Lesní požáry na Sibiři už poničily plochu velkou skoro jako Česko

Lesní požáry v Jakutsku na východě Sibiře už poničily porost na ploše přesahující sedm milionů hektarů. Uvedl to dnes šéf státních lesů Ivan Sovětnikov. Jde o plochu odpovídající téměř rozloze České republiky. Podle Sovětnikova, šéfa federální agentury Rosleschoz, jde ale jen o zlomek jakutských lesů.

Lesní požár

"Letos jen v Jakutsku plocha, kterou postihl oheň, představuje sedm milionů hektarů. Na jedné straně to zní příšerně, sedm milionů hektarů, ale je třeba mít na zřeteli dvě skutečnosti. Zaprvé - plocha lesů v Jakutsku činí 260 milionů hektarů, čili (těch sedm milionů hektarů) představují dvě až tři procenta rozlohy. Zadruhé - oheň obvykle poničí nízké porosty, keře, ale modřín, který je v Jakutsku hlavním stromem, zůstává žít," prohlásil Sovětnikov podle agentury TASS.

Agentura AFP k tomu poznamenala, že lesní požáry podle úředních údajů letos na Sibiři zničily už více než 16,6 milionu hektarů lesního porostu, především v Jakutsku, kde oheň poničil 9,4 milionu hektarů lesů, což je více než rozloha Portugalska. Sám region Jakutska je ale velký jako pět Francií. Kvůli kouři z požárů musely místní úřady vyhlásit dnešek za den pracovního klidu.

"Situace je velmi špatná. Je tady hodně kouře a špatně se dýchá," postěžovala si agentuře AFP Jevgenija Bubjakinová (87), která žije v regionální metropoli, městě Jakutsk. "Je to katastrofa," dodala šestnáctiletá Jelizaveta.

Úřady do boje s plameny nasadily na 5000 hasičů a dobrovolníků. Prezident Vladimir Putin v úterý vyzval ke zdvojnásobení snahy požáry uhasit.

Požáry sužují ruské lesy každý rok, v posledních letech jsou však intenzivnější. Za rostoucím počtem požárů stojí zpravidla vedra, která mnozí vědci připisují klimatickým změnám, a také nedodržování bezpečnostních pravidel, napsala už dříve agentura AP.

Ochránci přírody přičítají tristní situaci vládnímu nařízení z roku 2015, které místním úřadům dovoluje požáry ignorovat, pokud by náklady na jejich hašení přesáhly předpokládané škody.

Dýmem z lesních požárů na východě Ruska se dusí stále více vesnic a měst. Trpí zejména čtvrtmilionové město Jakutsk na Sibiři, oblaka kouře ale v červenci zasáhla také ostrov Sachalin, vzdálený více než 1700 kilometrů. Úřady tam varovaly, že by si děti neměly hrát venku. Podobně jsou na tom podle médií i v Krasnojarsku.

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) uvedl, že dým z požárů překonal více než 3000 kilometrů a dosáhl Severního pólu, zřejmě poprvé v zaznamenané historii.

Kouř z požárů v Jakutsku dusí také obyvatele 3800 kilometrů vzdáleného Čeljabinsku na Urale, kde úřady doporučily obyvatelům zavírat na noc okna, poznamenala AFP.

Sezona lesních požárů v Rusku propuká každoročně v suchých letních měsících, v některých letech má však obzvláště katastrofální průběh. Kreml zhoršení situace přičítá klimatickým změnám. Předloni se obětí požárů v nejrozlehlejší zemi světa stalo podle ochránců přírody z nevládní organizace Greenpeace na 15 milionů hektarů lesa. Hrozilo, že padne devět let starý rekord, kdy v Rusku shořelo 18,1 milionu hektarů lesa, což je plocha přesahující dvojnásobek rozlohy České republiky.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je šest mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 17:27 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 19:40 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali…

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Británii hrozí masová krize. Výrobcům dojde za pět dní CO2, vláda začala…

20.09.2021 13:58 Některým producentům masa v Británii dojde už za pět dní oxid uhličitý, který je ve výrobě…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 12:12 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách podle agentury TASS udrží…

Johnson tvrdí, že vztah s Francií je pro Británii významný

20.09.2021 09:55 Vztah mezi Francií a Británií má pro Londýn "nesmírný význam", uvedl dnes britský premiér Boris…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

NÁZOR: Zavádějící čísla. Virus se nešíří hlavně mezi očkovanými, tvrdí…

18.09.2021 00:01 Z více než 554 tisíc nových případů nákaz dospělých virem SARS-CoV-2 zaznamenaných v Anglii ve…

Švýcarsko zavádí povinný test pro neočkované cestovatele

17.09.2021 18:01 Lidé vstupující do Švýcarska, aniž by byli očkováni proti covidu-19 nebo prodělali nemoc, se budou…

Ukrajina protestuje proti volbám na Krymu, který v roce 2014 obsadilo Rusko

17.09.2021 13:26 Ukrajina se ohradila proti tomu, že se na Krymu, který jí v roce 2014 zabralo Rusko, nyní konají…

Související:

Právě se děje

reklama