Lesní požáry loni decimovaly Evropu. Byly mezi nejhoršími za sto let

Zpráva Evropské komise (EK), zveřejněná ve středu, naznačuje, že rok 2023 byl v Evropě jedním z nejhorších ve spojitosti s lesními požáry za celé století. Podle této zprávy, na kterou odkazuje agentura Reuters, lesní požáry loni spálily plochu o rozloze 504 002 hektarů. 

Nejhorším rokem v tomto ohledu dosud byl rok 2017, kdy bylo zničeno 988 427 hektarů. Větší plochu než loni požáry zničily také v letech 2007 a 2022.

Zpráva vychází z údajů Evropského informačního systému o lesních požárech (EFFIS), který je součástí Společného výzkumného střediska (JRC) EK.

Lesní požáry se během léta 2023 zintenzivnily, zejména v oblastech okolo Středozemního moře. Nejvíce postiženou zemí bylo Řecko, kde loni došlo k největšímu požáru v Evropě od 80. let minulého století, který zničil plochu o rozloze více než 96 000 hektarů.

Jednou z příčin častějšího výskytu lesních požárů je klimatická změna. Požáry postihují zejména oblasti, které v minulosti nebyly považovány za náchylné k nim, uvedla EK.

Lesní požáry také vedly k uvolnění přibližně 20 megatun emisí oxidu uhličitého (CO2), což představuje téměř jednu třetinu celkových ročních emisí z mezinárodní letecké dopravy v EU.

EK prostřednictvím sociální sítě X žádá posílení preventivních opatření využitím zdrojů z Mechanismu EU v oblasti civilní ochrany. 

Související

Více souvisejících

Požáry

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy