Moskva vypověděla slovenské diplomaty v odvetě za vyhoštění Rusů

Rusko v odvetě za vyhoštění tří ruských diplomatů ze Slovenska vypovědělo tři diplomatické pracovníky slovenského velvyslanectví v Moskvě. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí. Rusko slibovalo "zrcadlovou odpověď" hned 10. srpna, kdy mluvčí slovenské diplomacie médiím potvrdil, že Slovensko vyhostilo trojici ruských diplomatů.

Rusko, ilustrační foto
doporučujeme

Podle médií pracovali pro ruské tajné služby a Slovensko je vypovědělo v souvislosti s loňskou vraždou Čečence Zelimchana Changošviliho v Berlíně. Bratislava označila vyhoštění slovenských diplomatů Ruskem za sice očekávanou, ale nikoli zodpovědnou reakci.

Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo slovenského velvyslance, kterému vyjádřilo "rozhodný protest v souvislosti s neodůvodněným vyhoštěním tří diplomatických pracovníků ruského velvyslanectví na Slovensku". Na tento "nepřátelský krok Bratislavy, odporující tradičnímu duchu konstruktivního rozvoje vztahů", ruská strana odpověděla podle principu vzájemnosti vyhoštěním tří slovenských diplomatů.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov hned 11. srpna naznačil, že Bratislava jednala pod vlivem Spojených států.

"Reakci na vyhoštění jejich diplomatů jsem očekávali, nepovažuji ji ovšem za přiměřenou a odůvodněnou," citovala slovenská média slovenského ministra zahraničí Ivana Korčoka.

Loňská vražda Čečence s gruzínským občanstvím Zelimchana Changošviliho vyvolala napětí v německo-ruských vztazích. Čtyřicetiletý muž přišel o život 23. srpna, když ho ve čtvrti Moabit nedaleko centra Berlína útočník z bezprostřední blízkosti zezadu opakovaně střelil do hlavy. Podezřelého Rusa zadržela policie téhož dne. Nyní je ve vazbě a soud s ním by měl začít ještě letos.

Rusko podíl na vraždě odmítá. Německé nejvyšší státní zastupitelství je ale přesvědčeno, že si vraždu objednala Moskva.

Spolupachatel Changošviliho vraždy se podle zjištění investigativního webu Bellingcat do Německa dostal díky slovenskému vízu. Toto vízum získal na konzulátu v Petrohradě pod falešným jménem.

Lavrov na tiskové konferenci se svým německým protějškem podle agentury Interfax uvedl, že není vyloučené, že ve vyhoštění ruských diplomatů ze Slovenska mají prsty Spojené státy. Slovensko přitom šéf ruské diplomacie označil za "přátelskou zemi", se kterou Moskva nikdy neměla "politický problém".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozí kolaps na hranici. Britské kamiony by mohly na vstup do EU čekat až…

23.09.2020 14:34 Až dva dny by na odbavení mohly od počátku příštího roku čekat kamiony přijíždějící z Británie do…

Británie chce potírat misogynii. Nenávist k ženám má být podle komise…

23.09.2020 13:47 Britská nezávislá právní komise, která navrhuje možné změny zákonů, doporučuje v Anglii a Walesu…

Manažer z kauzy MUS neuspěl. Švýcarský parlament mu odmítl udělit milost

23.09.2020 13:22 Švýcarský parlament dnes zamítl žádost o milost, kterou podal bývalý manažer Mostecké uhelné…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu

23.09.2020 12:23 Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama