Lidé nemusí v panice vykupovat supermarkety, ujistil britský ministr

Lidé v Británií nemusí v panice vykupovat zásoby ze supermarketů, v zemi nehrozí další takzvaná zima nespokojenosti jako v 70. letech minulého století, kdy britskou ekonomiku zachvátil chaos. Dnes to v rozhlasu prohlásil ministr pro malé podnikání Paul Scully s odkazem na vyjádření některých řetězců supermarketů a zpracovatelů masa, kteří varují před možným přerušením dodávek zboží vzhledem k rostoucím cenám zemního plynu, nedostatku oxidu uhličitého a chybějícím řidičům kamionů.

Vykoupené obchody

Rostoucí ceny zemního plynu v Evropě otřásly energetickým, chemickým a ocelářským sektorem a dostaly pod ještě větší tlak dodavatelské řetězce v Británii, které již tak byly pod náporem kvůli nedostatku pracovníků a zmatkům, jež do ekonomiky vnesl odchod Spojeného království z EU.

Vyšší ceny zemního plynu následně vyvolaly nedostatek oxidu uhličitého, který je zásadní při zpracování masa i výrobě nápojů. Britská vláda proto musela prodloužit nouzovou pomoc některým podnikům, aby zabránila například nedostatku drůbeže.

Největší britský řetězec supermarketů Tesco pak v posledních dnech opakovaně varuje, že mu chybějí stovky řidičů, což by mohlo vést v období před Vánocemi k výpadkům dodávek, prázdným regálům a následně panické snaze zákazníků nakoupit si dopředu co největší množství zásob. Již nyní v některých britských obchodech nejsou k dispozici sycené nápoje, píše agentura Reuters.

"Není nutné, aby lidé šli a začali panicky nakupovat," snažil se dnes uklidnit situaci ministr Scully. "Podívejte, tady se nejedná o opakování 70. let minulého století," řekl pak na otázku, zda Británie směřuje k další "zimě nespokojenosti", což je termín, jimž se označuje zima z let 1978 a 1979, kdy britskou ekonomiku uvrhla do chaosu řada stávek, výpadků a nepokojů.

V Británii nyní chybí asi 90.000 řidičů kamionů, po brexitu je totiž pro pracovníky z jiných evropských zemích těžší získat pracovní povolení. Příchod nových pracovních sil také zkomplikovala pandemie covidu-19. Supermarkety i potravinářský průmysl tak naléhají na premiéra Borise Johnsona, aby co nejrychleji schválil nový systém pro udělování víz, což podle nich situaci částečně napraví.

Kvůli rostoucím cenám zemního plynu již v Británii zkrachovalo šest dodavatelů, kteří obsluhují asi 1,5 milionu zákazníků. Britská energetická skupina Drax Group v reakci oznámila, že neukončí provoz svých uhelných elektráren v příštím roce, jak původně plánovala. Johnson má přitom v listopadu hostit bedlivě očekávanou klimatickou konferenci v Glasgow, na níž chce přimět další světové vůdce k novým závazkům ohledně snižování produkce skleníkových plynů.

Rusko opět hlásí rekordní počet úmrtí na covid-19 za jediný den

28.10.2021 11:53 V Rusku zemřelo v uplynulém dni na covid-19 dalších 1159 lidí, což je dosud nejvyšší denní údaj.…

Evropa covid nezvládá. Jako jediný region na světě eviduje nárůst…

28.10.2021 08:11 Evropa jako jediný velký region na světě v uplynulém týdnu zaznamenala nárůst počtu nových případů…

Rusko hlásí další den rekordní počet úmrtí pacientů s covidem

27.10.2021 20:31 Aktualizováno Rusko zaznamenalo během uplynulých 24 hodin úmrtí 1123 pacientů s covidem-19, což je nejvyšší počet…

Ruský prezident Putin nařídil zvednout dodávky plynu do Evropy od listopadu

27.10.2021 19:45 Ruský prezident Vladimir Putin nařídil zvednout dodávky zemního plynu do Evropy od listopadu.…

Potomci obětí sovětského teroru žalují ruský parlament

27.10.2021 13:15 Potomci obětí teroru sovětského diktátora Josifa Stalina podali u ruského nejvyššího soudu…

Planeta se oteplí o 2,7 stupně Celsia, pokud nezačneme jednat, obává se OSN

27.10.2021 09:03 Současné závazky na snižování emisí skleníkových plynů povedou k růstu teploty na Zemi o 2,7 stupně…

Rusko hlásí další smutný rekord, za den zemřelo kvůli covidu 1106 lidí

26.10.2021 16:08 Aktualizováno V Rusku za poslední den kvůli covidu-19 zemřelo 1106 lidí, což je nejvyšší denní bilance od začátku…

Svět se během prvního roku pandemie příliš nepoučil, míní orgán WHO

26.10.2021 11:24 Světové vlády se během prvního roku pandemie příliš nepoučily. V mezinárodní reakci na epidemii…

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

V Rusku opět přibyl rekordní počet nakažených

25.10.2021 11:28 Rusko za uplynulý den zaznamenalo dalších 37.930 případů nákazy covidem-19, což je nejvyšší počet…

Související:

Právě se děje

reklama