Na Ukrajině podle Jourové probíhá první kybernetická válka v dějinách

Evropská unie i za současné situace nadále drží strategii digitalizovat Evropu. Posílení kybernetické bezpečnosti Evropy je klíčové, řekla dnes novinářům na konferenci ISSS v Hradci Králové místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Věra Jourová

Investice do kybernetické bezpečnosti je nutné provést co nejdříve, a to i přesto, že Evropa je na útoky v kyberprostoru lépe připravena než v roce 2014 po ruské anexi ukrajinského Krymu. Nynější konflikt na Ukrajině označila za první digitální válku v dějinách, ve které má Kyjev silnou podporu Evropy.

"Problém (s kybernetickou bezpečností) je všude, měli jsme některé členské státy (EU), kde byly napadeny například nemocnice či bankovní systém. Útoky jsou vedeny velice přesně. V rámci strategie proti kyberútokům děláme velmi precizní analýzu. Musíme vyhodnotit, kde máme slabá místa a posílit bezpečnost, včetně legislativy, která se nyní finalizuje," řekla Jourová.

Podle ní nebývalá aktivita Ruska proti Evropě v kyberprostoru začala již v roce 2014, kdy šlo o poměrně nový fenomén. "Jde například o cílené dezinformační kampaně, které mají za cíl posilovat radikalizaci společnosti, nejistotu a nenávist," řekla Jourová.

Válka na Ukrajině je podle ní první digitální válkou v dějinách. "Jestli lze vůbec mluvit (v souvislosti s válkou na Ukrajině) o nějakých dobrých zprávách, tak to, že máme také přes digitální systémy velice dobře zdokumentováno, co se na Ukrajině děje. Ukrajina je posílena řadou digitálních možností jak se bránit, pozitivní je reakce digitálního byznysu. Rusko vede válku zbraněmi minulého století, zatímco Ukrajina je vybavována i v oblasti digitálních technologií velmi slušně. Vidím tu prostor pro byznys, aby udělal ještě více," řekla Jourová.

Mezi pilíře plánu digitalizace Evropy patří podle ní dokončení digitální infrastruktury, podpora byznysu, příprava obyvatel na digitální transformaci a zkvalitnění služeb veřejného sektoru, včetně propojování systémů napříč Evropou.

Evropská unie na obnovu po pandemii covidu-19 vyčlenila pro jednotlivé unijní státy celkem 750 miliard eur (asi 18,6 bilionu korun), z toho zhruba 20 procent je určeno na digitální projekty, například na rozvoj e-governmentu, elektronického obchodování a digitální transformaci. "Pro Česko je to závazek a zároveň příležitost vynaložit 40 miliard korun do roku 2026 na digitální projekty," řekl Jourová.

Plán digitalizace Evropy podle ní uspěje za předpokladu, že si získá důvěru obyvatel, členské země se plně zapojí a efektivně využijí vyčleněné peníze. Upozornila na to, že apel, aby se Česko zapojilo se do plánu digitalizace, je o to silnější, že od 1. července bude předsedat Radě EU.

"Česko bude tím hlavním hráčem, který bude například posunovat digitální legislativu a připravovat se zeměmi způsob, jak ji uvádět do praxe. Přišli jsme s novou legislativou, protože znečištění digitálního prostoru je značné, Evropa se po letech váhání rozhodla regulovat," dodala Jourová.

V části země hrozí odpoledne silné bouřky, mohou se rozvodnit toky

04.07.2022 12:03 Jižní Čechy a Vysočinu mohou dnes odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky s přívalovými srážkami…

Sesuv ledovce v Alpách si vyžádal život jednoho Čecha, tři další se…

04.07.2022 20:02 Jedna z obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách je z České republiky, informovala italská…

Předpověď počasí na příští týden: Tropické počasí vystřídá ochlazení

03.07.2022 06:30 Příští týden začne tropickými teplotami, postupně se ale ochladí. O víkendu pak denní maxima…

Počasí příští víkend: Léto si vezme pauzu, naměříme i méně než 20 stupňů

04.07.2022 06:30 Příští víkend bude chladný. Zatímco do středy se teploty udrží těsně pod hranicí tropické třicítky,…

Ukrajinští vojáci popisují život během bojů proti ruským okupantům jako…

04.07.2022 12:52 Sežehnuté lesy a vypálená města. Kolegové s uťatými končetinami. Bombardování tak neúprosné, že…

Kyjev: Na Hadím ostrově byla opět vztyčena ukrajinská vlajka

04.07.2022 20:59 Aktualizováno Na strategicky položeném Hadím ostrově v Černém moři, odkud se minulý týden stáhla ruská okupační…

Papež odmítl spekulace o rezignaci, rád by se vydal do Moskvy a Kyjeva

04.07.2022 18:05 Papež František vyloučil, že by se v brzké době chystal rezignovat. Pokud by mu ale zdraví…

Putin vyhlásil ruské vítězství v Luhanské oblasti

04.07.2022 16:10 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské…

Zelenskyj: Ostřelování ukrajinských školek, škol a zdravotnických zařízení…

04.07.2022 16:01 Aktualizováno Ostřelování ukrajinských školek, škol a zdravotnických zařízení a dalších civilních cílů je…

Sežehnuté lesy, vypálená města. Ukrajinští vojáci popisují východní frontu…

04.07.2022 12:52 Aktualizováno Sežehnuté lesy a vypálená města. Kolegové s uťatými končetinami. Bombardování tak neúprosné, že…

Ruská vojska se snaží proniknout ke Slovjansku, upevňují pozice v…

04.07.2022 08:38 Ruská vojska se snaží proniknout ke Slovjansku od Izjumu, hlásí ukrajinský generální štáb, aniž by…

Účty britské armády na sociálních sítích napadli hackeři

03.07.2022 22:03 Účty britské armády na sítích Twitter a YouTube napadli hackeři, objevila se tam propagace…

Ukrajinská armáda se stáhla z Lysyčansku, zničila ruskou základnu v…

03.07.2022 21:54 Aktualizováno Proruské síly podle Moskvy dobyly ukrajinské město Lysyčansk, a plně tak ovládají celou Luhanskou…

Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého na Sibiři zadržela FSB

03.07.2022 20:32 Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého tento týden na Sibiři zadržela ruská tajná služba FSB a…

Slovjansk zasáhlo silné ostřelování, několik lidí bylo zraněno a zabito

03.07.2022 18:24 Aktualizováno Východoukrajinské město Slovjansk dnes zasáhlo silné ostřelování z několika raketometů, při kterém…

Související:

Právě se děje

reklama