Nemáme zdroje, postupujeme po metrech. Okupanti protiofenzívu nečekali, říká britský voják bojující za Ukrajinu

První den protiofenzívy ukrajinských ozbrojených sil proti ruským okupantům na jihu země vypálil bývalý voják britské armády Mark Ayers více než dva tisíce nábojů ze sovětského kulometu PK. Jako jeden z pouhých tří cizinců bojuje v průzkumné jednotce armády obránců v bitvě o region jižně od okupovaného Chersonu. Nyní se společně s americkým kolegou z této jednotky léčí ze zranění v oděských nemocnicích.

Mark Ayres

Pro americký zpravodajský server CNN popsal, jak intenzivní boje zde probíhají. „Jsme terčem mnoha ostřelování. Bojovali jsme velice tvrdě a podařilo se nám obsadit všechny ruské pozice, které jsme obsadit měli,“ nastínil osmačtyřicetiletý Ayers. Hned na druhý den ho zasáhlo do levé nohy několik střepin. Ostřelování zranilo další čtyři spolubojovníky z jeho jednotky.

Dle jeho slov se ukrajinským jednotkám daří postupovat i přes časté ztráty. „Postupujeme pomalu, ale jistě. Nebude to rychlé. Je to těžký, pomalý boj. Metr za metrem, pozici za pozicí. Nemáme zdroje na masivní blitzkrieg s velkým množstvím dělostřelectva a obrněných jednotek. Takže na to jdeme co nejvíce chytře. Snažíme se postupovat za cenu co nejmenších obětí,“ řekl Brit.

Zatím Ukrajinci oznámili osvobození několika menších osad v Chersonské oblasti. Experti z britských tajných služeb vysvětlili, že se podařilo naplnit stupeň taktického překvapení. Původně okupanti totiž nečekali, že nějaké protiofenzívě vůbec budou čelit. Únorový „blitzkrieg“ měl Rusům zajistit rychlé obsazení Kyjeva a kompletní kapitulaci Ukrajiny, s následným dosazením loutkové vlády.

Ayers, který je původem z Londýna, bojuje po boku bývalého amerického mariňáka Michaela Zafer Ronina. Ten byl minulý týden při protiofenzívě rovněž zraněn. Místo nohy, jako v případě jeho britského kolegy Ayerse, ho střepiny zasáhly do hlavy, břicha a ruky. Dvojice se původně seznámila při boji po boku kurdských milicí v Sýrii. Nyní se léčí v nemocnicích v Oděse, která leží na jižním pobřeží Černého moře, poblíž něhož probíhají rovněž těžké boje.

Ronin je od Ayerse podstatně mladší, i přesto jsou z však nich přátelé. „Morálka ukrajinských vojáků na frontové linii je pořád docela vysoká. Alespoň v kontrastu s ruskými silami, které se zdají být trochu neprofesionální a neorganizované,“ myslí si čtyřiatřicetiletý rodák z Kansasu.

Oba muži se připojili k ukrajinským silám původně jako dobrovolníci. Později podepsali tříletý kontrakt. Nyní jsou z nich placení vojáci ukrajinských ozbrojených sil. „Připojil jsem se k obráncům, protože mě inspiroval duch ukrajinského lidu. Z mé strany to byla volba mezi dobrem a zlem. Šlo o nevyprovokovaný útok na suverénní zemi. K žádnému ruskému vojákovi nechovám jakékoli sympatie,“ vysvětlil své rozhodnutí Brit.

Největší výzvou pro ně na bojišti je přečíslení, kterému čelí ze strany okupačních vojsk. „Jednotky na přední linii jsou dobře vybavené krátkými zbraněmi a mají dostatek nábojů. Chybí jim však těžší zbraně, jako například děla nebo tanky,“ dodal Ayers. Zbraně z USA či NATO, jako například raketomety HIMARS nebo protitankové systémy Javelin ukázaly i přes své omezené počty na bojišti svou velkou sílu. „Stejně to ale nestačí na vyrovnání palebné síly protivníka. Neustále nás tlačí svým dělostřelectvem,“ pokračoval bývalý britský voják.

Vysvětlil také, že právě dělostřelectvo ruských ozbrojených sil je pro obránce nejtvrdším oříškem. „Dělají nám to o mnoho těžší. Navíc pancíře, které mají, jsou daleko lepší. Naše údery jsou daleko více chirurgické, ale také omezené,“ řekl Ayers.

„Ofenzíva byla podle ukrajinských úřadů záměrně vysoce metodickou operací, která měla za úkol oslabit ruské síly a jejich logistiku. Ukrajinci tento způsob upřednostnili před okamžitým ziskem velkých území,“ vysvětlil minulý víkend Institute for the Study of War (ISW).

Ayersovi se díky jeho bílému plnovousu mezi jeho ukrajinskými spolubojovníky přezdívá „dědeček“. Přesto si však dokázal i u mladších z nich vybudovat důvěru. „Jakmile člověka vidí v bitvě a vidí, že s nimi zůstává, tak poznají, že jde o schopného vojáka a má od nich respekt velmi brzy,“ přiblížil Ayers.

Po návratu do bojů se cítí, jako by mu boje vrátily smysl života. „Doma v Británii jsem nic. Jsem pouhý stařec, který si někde pronajme pokoj. Tady jsem ale voják bojující za něco dobrého. Můj syn je na mě pyšný,“ doplnil Brit. Oba zranění vojáci se nyní chtějí vrátit do bezpečí jejich domovů. Po rekonvalescenci se ale oba co nejdříve vrátí do boje. „Jakmile se celý uzdravím, tak se vrátím. Zřejmě tak za tři až čtyři týdny,“ uvedl Američan Ronin. Jeho kolega Ayers ho doplnil, že se vrátí zpět, protože je voják.

Střelba v Rusku: Po útoku ve škole 15 mrtvých, střílelo se i na komisariátu

26.09.2022 15:59 Při dnešní střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 15 lidí, z toho 11 dětí. Dalších 24 lidí -…

Novaja Gazeta: Od vyhlášení mobilizace uprchlo z Ruska přes 260.000 mužů

26.09.2022 03:49 Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260.000 mužů.

Britský občan po propuštění ze zajetí popsal, jak ho ruští vojáci zajali a…

25.09.2022 14:24 Britský občan Aiden Aslin v prvním rozhovoru po propuštění ze zajetí britskému deníku The Sun…

Zastropování energií nebude na celou spotřebu, řekl Síkela. Bude v plné…

25.09.2022 19:48 Do návrhu souboru opatření Evropské komise proti vysokým cenám energií by mohlo ještě přibýt…

Policie vyšetřuje úmrtí čtyř osob v rodinném domě u Prahy

26.09.2022 18:34 Policisté dnes našli v rodinném domě v Měšicích u Prahy čtyři mrtvé - dva dospělé a dvě děti.…

ROZHOVOR: Rusko se zbavilo chemických zbraní, oznámil před pěti lety Putin…

27.09.2022 00:01 Vladimir Putin 27. září 2017 avizoval, že Ruská federace dokončila likvidaci svého chemického…

Velká Británie oznámila rozšíření sankčního seznamu vůči Rusku

26.09.2022 20:14 Aktualizováno Británie oznámila rozšíření svého sankčního seznamu vůči Rusku. Reaguje tak na podle Londýna…

Snowden získal ruské občanství, příslušný dekret podepsal Putin

26.09.2022 19:49 Aktualizováno Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který před téměř deseti lety…

Rusko mlčí o možném uzavření hranic, letiště ale zpřísnila kontroly

26.09.2022 16:08 Rusko zatím nepřijalo žádné rozhodnutí o uzavření hranic v souvislosti s odchodem ruských občanů do…

Dva případy střelby v Rusku: Útočník zabil 15 lidí ve škole, střílelo se i…

26.09.2022 15:59 Aktualizováno Při dnešní střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 15 lidí, z toho 11 dětí. Dalších 24 lidí -…

Lukašenko: Moskva a Minsk nebudou tolerovat ponížení ze strany Západu

26.09.2022 14:01 Bělorusko a Rusko nebudou tolerovat ponížení ze strany Západu, uvedl dnes při jednání s ruským…

Zelenskyj informoval o nálezu dalších masových pohřebišť u Izjumu

26.09.2022 12:44 Ukrajinské úřady u Izjumu nalezly dvě další hromadná pohřebiště, uvedl ukrajinský prezident…

První muži povolaní v rámci ruské mobilizace začali přijíždět na vojenské…

26.09.2022 08:34 První skupiny mužů povolaných v rámci ruské částečné mobilizace začaly přijíždět na vojenské…

BBC: Nasazení viru ničícího nádory vzbuzuje naději u pacientů s rakovinou

26.09.2022 06:06 Jako slibná se po prvotních testech na pacientech ukázala být metoda léčby rakoviny za pomoci viru…

Novaja Gazeta: Od vyhlášení mobilizace uprchlo z Ruska přes 260.000 mužů

26.09.2022 03:48 Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260.000 mužů.

Související:

Právě se děje

reklama