám to o mnoho těžší. Navíc pancíře, které mají, jsou daleko lepší. Naše údery jsou daleko více chirurgické, ale také omezené,“ řekl Ayers.

„Ofenzíva byla podle ukrajinských úřadů záměrně vysoce metodickou operací, která měla za úkol oslabit ruské síly a jejich logistiku. Ukrajinci tento způsob upřednostnili před okamžitým ziskem velkých území,“ vysvětlil minulý víkend Institute for the Study of War (ISW).

Ayersovi se díky jeho bílému plnovousu mezi jeho ukrajinskými spolubojovníky přezdívá „dědeček“. Přesto si však dokázal i u mladších z nich vybudovat důvěru. „Jakmile člověka vidí v bitvě a vidí, že s nimi zůstává, tak poznají, že jde o schopného vojáka a má od nich respekt velmi brzy,“ přiblížil Ayers.

Po návratu do bojů se cítí, jako by mu boje vrátily smysl života. „Doma v Británii jsem nic. Jsem pouhý stařec, který si někde pronajme pokoj. Tady jsem ale voják bojující za něco dobrého. Můj syn je na mě pyšný,“ doplnil Brit. Oba zranění vojáci se nyní chtějí vrátit do bezpečí jejich domovů. Po rekonvalescenci se ale oba co nejdříve vrátí do boje. „Jakmile se celý uzdravím, tak se vrátím. Zřejmě tak za tři až čtyři týdny,“ uvedl Američan Ronin. Jeho kolega Ayers ho doplnil, že se vrátí zpět, protože je voják.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Europarlament schválil sjednocení nabíječek. Od roku 2024 telefony už jen…

04.10.2022 14:09 Evropský parlament dnes učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Spolu bez vlastního kandidáta na Hrad. Nepřímou podporu dostala trojice…

04.10.2022 15:42 Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

Ukrajinci tvrdí, že osvobodili padesátku obcí při postupu na jihu země

04.10.2022 21:51 Aktualizováno Ukrajinská armáda osvobodila v Chersonské oblasti na jihu země již padesátku obcí, uvedl dnes v…

Šojgu: Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace…

04.10.2022 21:12 Aktualizováno Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace rozšířilo už 200.000 lidí, sdělil…

Záporožská jaderná elektrárna je částečně zaminovaná, tvrdí činitel

04.10.2022 21:05 Aktualizováno První a druhý blok Záporožské jaderné elektrárny jsou zaminované. Na tiskové konferenci to dnes…

Operátor Nord Streamu 1 čeká na svolení k inspekci poničených míst

04.10.2022 21:01 Provozovatel německo-ruského plynovodu Nord Stream 1 chce sám prohlédnout poničená místa na potrubí…

Gazprom by mohl zcela zastavit dodávky plynu do Moldavska

04.10.2022 16:57 Ruská státní plynárenská společnost Gazprom by mohla zcela zastavit dodávky plynu do Moldavska,…

Zelenskyj podepsal výnos, kterým zneplatnil ruskou anexi částí Ukrajiny

04.10.2022 16:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal výnos, který za neplatné od samého počátku…

Zelenskyj podpisem nařízení znemožnil vyjednávání Kyjeva s Putinem

04.10.2022 14:16 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podepsal nařízení, které znemožňuje diplomatická…

G7 zavede strop na ruskou ropu a produkty ve třech fázích

04.10.2022 12:04 Nové sankce na ruskou ropu a ropné produkty země skupiny vyspělých ekonomik G7 přijmou ve třech…

Ruský parlament schválil začlenění obsazených ukrajinských regionů do Ruska

04.10.2022 10:52 Horní komora ruského parlamentu dnes podle agentury TASS jednomyslně schválila připojení čtyř…

Duma schválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k…

03.10.2022 21:06 Aktualizováno Státní duma, tedy dolní komora ruského parlamentu, dnes schválila smlouvy o připojení čtyř…

Související:

Právě se děje

reklama