Krajní pravice demonstrovala v Londýně. Vypukly násilnosti, ministryně ostře reaguje

Dnešní demonstraci v centru Londýna, kterou svolali představitelé krajní pravice s údajným cílem ochránit památníky před vandaly, provázely násilnosti a výtržnosti. Podle britských médií přišly do ulic u sídla britského parlamentu nejméně stovky lidí, přičemž po poledni začaly potyčky s příslušníky bezpečnostních složek, na které demonstranti mimo jiné házeli různé předměty. Britská ministryně vnitra Priti Patelová mluvila o "nepřijatelném buranství".

Policie Velké Británie
doporučujeme

Epicentrem nepokojů byla oblast mezi parlamentním Westminsterským palácem, Trafalgarským náměstím a nádražím Waterloo na opačném břehu Temže. Podle deníku Evening Standard tam navzdory doporučením kolem šíření koronaviru přišlo asi 1000 přívrženců krajní pravice, z nichž mnozí konzumovali alkohol. Snímky z centra Londýna ukazovaly, že mnozí neměli roušky.

Policisté se s davem střetli například na ulici Whitehall lemované vládními budovami, reportér zpravodajské společnosti BBC zase zachytil výpad demonstrantů proti strážcům zákona na náměstí vedle parlamentu.

Potyčky propukly i na Trafalgarském náměstí, kde protestující házeli lahve i pyrotechniku. Následně byly hlášeny i z mostu Westminster Bridge, zatímco se policie snažila protest na Parliament Square odříznout od okolí.

Shromáždění bylo svolané v reakci na plánovanou demonstraci proti rasismu a policejní brutalitě. Organizátoři uváděli, že jejich cílem je zabránit ničení zdejších památníků poté, co minulý víkend někdo posprejoval sochu válečného britského premiéra Winstona Churchilla.

Aktivisté z druhého tábora nakonec svůj pochod kvůli obavám ze střetů s pravicovými radikály zrušili. Přesto se ale odpoledne v Londýně scházeli i stoupenci hnutí "na černošských životech záleží". Pořádkové složky se snažily oba tábory udržet v bezpečné vzdálenosti od sebe, to se jim ale stoprocentně nepodařilo. Potyčky mezi znepřátelenými skupinami se strhly na Trafalgarském náměstí, televize Sky News informovala také o výpadu několika desítek radikálů proti manifestaci v Hyde Parku.

Policie předtím ohlásila, že někteří lidé si na shromáždění přinášejí zbraně. Úřady kvůli bezpečnostnímu riziku oznámily, že protesty musí skončit do 17:00 (18:00 SELČ), a že následně začnou účastníky zatýkat. Nepokoje se ale protáhly do večerních hodin, přičemž se novým ohniskem stala stanice Waterloo. Podle agentury Reuters se tam stoupenci krajně pravicového uskupení English Defence League střetli s policií i s "protidemonstranty".

Dřívější násilnosti ve vládní čtvrti britská ministryně vnitra Patelová odsoudila jako naprosto nepřijatelné. "Násilí proti našim policistům nebude tolerováno," vzkázala Patelová na twitteru. Podotkla, že veřejné zdraví v Británii stále ohrožuje koronavirus, a demonstranty vyzvala, aby šli domů a zastavili jeho šíření.

"Je zjevné, že krajně pravicové skupiny vyvolávají v centru Londýna násilnosti a nepořádek," dodal londýnský starosta Sadiq Khan. "Nebudeme tolerovat útoky na naši policii a pachatelé pocítí plnou sílu zákona," napsal na twitteru.

Policie pak informovala, že do 17:00 místního času zatkla pět lidí, zatímco zdravotníci museli v souvislosti s nepokoji poskytnout péči 15 lidem včetně dvou strážců zákona.

Demostrace se stovkami i tisíci účastníků se konaly i mimo britskou metropoli. Média popisovala vypjaté konfrontace mezi davy opačně smýšlejících demonstrantů v Bristolu, Newscastlu i Brightonu, ovšem tamní akceprotesty se podle všeho obešly bez násilností. K vlně protestů, kterou odstartovalo zabití neozbrojeného černocha policií v americkém Minneapolisu, se dnes připojili také lidé v Readingu či Liverpoolu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britští operátoři varují před rychlým odstřižením od Huawei

09.07.2020 20:59 Přední britští telekomunikační operátoři BT a Vodafone varovali, že pokud by britská vláda nařídila…

Divadla mohou od víkendu v Anglii pořádat venkovní představení

09.07.2020 20:53 Divadla mohou od víkendu v Anglii opět pořádat alespoň venkovní představení. Příští týden otevřou…

Pandemie je dle Moskvy překážkou pro obnovení česko-ruských diplomatických…

09.07.2020 18:31 Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová dnes řekla, že Rusko je připravené k dialogu s Českou…

Vražda Čečence ve Vídni je podle Kadyrova dílem cizích agentů

09.07.2020 18:22 Aktualizováno Víkendová vražda opozičního čečenského aktivisty ve Vídni je dílem zahraničních agentů, kteří se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy