Koronavirus: Mutace VUI - 202012/01 se poprvé objevila v září v Británii, nepředstavuje větší hrozbu

Nová mutace koronaviru se podle dostupných informací poprvé objevila v polovině září v Londýně nebo v Kentu na jihovýchodě Anglie. Laboratorně zachycena byla v říjnu ze vzorku odebraného v září. V listopadu už nakažení touto mutací tvořilo podle serveru BBC v Londýně kolem čtvrtiny celkového počtu nových případů. A v polovině prosince to už byly dvě třetiny celkového počtu.

Koronavirus SARS-CoV-2

Podle britské analýzy může být nový kmen až o 70 procent nakažlivější než původní koronavirus SARS-CoV-2, a může zvýšit reprodukční číslo o 0,4.

Zatím neexistují důkazy, že by nová mutace měla vyšší pravděpodobnost úmrtí nebo vyvolávala těžší průběh onemocnění. Také dosud nejsou k dispozici důkazy, že by nová varianta viru byla více rezistentní vůči očkování.

Nová mutace obsahuje 23 různých změn oproti původnímu viru. Liší se například ve způsobu, jakým se virus naváže na buňku a jakým do ní vstupuje.

Mutace VUI - 202012/01 se rychle rozšířila v Londýně, na jihu a jihovýchodě Británie, a v těchto oblastech se stala dominantní formou viru.

Je už známo, že nová mutace rychle nahrazuje jiné formy viru. V Londýně to bylo ve druhém prosincovém týdnu asi 62 procent všech nových případů ve srovnání s 28 procenty tři týdny předtím.

V Londýně se v důsledku toho za poslední týden téměř zdvojnásobil počet nových případů nákazy koronavirem se srovnání s předchozím týdnem.

V oblastech, kde převažuje výskyt nové mutace, rychle stoupají počty hospitalizovaných.

Již zveřejněná úvodní analýza nové mutace VUI - 202012/01 rozeznává 17 jejích potenciálně významných variant. Některé již laboratorně prokázaly zvýšenou schopnost viru napadat buňky.

Mutace VUI - 202012/01 podle BBC vznikla nejpravděpodobněji u pacienta, jehož oslabený imunitní systém nedokázat virus zničit. Namísto toho poskytl jeho organismus živnou půdou pro zmutování viru.

Mutace viru SARS-CoV-2 jsou časté. Dosud bylo podle Britského genomického sdružení pro covid-19 (COG-UK) rozeznáno přes 4000 mutací tohoto viru.

Experti čekají na více informací o novém kmeni koronaviru

Nový kmen koronaviru se už zřejmě šíří v Německu, ale není to zatím důvod k obavám. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí Deutschlandfunk to dnes řekl hlavní německý virolog Christian Drosten. Tvrzení, že nakažlivost nového kmene je až o 70 procent vyšší než u původního viru, je podle něj zatím pouhý odhad a je třeba počkat, zda to britští vědci v příštích týdnech potvrdí. Mutace viru se šíří hlavně na jihu Británie a většina evropských států, ale také mimoevropské země kvůli tomu citelně omezily dopravní spojení s Británií.

"Otázka zní takto: Podpořila toto šíření nového kmene současná nová vlna koronaviru v jihovýchodní Anglii, nebo novou vlnu způsobil právě tento kmen? To je důležitý rozdíl," sdělil Drosten.

Upozornil, že byl nový kmen zjištěn i v jiných zemích, například v Nizozemsku, a nezdá se, že by se tam šířil výrazně rychleji. "Jsem otevřený novému vědeckému pohledu a ve vědě jsou vždy překvapení, ale v tomto ohledu se neznepokojuji," dodal virolog.

Jeho francouzský kolega Vincent Enouf z Pasteurova institutu řekl, že zatím nebyla dokázána souvislost mezi novým kmenem a rychlým šířením viru v Británii. "Dozvěděli jsme se, že se virus v částech Británie šíří rychleji. Ale je to důsledek existence nového kmene nebo mimořádně rychlého přenašeče? To se musí teprve ověřit," řekl Enouf.

Nizozemská vláda potvrdila, že mutace viru byla v Nizozemsku zaregistrována na začátku prosince. Emeritní profesor virologie z univerzity v Rotterdamu Ab Osterhaus řekl v rozhovoru s listem Dagblad, že se tento kmen v Nizozemsku nešíří tak rychle jako v Británii. "Jestliže někde začne rychle přibývat infikovaných, je tendence spojovat to s mutací, ale nevím zatím, že by se to potvrdilo," řekl Ostarhaus.

Odborník na infekční choroby Bart Haagmans z Erasmova zdravotnického centra připomenul, že je obtížné stanovit jasnou souvislost mezi přenosem a mutacemi. "Je příčinou rychlého šíření mutace, nebo hrají roli jiné faktory?" řekl.

Nový kmen diagnostikovali také v Itálii u ženy, která se nedávno vrátila z Londýna. Italské úřady se k věci staví opatrně. "Jestliže se nepozorovaně rozšířil virus původem z Wu-chanu, jak bychom se teď neměli obávat nového kmene, který je zřejmě už v Římě, Benátkách i Turínu. Ta anglická varianta vyvolává obavy," řekl ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Český virolog Jiří Černý z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze sdělil, že nový typ SARS-CoV-2, který se objevil v září ve Velké Británii, je charakteristický 17 mutacemi a jedna z nich je v proteinu, na který je zacílena většina vakcín včetně těch už schválených. Černý dodal, že to "nevypadá, že by kmen byl k vakcínám rezistentní", takže na účinnost očkování nebude mít vliv.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu plynovodů a kabelů

02.10.2022 20:42 Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu infrastruktury na dně moří, jako jsou plynovody…

Putin má podle šéfa ukrajinské zpravodajské služby nejméně tři dvojníky

02.10.2022 19:05 Ruský prezident Vladimir Putin má nejméně tři dvojníky, řekl podle agentury Unian šéf ukrajinské…

Stoltenberg považuje za nejlepší odpověď na anexi podporu Ukrajiny

02.10.2022 18:53 Aktualizováno Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Ukrajiny. Řekl to dnes…

V Izjumu bylo podle zjištění AP mučení vojáků i civilistů během okupace…

02.10.2022 17:53 V ukrajinském Izjumu bylo během šesti měsíců ruské okupace mučení naprosto běžnou praktikou, která…

Karel III. nepojede na klimatický summit COP27

02.10.2022 17:31 Aktualizováno Britský král Karel III. na přání premiérky Liz Trussové zrušil cestu do egyptského Šarm aš-Šajchu,…

Trojice zemí koupí slovenské houfnice pro Ukrajinu

02.10.2022 16:06 Aktualizováno Německo, Dánsko a Norsko koupí pro Ukrajinu 16 slovenských houfnic Zuzana 2. Uvedené tři země za ně…

Ruský ústavní soud dal zelenou anexi okupovaných ukrajinských území

02.10.2022 15:32 Aktualizováno Ruský ústavní soud dnes schválil balík dokumentů o připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku,…

Z plynovodu Nord Stream 1 podle úřadů přestal unikat plyn

02.10.2022 14:37 Únik plynu z plynovodu Nord Stream 1 už se patrně také zastavil, uvedly dnes podle agentury AP…

Papež se obrátil na Putina. Vyzval ho, aby zastavil kolotoč násilí a smrti

02.10.2022 13:40 Papež František vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby "zastavil kolotoč násilí a smrti na…

Trussová připustila, že si pro ekonomické plány měla lépe připravit půdu

02.10.2022 13:05 Britská předsedkyně vlády Liz Trussová dnes v rozhovoru se stanicí BBC opět zdůraznila, že si stojí…

Související:

Právě se děje

reklama