Pořádkové síly v Bělorusku rozehnaly protesty, stovky zadržených

Proti účastníkům dnešních protestů proti běloruskému autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi v Minsku zakročilo mnoho příslušníků pořádkových sil v uniformách a kuklách na hlavě, informuje agentura DPA. Stovky lidí byly podle lidskoprávní organizace Vjasna zadrženy, do večera jich bylo 680.

Demonstrace v Bělorusku
doporučujeme

Shromáždění, které se původně konalo v centru Minsku, pořádkové síly rozehnaly a oblast zatarasily obrněnými vozidly. Demonstranti se rozešli po městě. Vznikaly tak menší skupinky lidí s bílo-červeno-bílými vlajkami opozice, protestující křičeli "Ať žije Bělorusko!" nebo "Moc patří lidu!".

Na videích pořízených v ulicích metropole jsou vidět příslušníci bezpečnostních sil v černých uniformách, jak s pendreky v ruce pronásledují účastníky demonstrací a odvádějí je do svých aut. V jednom nákupním centru uzavřeli východy a začali prohledávat zákazníky, jestli u sebe nemají transparenty a další materiály využívané opozicí. Členové pořádkových jednotek také zastavovali a prohledávali auta, informuje agentura Reuters. Stanice metra v Minsku byly uzavřeny, aby se lidé nemohli dostat do centra, vypínán byl i mobilní internet, aby se Lukašenkovi odpůrci nemohli domlouvat na shromážděních.

Mezi nově zadrženými je například držitel olympijské stříbrné medaile v desetiboji Andrej Kravčenko, který podepsal výzvu běloruských sportovců k uspořádání nových voleb. Zadržena byla také miss Běloruska z roku 2008 Olga Chižinkovová, píše agentura AP.

Do ulic Minsku vyrazili i Lukašenkovi příznivci na projížďku auty, která měla povolení úřadů. Mávali červeno-zelenými státními vlajkami.

Bělorusko zažívá už téměř tři měsíce nebývalou politickou krizi po sporných prezidentských volbách z 9. srpna, v nichž opět zvítězil Lukašenko. Ten v zemi vládne od roku 1994. Podle opozice byl ale výsledek hlasování zmanipulovaný a neuznává ho ani mnoho západních zemí. V Bělorusku se pravidelně konají poklidné protivládní protesty, které mocenský aparát brutálně potlačuje. Kvůli tomu několik lidí přišlo o život, stovky utrpěly zranění a tisíce byly zadrženy.

Lukašenkova hlavní soupeřka ve volbách, Svjatlana Cichanouská, ocenila, jak lidé bez strachu a vytrvale bojují proti současnému prezidentovi, označovanému za posledního diktátora Evropy. "Už 90 dnů se stavíme na odpor proti bezpráví a násilí," uvedla opoziční vůdkyně, která je v exilu v Litvě. "Během těchto 90 dnů Bělorusové dali režimu najevo, že ztratil legitimitu a autoritu," dodala. Doufá, že Joe Biden, kterého Američané tento týden zvolili svým novým prezidentem, vyvine nátlak na Lukašenka.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britská vláda vyvrací obavy z očkování proti covidu: Schvalovací proces…

03.12.2020 17:15 Po schválení koronavirové vakcíny firem Pfizer a BioNTech narůstají v Británii obavy, zda bude…

Exploze otřásla čističkou nedaleko Bristolu, na místě je mnoho zraněných

03.12.2020 16:31 Aktualizováno Zatím neupřesněný počet lidí utrpěl zranění při mohutném výbuchu, který dnes před polednem místního…

Švýcarsko zvažuje uzavření lyžařských středisek, situace ohledně covidu je…

03.12.2020 14:55 Epidemická situace ve Švýcarsku je znepokojivá a bude nejspíš nutné opět zavést některá opatření…

Konflikt v Karabachu: Ázerbájdžán má značné územní zisky, přiznal 2783…

03.12.2020 14:51 Ázerbájdžán oznámil, že při bojích s Arménií v oblasti Náhorního Karabachu padlo 2783…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama