První náznak míru mezi Ruskem a Ukrajinou? Základy, které překonají krizi, jsou na stole, tvrdí ministr

Dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou zprostředkovaná OSN a Tureckem z 1. srpna letošního roku umožnila vyplout z černomořských přístavů již 27 lodím s obilím. „Dohoda položila základy pro trvalé mírové prostředí,“ řekl americkému serveru CNN turecký ministr obrany Halusi Akar.

„Od 1. srpna plulo skrze ukrajinské přístavy 53 plavidel pro zásilky obilí, z toho 27 již z Ukrajiny odplulo zase pryč,“ doplnil Akar při konferenci v istanbulském Společném koordinačním centru po boku generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese. Toto centrum zaměstnává úředníky z Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN. Dohlíží na černomořský export ukrajinského obilí a hnojiv.

Guterres si prohlédl plavilo SSI Invincible II, které pluje pod vlajkou Marshallových ostrovů. „650 tisíc metrických tun obilí a jídla je na cestě zásobit obchody po celém světě,“ uvedl generální tajemník. Loď plula do ukrajinského přístavu Čornomorsk.

Akar i Guterres upozornili na důležitost tohoto vývozu. „Tento vývoz pomůže překonat krizi, která ovlivňuje celý svět. Především sníží ceny potravin,“ sdělil turecký ministr.

Rusko a Ukrajina jsou hlavními světovými vývozci hnojiv. Jde například o močovinu, potaš a různé fosfáty. „V případě nedostatku hnojiv v roce 2022 by v roce 2023 hrozil nedostatek jídla. Vývoz více jídla a hnojiv z Ukrajiny a Ruska je pro budoucí konzumentské ceny a zklidnění komoditních trhů kritické,“ upozornil Guterres.

Dodal, že jsme na začátku dlouhého procesu. „Už jsme ale ukázali potenciál této kritické dohody pro celý svět,“ řekl.

20 milionů tun ukrajinského obilí a kukuřice před uzavřením dohody musely zůstávat v Oděse. Po měsících diplomatických jednání po celém světě se podařilo v srpnu konečně uzavřít dohodu, která zastavila rychlý růst cen obilovin.

Po setkání s ukrajinským prezidentem Zelenským a tureckým prezidentem Erdoganem z minulého týdne ve Lvově Guterres oznámil, že jsou vidět náznaky stabilizace světových potravinových trhů. Později také vyzval rozvinuté státy k pomoci zaostalejším. „Pohyb tohoto obilí tolik neznamená pro země, které si ho nemůžou dovolit,“ varoval minulý pátek v Oděse.

„Je čas na masivní a štědrou podporu rozvojových zemí, ať si mohou nakoupit obilí z libovolného přístavu. Především pak lidé. Rozvojové země potřebují přístup k financování tohoto obchodu, nyní. Potřebují úlevu od dluhů, nyní. Potřebují zdroje k investování pro své lidi, nyní,“ dodal Guterres.

Výkonný ředitel Světového potravinového programu David Beasley varoval, že v akutní nejistotě, zda budou mít jídlo, je v letošním roce 345 milionů lidí. V roce 2019 to bylo 135 milionů. „50 milionům lidí ze 45 zemí světa aktuálně hrozí hladomor. Je potřeba, aby například země z okolí Perského zálivu zasáhly a zabránily katastrofě,“ shrnul Beasley.

Minulé krize s vysokými cenami jídla mezi lety 2007 až 2008 a následně z let 2010 až 2012 podpořily nepokoje po celém světě. Včetně Arabského jara na Středním východě.

Experti na potravinovou bezpečnost varovali před velkým geopolitickým riskem, pokud nebudou podniknuty důležité kroky. „Letos vidíme politickou destabilizaci na Srí Lance, v Mali, Čadu a Burkině Faso. Nepokoje a protesty jsou v Keni, Peru, Pákistánu či Indonésii. Toto jsou jen známky toho, že se věci zhorší,“ upozornil Beasley.

Od začátku války Ukrajina vyvezla deset milionů tun potravin, z toho dva miliony v srpnu. Loni od března do července země vyvezla 19,5 milionu tun potravin, tedy více než dvakrát tolik.

Ukrajina i Rusko patří k největším exportérům obilí. Nemožnost převážet zemědělské komodity přes Černé moře v prvních měsících války vyvolala obavy o zásobování potravinami v chudších zemích, hlavně v Africe a na Blízkém východě.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině zemědělství

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy