Lékaři v Rusku čelí neuvěřitelnému tlaku. Vláda jim háže klacky pod nohy, lidé jim nevěří

V Rusku lidé na rozdíl od jiných zemí lékařům a dalším zdravotníkům nevyjadřují vděk za to, co dělají v době koronavirové krize. Místo toho, aby se dočkali potlesku, potýkají se lékaři s nedůvěrou, otevřeným nepřátelstvím a nedostatkem peněz, napsala agentura AP.

lékaři
doporučujeme

Lidé, kteří bydlí poblíž Národního lékařského endokrinologického výzkumného centra, což je moskevská nemocnice, kde se nyní léčí pacienti s koronavirem, si stěžovali, když viděli zdravotníky v ochranných oblecích vycházet z budovy. Báli se, že mohou šířit nákazu. "Možná až nemoc zaklepe na dveře každé rodiny, pak se přístup ke zdravotníkům změní," myslí si chirurg Alexandr Gazdyra.

Kvůli epidemii covidu-19 se lékaři v Rusku ocitli pod enormním tlakem. Zatímco státní média některé z nich oslavují jako hrdiny, lékaři a sestry, s nimiž mluvila agentura AP, si stěžují, že bojují jak s virem, tak se systémem, který jim hází klacky pod nohy. Trápí je nedostatek ochranného materiálu a mnoho z těch, kteří na to veřejně upozornili, se dočkalo hrozeb vyhazovem z práce nebo dokonce vyšetřování. Někteří raději dali výpověď a v případě několika zdravotníků panuje podezření, že spáchali sebevraždu.

Zástupci ruských úřadů ovšem trvají na tom, že nedostatek ochranných pomůcek pro lékaře, sestry, záchranáře a další zdravotnický personál je ojedinělý, nejde prý o nijak rozšířenou věc.

Podle sociální antropoložky Alexandry Archipovové je antipatie vůči lékařům v Rusku velmi rozšířená. Tato vědkyně zkoumá příspěvky na sociálních sítích šířících spiklenecké teorie ohledně koronaviru. Často se setkává s teorií, že doktoři lidem diagnostikují covid-19, aby vydělávali více peněz. Propagátoři jiných teorií naopak tvrdí, že vládě pomáhají rozsah epidemie tutlat. "Nikde jinde jsem takový přístup neviděla," říká Archipovová o vztahu Rusů k lékařům.

Důvěra ve veřejné instituce byla v Rusku vždy nízká a většina nemocnic je státních.

Podle oficiálních statistik bylo v Rusku k 28. květnu 379.051 nakažených a 4142 lidí kvůli komplikacím provázejícím covid-19 zemřelo. Za minulý měsíc se nakazilo nejméně 9480 zdravotníků, více než 70 z nich zemřelo. Nicméně podle zdravotnických pracovníků je tento počet mnohem vyšší, sestavili seznam se 250 jmény.

Lékařka Irina Vaskjaninová z Reutova u Moskvy říká, že v tamní nemocnici se nakazilo nejméně 40 zaměstnanců. Vedla tam transfuzní oddělení. Tvrdí, že její nadřízení ji uráželi a vyhrožovali jí poté, co si šéfům, pořádkovým službám a samotnému prezidentovi Vladimiru Putinovi stěžovala na podmínky v práci. "Dala jsem výpověď, neumožňují mi dělat moji práci," říká. "Svoji práci miluju a chci pracovat, ale takhle to nejde," dodává lékařka s tím, že výpověď dalo 13 ze 14 jejích kolegů.

Taťjana Revvová, lékařka z jednotky intenzivní péče v nemocnici Kalač na Donu, musela na výslech na policii, protože nahrála a zveřejnila video o chybějícím ochranném vybavení. Vedení nemocnice na ni podalo trestní oznámení za šíření nepravdivé informace. Za to jí hrozí vysoká pokuta nebo dokonce vězení. "A už jenom jeden kázeňský prohřešek, a dostanu výpověď," říká mladá lékařka.

"Nechápu, proč s námi zacházejí tak, jako bychom byli nahraditelní," říká Nina Rogovová, sestra pracující ve Vladimirské oblasti. Uzdravuje se z covidu-19, kterým se nakazila v práci. Čelí výhrůžkám kvůli tomu, že místním médiím řekla o nedostatku ochranných prostředků. Lékaři z Čečenska, kteří si na to také stěžovali, museli později svá slova vzít zpět jako "chybná" a omluvit se v televizi. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov žádal, aby dostali výpověď.

Na veřejnost se dostávají zprávy o tom, jak zdravotníci hromadně podávají výpovědi. V Kaliningradské oblasti na západě Ruska jich z práce před dvěma týdny odešlo více než 300, v Novosibirsku to prý tento měsíc byly desítky záchranářů a ve Vladimirské oblasti 40 nemocničních pracovníků. Takový vývoj by mohl ochromit ruské zdravotnictví beztak poškozené široce kritizovanou reformou. Kvůli ní byla za posledních 20 let uzavřena půlka z 10.000 nemocnic a tisíce zdravotníků byly propuštěny. Loni v prosinci vicepremiérka Taťjana Golikovová reformu označila za "děsnou" a připustila, že výrazně ovlivnila kvalitu a dostupnost zdravotní péče. "Teď hrozí, že celá zdravotnická komunita bude totálně zničená," varuje Semjon Galperin, který stojí v čele organizace Liga na obranu lékařů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku zneškodnili skupinu stoupenců IS, jež prý chtěla útočit ve školách

13.07.2020 17:57 Ruská tajná služba FSB dnes oznámila, že v Rostovské oblasti na jihu evropské části země…

Safronov byl obviněn z vlastizrady, vinu nepřiznal

13.07.2020 15:58 Aktualizováno Bývalý ruský novinář a nyní poradce šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Ivan Safronov, kterého…

Rusko uzavřelo případ Ďatlovovy výpravy. Tvrdí, že ví, co se před 61 lety…

13.07.2020 15:52 Sesuv laviny a špatná viditelnost po prudkém zhoršení počasí zavinily podle ruské prokuratury smrt…

Rusko ohlásilo 6537 nových případů koronaviru, počet obětí pandemie vzrostl

13.07.2020 15:38 Aktualizováno V Rusku v minulých 24 hodinách zaznamenali nově 6537 nakažených koronavirem. Informoval o tom dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy