Klíč ke zvládnutí koronavirové pandemie? Britská epidemioložka představila jasné kroky

NÁZOR - Nyní je již dobře známo, že zhruba jeden ze tří lidí nakažených virem SARS-CoV-2 nikdy nevykáže žádné symptomy onemocnění covid-19, připomíná v komentáři pro server The Guardian epidemioložka Susan Hopkinsová. Hlavní lékařská poradkyně britského veřejného zdravotního systému NHS pro testování a trasování osob, které přišly do kontaktu s novým koronavirem, dodává, že bezpříznakovost rozhodně neznamená, že by taková osoba nebyla infekční.

Rychlá identifikace nakažených, udržení chodu podniků

Musíme využít všechny prostředky, které máme k dispozici, abychom bezpříznakové jedince nalezli a poslali nejen je, ale i osoby, s nimiž přišli do kontaktu, do domácí izolace, apeluje epidemioložka. Věří, že tímto způsobem je možné přerušit řetězec přenosu nového koronaviru.

Místní úřady ve Velké Británii jsou tak vyzývány, aby rozšířily své testovací a trasovací plány, ale spolu s tím také podporu pro lidi, kteří se musí na čas izolovat od ostatních, uvádí odbornice. Dodává, že z tohoto důvodu dochází v zemi k rozšiřování nabídky testování na místní úrovni, přičemž mimořádný důraz je kladen na testování osob přímo na pracovišti.  

Autorka komentáře se domnívá, že takové rozšíření pomůže udržet zaměstnance v bezpečném prostředí, jelikož umožní identifikovat ty, kteří jsou ve skutečnosti infekční. Souběžně s tím budou chráněny životně důležité služby a podporováni zaměstnavatelé, kterým testování zajistí možnost udržovat firmy v provozu, věří Hopkinsová.

"Plány na komunitní testování jsou nastaveny místními orgány a podporovány celostátní infrastrukturou," pokračuje epidemioložka. Soudí, že ředitelé jednotlivých zdravotnických stanic, kteří dobře znají místní prostředí a statistiky, mohou zajistit, že testování bude boře zacílené, a tím bude zajištěn jeho maximální efekt.   

Komunitní testování bude k zjišťování přítomnosti nového koronaviru používat tzv. rychlé testy LFD (Lateral Flow Device), uvádí expertka. Vysvětluje, že tyto testovací sady dokážou poskytnout výsledek rychle - zhruba do půl hodiny -, aniž by bylo potřeba odebrané vzorky analyzovat v laboratoři.

Žádná zázračná kulka neexistuje

Uvedené rychlé testy jsou vhodné především k zachycení jedinců, kteří mají v těle vysokou hladinu viru, ale nevykazují žádné symptomy onemocnění covid-19, tudíž by zřejmě test jinak nepodstoupili, nastiňuje Hopkinsová.

Navíc, jelikož zmíněné testy LFD odhalují především osoby s vysokou virovou náloží, představují efektivní způsob, jak najít jedince, kteří by nemoc covid-19 šířili nejpravděpodobněji, míní epidemioložka. Zdůrazňuje, že každý pozitivní zachycený člověk může přerušit řetězec přenosu viru, pakliže se uchýlí do izolace v trvání deset dnů, spolu se všemi osobami, s nimiž přišel do styku.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Místní úřady mohou podpořit jedince, kteří se musejí izolovat, tím, že jim poskytnout pomoc s nákupy, vyzvednutím léků z lékárny a dalšími klíčovými službami," píše autorka komentáře.

Posílení testování bezpříznakových osob pomůže nejen odhalit více případů nákazy virem SARS-CoV-2, ale také podpoří zachování chodu klíčových podniků, deklaruje Hopkinsová. Věří, že rozšíření testování asymptomatických jedinců umožní těm, kteří hrají zásadní úlohu, udržet zemi v chodu.

Rychlé testy LFD přesto nejsou samy o sobě zázračnou kulkou, která šíření nového koronaviru zastaví, přiznává odbornice. Doplňuje, že přesto již víme, že touto metodou lze rychle odhalit velké množství pozitivních jedinců. "Jsou (tedy) dalším zásadním nástrojem, který mám pomůže bojovat s koronavirem," uzavírá britská epidemioložka.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy