Koronavirus: Mutace VUI - 202012/01 se poprvé objevila v září v Británii, nepředstavuje větší hrozbu

Nová mutace koronaviru se podle dostupných informací poprvé objevila v polovině září v Londýně nebo v Kentu na jihovýchodě Anglie. Laboratorně zachycena byla v říjnu ze vzorku odebraného v září. V listopadu už nakažení touto mutací tvořilo podle serveru BBC v Londýně kolem čtvrtiny celkového počtu nových případů. A v polovině prosince to už byly dvě třetiny celkového počtu.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Podle britské analýzy může být nový kmen až o 70 procent nakažlivější než původní koronavirus SARS-CoV-2, a může zvýšit reprodukční číslo o 0,4.

Zatím neexistují důkazy, že by nová mutace měla vyšší pravděpodobnost úmrtí nebo vyvolávala těžší průběh onemocnění. Také dosud nejsou k dispozici důkazy, že by nová varianta viru byla více rezistentní vůči očkování.

Nová mutace obsahuje 23 různých změn oproti původnímu viru. Liší se například ve způsobu, jakým se virus naváže na buňku a jakým do ní vstupuje.

Mutace VUI - 202012/01 se rychle rozšířila v Londýně, na jihu a jihovýchodě Británie, a v těchto oblastech se stala dominantní formou viru.

Je už známo, že nová mutace rychle nahrazuje jiné formy viru. V Londýně to bylo ve druhém prosincovém týdnu asi 62 procent všech nových případů ve srovnání s 28 procenty tři týdny předtím.

V Londýně se v důsledku toho za poslední týden téměř zdvojnásobil počet nových případů nákazy koronavirem se srovnání s předchozím týdnem.

V oblastech, kde převažuje výskyt nové mutace, rychle stoupají počty hospitalizovaných.

Již zveřejněná úvodní analýza nové mutace VUI - 202012/01 rozeznává 17 jejích potenciálně významných variant. Některé již laboratorně prokázaly zvýšenou schopnost viru napadat buňky.

Mutace VUI - 202012/01 podle BBC vznikla nejpravděpodobněji u pacienta, jehož oslabený imunitní systém nedokázat virus zničit. Namísto toho poskytl jeho organismus živnou půdou pro zmutování viru.

Mutace viru SARS-CoV-2 jsou časté. Dosud bylo podle Britského genomického sdružení pro covid-19 (COG-UK) rozeznáno přes 4000 mutací tohoto viru.

Experti čekají na více informací o novém kmeni koronaviru

Nový kmen koronaviru se už zřejmě šíří v Německu, ale není to zatím důvod k obavám. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí Deutschlandfunk to dnes řekl hlavní německý virolog Christian Drosten. Tvrzení, že nakažlivost nového kmene je až o 70 procent vyšší než u původního viru, je podle něj zatím pouhý odhad a je třeba počkat, zda to britští vědci v příštích týdnech potvrdí. Mutace viru se šíří hlavně na jihu Británie a většina evropských států, ale také mimoevropské země kvůli tomu citelně omezily dopravní spojení s Británií.

"Otázka zní takto: Podpořila toto šíření nového kmene současná nová vlna koronaviru v jihovýchodní Anglii, nebo novou vlnu způsobil právě tento kmen? To je důležitý rozdíl," sdělil Drosten.

Upozornil, že byl nový kmen zjištěn i v jiných zemích, například v Nizozemsku, a nezdá se, že by se tam šířil výrazně rychleji. "Jsem otevřený novému vědeckému pohledu a ve vědě jsou vždy překvapení, ale v tomto ohledu se neznepokojuji," dodal virolog.

Jeho francouzský kolega Vincent Enouf z Pasteurova institutu řekl, že zatím nebyla dokázána souvislost mezi novým kmenem a rychlým šířením viru v Británii. "Dozvěděli jsme se, že se virus v částech Británie šíří rychleji. Ale je to důsledek existence nového kmene nebo mimořádně rychlého přenašeče? To se musí teprve ověřit," řekl Enouf.

Nizozemská vláda potvrdila, že mutace viru byla v Nizozemsku zaregistrována na začátku prosince. Emeritní profesor virologie z univerzity v Rotterdamu Ab Osterhaus řekl v rozhovoru s listem Dagblad, že se tento kmen v Nizozemsku nešíří tak rychle jako v Británii. "Jestliže někde začne rychle přibývat infikovaných, je tendence spojovat to s mutací, ale nevím zatím, že by se to potvrdilo," řekl Ostarhaus.

Odborník na infekční choroby Bart Haagmans z Erasmova zdravotnického centra připomenul, že je obtížné stanovit jasnou souvislost mezi přenosem a mutacemi. "Je příčinou rychlého šíření mutace, nebo hrají roli jiné faktory?" řekl.

Nový kmen diagnostikovali také v Itálii u ženy, která se nedávno vrátila z Londýna. Italské úřady se k věci staví opatrně. "Jestliže se nepozorovaně rozšířil virus původem z Wu-chanu, jak bychom se teď neměli obávat nového kmene, který je zřejmě už v Římě, Benátkách i Turínu. Ta anglická varianta vyvolává obavy," řekl ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Český virolog Jiří Černý z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze sdělil, že nový typ SARS-CoV-2, který se objevil v září ve Velké Británii, je charakteristický 17 mutacemi a jedna z nich je v proteinu, na který je zacílena většina vakcín včetně těch už schválených. Černý dodal, že to "nevypadá, že by kmen byl k vakcínám rezistentní", takže na účinnost očkování nebude mít vliv.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii se loni prodalo o čtvrtinu méně oblečení

22.01.2021 16:37 V Británii se loni kvůli pandemii prodalo o 25 procent méně oblečení. Je to největší pokles za 23…

Jak motivovat lidi k testům? Anglie zvažuje za pozitivní výsledek 13 tisíc…

22.01.2021 13:38 Všichni pozitivně testovaní by v Anglii mohli dostávat 500 liber (asi 13.000 korun). Dávka by měla…

Podle Kremlu jsou chystané demonstrace za Navalného nepřípustné

22.01.2021 13:14 Za nepřípustné označil dnes Kreml protestní akce, které na sobotu svolávají přívrženci uvězněného…

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu z Prahy o pět let

22.01.2021 12:55 Kreml dnes uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama