Poučená Itálie účinně bojuje s druhou vlnou covidu. Zvládá ji lépe než Česko

Itálie byla první zemí v Evropě kde virus SARS-CoV-2 udeřil na jaře letošního roku. V té době bylo k dispozici velmi málo informací ohledně přenosu nového koronavirusu a to mělo za následek masivní úmrtnost převážně mezi staršími obyvateli. Na mnoha místech musela s odvozem mrtvých pomáhat armáda, protože zdravotnický systém zcela zkolaboval. V současné době mnoho zemí Evropy bojuje s druhou vlnou, která tvrdě zasáhla i Českou republiku, ale Itálie se poučila a zdá se, že svůj boj s korovirovou krizí vyhrává.

V březnu letošního roku zažila Itálie dramatickou situaci vlivem nového koronaviru. Denní počet úmrtí byl kolem 900 a zaměstnanci krematorií nestíhali vykonávat svoji práci, dokonce nezbyla ani kapacita v márnicích. Tragédie obrovských rozměrů je hlavní důvod, proč Itálie v současné době dokáže kontrolovat šíření nákazy. Podle dostupných dat z Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí má Itálie za posledních 14 dní pouze 35 nových případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel ve srovnání s Českem kde je nových případů 244. Španělsko je na tom o poznání hůř a to s 320 novými případy.

Italská vláda ze strachu, že by se mohla situace z jara opakovat prodloužila nouzový stav až do poloviny října. Podle serveru iRozhlas.cz tak mohla vláda reagovat v létě, kdy Itálie pocítila opět nárůst pozitivních případů. Opět bylo zavedeno povinné nošení roušek od 18:00 do 6:00, ale pouze v místech, kde bylo pravděpodobné, že se bude pohybovat hodně lidí. Podniky nadále musí dodržovat opatření jako je měření teploty, nošení roušek, rozestupy a italská vláda nadále doporučuje pracovat z domova.

Italský virolog Fabrizio Pregliasco se domnívá, že Itálie je v současné době lépe připravena ve srovnání s Velkou Británií, Španělskem nebo Francií, protože jako první čelila „covidovému hurikánu“. „Lidé se v březnu a dubnu velmi báli. To má vliv na krátkodobé chování, ale není jisté, jak dlouho to vydrží. Jsme středomořskou zemí a častěji, než v jiných zemích jednáme podle našich emocí,“ poznamenala psycholožka Guendalina Graffignová.

Dodržování základních pravidel 3R má pozitivní vliv na zpomalení šíření viru, ale v Itálii je to také díky novému systému trasování společně s navýšením testovací kapacity. Podle italského Národního institutu zdraví se podařilo podchytit pozitivní případy právě díky trasování, a to ze dvou třetin. V Česku se v současné době podíl pozitivních případů pohybuje kolem 20 %, v Itálii pouze 2,1 %.

Ředitel pro vědu Giuseppe Ippolito vznesl obavy nad znovu otevřením škol 14. září a také nad navrácením k „normálnímu“ životu. Podle jeho slov se může situace velmi rychle zhoršit. „Můžeme jen doufat, že udržíme křivku s minimálním nárůstem hospitalizací,“ uvedl ředitel, který zároveň pochvaluje důsledné trasování a velkou kapacitu testování.

Související

Více souvisejících

Itálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy