Lukašenko chce v Minsku přehlídku k 9. květnu stůj co stůj

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko je rozhodnutý uspořádat 9. května v Minsku vojenskou přehlídku k 75. výročí vítězství ve druhé světové válce stůj co stůj. Bez ohledu na pandemii vyvolanou koronavirem a i přesto, že přehlídku kvůli infekci odložil dokonce i ruský prezident Vladimir Putin.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
doporučujeme

"Musím říci, že přehlídku nemůžeme zrušit, prostě nemůžeme. Dlouho jsem o tom přemýšlel... Je třeba si uvědomit, že tito lidé (za války) umírali, možná na viry a jiné nemoci. Ale nevnímali to a nemyslili na to, umírali pro nás, ať to zní sebevíc pateticky," řekl Lukašenko podle agentury BeTA. Dodal, že nechce, aby si někdo myslel, že se polekal koronaviru.

V této souvislosti také řekl, že upozornil organizátory, aby v případě přijetí jeho návrhu přehlídku uskutečnit nikdo nebyl nucen k účasti. "Pokud se lidé budou bát o své zdraví, pochopíme to," uvedl autoritářský šéf státu. Tvrdil přitom, že zájemců o účast na této události je dostatek. "Tisíce a tisíce chtějí, aby se tato akce uskutečnila," prohlásil.

Podle jeho tvrzení do Minska chtějí přijet i někteří ruští poslanci a senátoři. "My to vítáme. Ať přijedou," poznamenal Lukašenko. Zároveň uvedl, že se domluví s Moskvou a zajistí jim leteckou dopravu do běloruské metropole.

Ruské vedení se přitom rozhodlo oslavy výročí vítězného konce druhé světové války o plánovanou velkolepou vojenskou přehlídku kvůli nebezpečí ještě většího šíření koronavirové nákazy ochudit. Uskuteční se, až pandemie pomine.

Putin oznámil, že velká ruská města výročí 9. května oslaví tradiční dělostřelbou a na nebi nad Moskvou se představí výkvět ruské armádní letecké techniky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Videoposelství: Princ Charles vyzval k činům v boji s klimatickými změnami

21.09.2020 14:45 Britský princ Charles dnes vyzval ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle…

Moskva odmítá jako ultimátum podmínky USA k prodloužení START-3

21.09.2020 14:17 Za nepřijatelný ultimativní přístup označil dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov…

Běloruská policie při nedělních demonstracích zatkla 442 lidí

21.09.2020 12:51 Běloruská policie při nedělních protestech v zemi zatkla celkem 442 lidí, z nichž 266 zadržela v…

Denní přírůstek nakažených v Rusku opět překročil 6000, roste bilance…

21.09.2020 10:50 V Rusku opět mírně stoupl denní přírůstek případů nákazy koronavirem a třetí den po sobě je vyšší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama