MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil proč

Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak dokáže mutovat nebo jak vakcíny brání rozvoji nemoci, konstatuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník dodává, že největší poučení se ovšem nezažilo dostatečně – to, že lidská zranitelnost se odvíjí od našich rozhodnutí.

Klíč k výsledku pandemie

Lidská rozhodnutí a individuální i kolektivní jednání jsou klíčem k výsledku aktuální pandemie, deklaruje prestižní deník. Tvrdí, že lidé sedí na pomyslném sedadle řidiče a měli by se podle toho chovat.

Jako příklad dává washingtonský server Japonsko, kde křivka nákaz virem SARS-CoV-2 prudce klesá. V srpnu, kdy byla na vrcholu, se evidovalo 23 tisíc nových případů denně, zatímco minulý týden jich bylo zaznamenáno pouze 400 denně, nastiňuje editorial. Podotýká, že v Tokiu přitom pulzují bary, jezdí přecpané vlaky a panuje vítězná nálada.

Americký deník pokládá otázku, jak je možné, že v japonské metropoli poklesl poměr pozitivních testů ze srpnových 25 % na méně než 1 % v říjnu. „Protože obyvatelé se rozhodli jednat,“ odpovídá Washington Post.

Poměr plně očkovaných Japonců vystřelil z 15 % na začátku července na 65 % na začátku října a nyní dosahuje téměř 70 %, konstatuje editorial. Poukazuje, že tento úspěch jde na konto rozhodnutí Japonců, kteří se nechali ve velkých počtech očkovat ve chvíli, kdy udeřila nová vlna nákaz.

V jednu chvíli v Japonsku aplikovali přes 1,5 milionu dávek denně, upozorňuje renomovaný deník. Doplňuje, že Japonci se také ochotně zřekli nočního života, když počet nakažených stoupal, navíc se mohli opřít o rozsáhlé nošení roušek, na které byli zvyklí už před pandemií.

„Proti tomu Rusko pronásleduje pandemické zoufalství,“ píše americký server. Připomíná, že počet nově evidovaných denní nákaz v zemi dosahuje 37 tisíc a umírá tisícovka nakažených denně, což jsou nejhorší ruská čísla od příchodu covidu-19.

Rusko sice vyvinulo vlastní vakcínu proti zmíněné nemoci, ale kampaň na její propagaci selhává, plně naočkováno je jen 45 milionu obyvatel země, tedy zhruba třetina, poukazuje Washington Post. Uvádí, že ruský prezident Vladimir Putin tak 20. října ve snaze omezit šíření viru nařídil většině lidí týdenní volno z práce.

Osobní volba se závažnými následky

Také nepříznivá situace v Rusku je přímým důsledkem lidských rozhodnutí, zdůrazňuje prestižní server. Vyzdvihuje, že po většinu roku Putin a jeho vláda tvrdili, že covid-19 byl zkrocen a již nepředstavuje větší problém.

Rusové mají k dispozici vakcíny, ale nestojí o ně, přičemž mnoho z nich soudí, že vláda statistiky a rozsah pandemie zkresluje, konstatuje editorial. Připomíná, že velká část ruské veřejnosti vládě ani ruské vakcíně nevěří.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

„Naneštěstí jsme vedli celou informační kampaň o koronaviru v Rusku chybně a zcela zmateně. Lidé nemají důvěru, aby šli a nechali se očkovat, to je skutečnost,“ cituje americký deník slova předsedy ruské Státní dumy Pjotra Tolstého.

Ve Velké Británii je sice zájem o vakcínu velký, ale míra nákaz i tak zůstává tvrdohlavě vysoko, připouští washingtonský server. Spekuluje, že za to zřejmě může červencové rozhodnutí zrušit veškeré restrikce, což vede k menšímu nošení roušek a větší účasti na silně navštěvovaných akcích.

Ve Spojených státech pak většina úmrtí spojených s covidem-19 připadá na neočkované jedince, upozorňuje vlivný deník. Odmítat se očkovat přirovnává k odmítání záchranné vesty na rozbouřeném moři – v obou případech jde o osobní volbu, ale špatnou a s potenciálně závažnými následky.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Japonsko Rusko USA (Spojené státy americké) očkování

Aktuálně se děje

před 54 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy