Mimořádný dopis z Vatikánu. Papež František je znepokojen krizí v Jižním Súdánu

Papež František a arcibiskup z Canterbury Justin Welby v mimořádném vánočním poselství vyzvali vůdce znepřátelených stran v Jižním Súdánu, aby dodrželi slib a začátkem roku 2020 vytvořili vládu národní jednoty. Obyvatelé nejmladší země světa se hlásí převážně ke křesťanské víře a stabilní mír by umožnil návštěvu papeže v Jižním Súdánu, kterou by František rád uskutečnil v nadcházejícím roce. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
doporučujeme

Výzvu jihosúdánským vůdcům kromě papeže, nejvyššího představitele katolické církve, a arcibiskupa z Canterbury, který je duchovní hlavou anglikánské církve ve světě, podepsal ještě představitel skotské presbyteriánské církve reverend John Chalmers. V dopise uvedli, že se modlí za "cestu k usmíření a bratrství".

"Posíláme vám a všem lidem v Jižním Súdánu dopis s přáním míru a prosperity," napsali představitelé křesťanské církve v listu, v němž zopakovali i svou ochotu navštívit v brzké době Jižní Súdán, pokud to bude možné.

Zmíněný dopis do Jižního Súdánu je podle agentury Reuters mimořádný, protože výzvy k míru většinou papež František zahrnuje do svého tradičního poselství Městu a světu (Urbi et orbi), které přednese dnes v poledne.

Jihosúdánský prezident Salva Kiir se tento měsíc dohodl s opozičním lídrem Riekem Macharem, že do 20. února příštího roku utvoří koaliční vládu, a to i v případě, že se jim nepodaří vyřešit některé sporné otázky. Obě strany už ale vytvoření vlády několikrát v minulosti odložily právě kvůli přetrvávajícím neshodám, zejména ohledně spojení ozbrojených sil a budoucího počtu regionálních států v Jižním Súdánu.

Kiir a Machar podepsali loni mírovou dohodu, která ukončila pětiletou občanskou válku a v které se zavázali k utvoření společné vlády. Původně měl kabinet vzniknout už letos v květnu, kvůli neshodám se však termín posunul na 12. listopadu. Oba lídři tehdy oznámili, že se znovu nedohodli, a že termín prodlužují o dalších 100 dní.

Jižní Súdán je od svého vzniku v roce 2011 zmítán etnickým násilím a v roce 2013 v zemi vypukla občanská válka. Kiir, pocházející z etnické skupiny Dinka, v tom roce odvolal z funkce tehdejšího viceprezidenta Machara, který patří k Nuerům. Boje si v zemi od té doby vyžádaly bezmála 400.000 obětí na životech a spustily největší uprchlickou vlnu na kontinentu od rwandské genocidy z roku 1994.

V dubnu, několik týdnů před vypršení původní lhůty k sestavení vlády národní jednoty, pozval papež František politiky z Jižního Súdánu do Vatikánu na setkání, aby je povzbudil při plnění mírové dohody. Na jihosúdánské vůdce tehdy apeloval, aby dál usilovali o mír, a v dramatickém gestu pokory poklekl a všem políbil nohy, připomněla agentura Reuters.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok v Londýně: V mešitě byl pobodán muž

20.02.2020 19:22 Aktualizováno V londýnské mešitě byl dnes odpoledne pobodán starší muž, podle mešity muezzin. Byl převezen se…

Ukrajinské městečko odmítá karanténu pro ohrožené koronavirem

20.02.2020 19:20 Vzbouření vyvolala u obyvatel ukrajinského městečka Novi Sanžary v Poltavské oblasti zpráva, že v…

Rusko vyslalo do kosmu raketu s vojenskou družicí, start se podařil až na…

20.02.2020 15:39 Aktualizováno Vojenská komunikační družice Meridian-M, s kterou dnes z kosmodromu Pleseck na severu Ruska…

Rus Nikulin stane před soudem v USA. Údajný hacker je duševně zdráv, tvrdí…

20.02.2020 10:59 Rus Jevgenij Nikulin, kterého americká prokuratura viní z hackerských útoků, byl uznán příčetným, a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama