Od Británie se kvůli zmutovanému koronaviru izolují další země, i Polsko či Kanada

Kvůli vysoce nakažlivé mutaci koronaviru SARS-CoV-2, která se šíří na jihu Anglie, ruší přílety z Británie řada země včetně těch mimoevropských. Nejnověji jsou mezi nimi například Kanada, Polsko, Dánsko a Norsko. Podle BBC se k omezení cestování z Británie chystají například také Hongkong, Chorvatsko, Argentina, Chile, Maroka a Kuvajt.

Saúdská Arábie mezitím pozastavila mezinárodní lety na týden, zatímco Izrael zakázal vstup cestujícím z Británie s výjimkou izraelských občanů. Izraelci přilétající z Británie musí podstoupit dvoutýdenní karanténu.

Už o víkendu oznámily mnohé evropské státy, že dočasně zakážou leteckou přepravu cestujících z Británie. Jsou mezi nimi Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko, Belgie, Rakousko, Irsko, Bulharsko či Turecko. Učinily tak poté, co britský premiér Boris Johnson oznámil drastická omezení pohybu v jižní Anglii kvůli rychle přibývajícím případům koronavirové nákazy, což úřady přičítají i odhalené koronavirové mutaci.

Česká republika v neděli zavedla karanténu pro cestovatele ze Spojeného království a dnes ráno ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že i Česko zastaví lety z Británie od dnešních 12:00.

Zákazy letů z Británie se v jednotlivých zemích liší. Například Francie toto omezení vyhlásila zatím na 48 hodin od nedělní půlnoci. Netýká se však jen letecké osobní přepravy, ale také nákladní dopravy pod Lamanšským průlivem.

Zastaveny byly také vlakové spoje Eurostar z Londýna do evropských metropolí Paříže, Bruselu a Amsterodamu.Francouzské úřady tvrdí, že potřebují čas na hledání řešení, jak hrozbě čelit. Francie chce obnovit nákladní dopravu co nejdříve, řekl dnes ráno britský ministr dopravy Grant Shapps. Zároveň obyvatele Británie ujišťoval, že dopravní omezení se neprojeví nedostatkem jídla nebo léků v Británii. Obyvatelé Spojeného království by tak podle něj neměli nakupovat jinak, než by pro ně bylo před Vánoci běžné. Omezení podle ministra rovněž neovlivní dodávky vakcíny proti covidu-19. Náklad s vakcínami podle něj nadále bude proudit z Belgie do Británie přes přístav Dover.

Zatímco například Belgie od půlnoci zakázala lety z Británie podle premiéra Alexandera De Crooa "z opatrnosti" na 24 hodin, italský zákaz má trvat do 6. ledna. Lucembursko dnes podle agentury DPA oznámilo, že ode dneška v zemi nesmí přistávat letouny s cestujícími z Británie. Omezení má platit nejméně 24 hodin. Norsko dnes dopoledne s okamžitou platností zrušilo přílety ze Spojeného království na nejméně 48 hodin. Zakázat lety z Británie se pode DPA chystají také Švédsko nebo Finsko.

Kanadský premiér Justin Trudeau ohlásil zákaz letů z Británie od půlnoci, a sice na 72 hodin.

At midnight tonight, and for the next 72 hours, all flights from the UK will be prohibited from entering Canada. Passengers who arrived today are subject to secondary screening and enhanced measures. More on the actions we’re taking to protect you: https://t.co/UrsE5sTcJT

— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) December 21, 2020

Dánsko dnes oznámilo, že přerušuje lety z Británie na 48 hodin od dnešních 10:00. Středoamerický Salvador nevpustí do země nikoho, kdo navštívil Británii v posledních 30 dnech.

Nová mutace koronaviru se v Británii objevila už v září a v listopadu tvořila zhruba čtvrtinu případů infekce v Londýně. V polovině prosince už to byly téměř dvě třetiny, píše BBC. Nová mutace koronaviru byla zaznamenána i mimo Anglii. Například Austrálie hlásí 83 případů ve státě Nový Jižní Wales a v regionu severně od Sydney. Objevily se také v Dánsku, v Nizozemsku a v Itálii.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Velká Británie EU (Evropská unie) cestování Justin Trudeau Kanada

Aktuálně se děje

před 54 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy