Pryč s rasismem a kolonialismem. V Londýně byla odstraněna socha otrokáře

V Londýně byla odstraněna socha Roberta Milligana, který v 18. století obchodoval s otroky. Stalo se tak v souvislosti s celosvětovými protesty proti rasismu, které vyvolaly debatu o tom, jak Britové nahlížejí na svou vlastní koloniální minulost, napsala agentura Reuters. V úterý podpořil úsilí o odstranění připomínek osobností, které se zapojily do obchodování s otroky, londýnský starosta Sadiq Khan.

Londýnský starosta Sadiq Khan
doporučujeme

Sochy připomínající obchodníky s otroky či kolonialisty se v posledních dnech staly v Británii terčem kritiky hnutí inspirovaného demonstracemi pod heslem Black Lives Matter (Na životech černochů záleží). Nynější vlnu protestů spustila smrt amerického černocha George Floyda, kterého v koncem května při zatýkání udusil bělošský policista ve městě Minneapolis.

Milligan (1746-1809) vlastnil cukrové plantáže na Jamajce a zasloužil se o vybudování Západoindických doků ve východním Londýně. Jeho socha stála do úterý před muzeem Docklands na okraji nynější okázalé obchodní čtvrti Canary Wharf. Odstraňování sochy v úterý večer podle Reuters přihlíželi a tleskali kolemjdoucí.

"Je smutnou pravdou, že mnoho z našeho bohatství pochází z obchodování s otroky. To však nesmí být oslavováno na našich veřejných místech," uvedl londýnský starosta Khan v příspěvku na twitteru, k němuž připojil videozáznam odstraňování sochy. Dříve ve stejný den uvedl, že by se měly změnit i názvy ulic pojmenované po otrokářích.

Debata o britských pomnících se rozproudila poté, co o víkendu lidé při demonstraci proti rasismu v Bristolu strhli sochu obchodníka s otroky Edwarda Colstona (1636-1721). Ten prodal do Ameriky na 80.000 mužů, žen a dětí z Afriky. Svůj majetek ale odkázal charitě, a proto se mu v Británii stavěly pomníky. V Londýně pak demonstranti poškodili také sochu někdejšího premiéra Winstona Churchilla. Pod jeho jméno připsali, že "byl rasista".

V Oxfordu chtějí, aby z areálu univerzity zmizela socha politika, podnikatele a kolonizátora Cecila Rhodese. V Edinburghu uvažují o odstranění sochy Henryho Dundase, skotského politika z přelomu 18. a 19. století, který mimo jiné bojoval proti zrušení otroctví.

V belgických Antverpách v úterý odstranili sochu bývalého krále Leopolda II., který je terčem kritiky za svou roli v belgické kolonizaci a tvrdé správě Konga.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britští operátoři varují před rychlým odstřižením od Huawei

09.07.2020 20:59 Přední britští telekomunikační operátoři BT a Vodafone varovali, že pokud by britská vláda nařídila…

Divadla mohou od víkendu v Anglii pořádat venkovní představení

09.07.2020 20:53 Divadla mohou od víkendu v Anglii opět pořádat alespoň venkovní představení. Příští týden otevřou…

Pandemie je dle Moskvy překážkou pro obnovení česko-ruských diplomatických…

09.07.2020 18:31 Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová dnes řekla, že Rusko je připravené k dialogu s Českou…

Vražda Čečence ve Vídni je podle Kadyrova dílem cizích agentů

09.07.2020 18:22 Aktualizováno Víkendová vražda opozičního čečenského aktivisty ve Vídni je dílem zahraničních agentů, kteří se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy