Pořádkové síly v Bělorusku rozehnaly protesty, stovky zadržených

Proti účastníkům dnešních protestů proti běloruskému autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi v Minsku zakročilo mnoho příslušníků pořádkových sil v uniformách a kuklách na hlavě, informuje agentura DPA. Stovky lidí byly podle lidskoprávní organizace Vjasna zadrženy, do večera jich bylo 680.

Demonstrace v Bělorusku

Shromáždění, které se původně konalo v centru Minsku, pořádkové síly rozehnaly a oblast zatarasily obrněnými vozidly. Demonstranti se rozešli po městě. Vznikaly tak menší skupinky lidí s bílo-červeno-bílými vlajkami opozice, protestující křičeli "Ať žije Bělorusko!" nebo "Moc patří lidu!".

Na videích pořízených v ulicích metropole jsou vidět příslušníci bezpečnostních sil v černých uniformách, jak s pendreky v ruce pronásledují účastníky demonstrací a odvádějí je do svých aut. V jednom nákupním centru uzavřeli východy a začali prohledávat zákazníky, jestli u sebe nemají transparenty a další materiály využívané opozicí. Členové pořádkových jednotek také zastavovali a prohledávali auta, informuje agentura Reuters. Stanice metra v Minsku byly uzavřeny, aby se lidé nemohli dostat do centra, vypínán byl i mobilní internet, aby se Lukašenkovi odpůrci nemohli domlouvat na shromážděních.

Mezi nově zadrženými je například držitel olympijské stříbrné medaile v desetiboji Andrej Kravčenko, který podepsal výzvu běloruských sportovců k uspořádání nových voleb. Zadržena byla také miss Běloruska z roku 2008 Olga Chižinkovová, píše agentura AP.

Do ulic Minsku vyrazili i Lukašenkovi příznivci na projížďku auty, která měla povolení úřadů. Mávali červeno-zelenými státními vlajkami.

Bělorusko zažívá už téměř tři měsíce nebývalou politickou krizi po sporných prezidentských volbách z 9. srpna, v nichž opět zvítězil Lukašenko. Ten v zemi vládne od roku 1994. Podle opozice byl ale výsledek hlasování zmanipulovaný a neuznává ho ani mnoho západních zemí. V Bělorusku se pravidelně konají poklidné protivládní protesty, které mocenský aparát brutálně potlačuje. Kvůli tomu několik lidí přišlo o život, stovky utrpěly zranění a tisíce byly zadrženy.

Lukašenkova hlavní soupeřka ve volbách, Svjatlana Cichanouská, ocenila, jak lidé bez strachu a vytrvale bojují proti současnému prezidentovi, označovanému za posledního diktátora Evropy. "Už 90 dnů se stavíme na odpor proti bezpráví a násilí," uvedla opoziční vůdkyně, která je v exilu v Litvě. "Během těchto 90 dnů Bělorusové dali režimu najevo, že ztratil legitimitu a autoritu," dodala. Doufá, že Joe Biden, kterého Američané tento týden zvolili svým novým prezidentem, vyvine nátlak na Lukašenka.

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Související:

Právě se děje