Erdoğan si vybral nejhorší možnou dobu. Analytik hovoří o předurčení k neúspěchu

NÁZOR – Říká se, že ty, které chtějí bohové zničit, nejprve promění v blázny, připomíná někdejší představitel Mezinárodního měnového fondu Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Analytik think tanku American Enterprise Institute konstatuje, že to zjevně platí v případě tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdoğana, alespoň co se ekonomického myšlení týká.

Úspěchy nepřesvědčily

Erdoğan si podle ekonoma vybral nejhorší možnou dobu k tomu, aby Turecko opětovně vystavil svým excentrickým názorům na politiku úrokových sazeb. Tyto názory jsou předurčeny k neúspěchu a Erdoğan za ně tvrdě zaplatí, míní analytik.

Turecký prezident o víkendu odvolal vysoce uznávaného guvernéra centrální banky, v ekonomických otázkách ortodoxního Naciho Ağdala, kterého do funkce jmenoval teprve loni v listopadu na pozadí měnové krize, připomíná Lachman. Doplňuje, že Ağdalovi se podařilo stabilizovat liru a zkrotit inflaci skrze agresivní zvýšení úrokových sazeb z 10 na 19 procent a obnovu důvěry trhů v opětovnou nezávislost turecké centrální banky.

Výsledkem tohoto jasného kurzu v předchozích měsících bylo posílení turecké měny o 18 procent, což z liry udělalo jednu z nejlépe si vedoucích měn světa, uvádí autor komentáře. Poukazuje, že také inflace vykazovala signály návratu pod kontrolu.

Erdoğana zjevně tyto úspěchy nepřesvědčily, a tak Ağdala nahradil relativně neznámým  Şahapem Kavcıoğluem, nastiňuje analytik. Za důvod považuje to, že Kavcıoğlu podporuje prezidentův silně výstřední názor, že vysoké úrokové sazby jsou příčinou, nikoliv řešením inflace.

„S politicky lehkou váhou typu Kavcıoğlua v čele centrální banky Erdoğan věří, že dokáže přimět centrální banku k vyslyšení jeho apelů a snížení úrokových sazeb před příštími tureckými volbami,“ pokračuje Lachman. Deklaruje, že pro rozvíjející se tržní ekonomiku není dobrou myšlenkou vést silně neortodoxní ekonomickou politiku, a to ani ve chvílích hojné globální likvidity.

Načasování Erdoğanova kroku je o to překvapivější, že přichází v době, kde se situace ohledně globální likvidity pro rozvíjející se tržní ekonomiky zhoršuje, což bude zřejmě pokračovat, tvrdí ekonom. Vysvětluje, že největší stimulační balíček v mírové historii Spojených států a rostoucí obavy z inflace vedou k rapidnímu vzestupu ceny desetiletých amerických dluhopisů a posilování dolaru.

Varování pro ostatní

Tyto faktory rychle zastaví obecný tok kapitálu do rozvíjejících se tržních ekonomik, což se bude týkat rovněž Turecka, očekává Lachman. Domnívá se, že není dobrý nápad dráždit finanční trhy „rudým hadrem“ v podobě neortodoxních opatření v době, kdy jsou země jako Turecko zranitelné vůči útokům spekulantů.

Nejenže turecká centrální banka vyčerpala své mezinárodní rezervy na přechozí neúspěšné pokusy chránit liru, ale turecké společnosti potápí kupící se dluhy vedené v dolarech, navíc za situace, kdy se klíčový turecký hospodářský sektor – turistický ruch – nachází na kolenou v důsledku koronavirové pandemie, vysvětluje analytik. Doplňuje, že ekonomická zranitelnost Turecka pochopitelně neunikla trhům.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Turecká lira tak během pár dní ztratila přes 10 procent hodnoty a její hodnota pro investory mizí, uvádí analytik. Podotýká, že pod palbou se nacházejí také turecké akciové a dluhopisové trhy, jelikož investory děsí směřování ekonomické politiky nevyzpytatelného a stále mocnějšího Erdoğana.

„Při vyzývavém vržení kostek ekonomické politiky a totálním oslabením nezávislosti centrální banky je sporné, zda Erdoğan učiní ponižující politický obrat, aniž by dále zesílil měnovou krizi v zemi,“ píše Lachman. Za jediné pozitivum, které mohou ekonomické potíže Turecka přinést, pak považuje varování pro další rozvíjející se tržní ekonomiky, aby si nehrály s ohněm v době, kdy mezinárodní finanční trhy projevují menší vůli odpouštět.

Související

Více souvisejících

Turecko Recep Tayyip Erdogan Ekonomika

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy