Putin 75 let po válce posílá veteránům 75 tisíc rublů, dostanou je i Rusové v cizině

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal výnos o jednorázové výplatě 75.000 rublů (asi 26.800 Kč) válečným veteránům. Prémii na počest 75. výročí sovětského vítězství v druhé světové válce dostanou podle listu Kommersant Rusové žijící v Rusku, Lotyšsku, Litvě a Estonsku.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Vladimir Putin
doporučujeme

Na jednorázovou výplatu mají podle deníku nárok váleční invalidé a veteráni, bývalí nezletilí vězni koncentračních táborů a ghett, vdovy a vdovci po vojácích, padlých ve válkách s Finskem a Japonskem a ve Velké vlastenecké válce (tak Rusové říkají období druhé světové války po nacistickém útoku na Sovětský svaz).

Po 50.000 rublech (asi 17.900 Kč) dostanou někdejší nejlepší pracovníci v týlu a bývalí zletilí vězni koncentračních táborů, věznic a ghett. Peníze by veteráni měli dostat během dubna a května.

Podle místopředsedkyně vlády Taťjany Golikovové úřady k 1. listopadu 2019 evidovaly v Rusku 60.842 žijících účastníků války a válečných invalidů. K zajištění všech výplat k výročí vítězství bude podle šéfa penzijního fondu Maxima Topilina zapotřebí na 60 miliard rublů (asi 21,5 miliardy Kč).

Putin již loni podepsal výnos, podle něhož mají váleční veteráni každý rok dostávat ke Dni vítězství 10.000 rublů (asi 3600 Kč), uvedl Kommersant.

Rusko, které se považuje za nástupce Sovětského svazu, se chystá oslavit 75. výročí válečného vítězství s velkou pompou. Moskva nyní reaguje podrážděně na vše, co podle ní zpochybňuje klíčovou sovětskou roli v porážce nacismu, včetně zářijové rezoluce Evropského parlamentu. Podle této rezoluce druhá světová válka vypukla v důsledku sovětsko-německé dohody ze srpna 1939, známé jako pakt Ribbentrop-Molotov.

Vyšetřovatelé a prokuratura v předvečer výročí podle médií prověřují také zprávy o válečných veteránech žijících i 75 let od konce války v rozpadajících se domcích či zchátralých bytech bez vody a plynu.

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie ohlásila další případy koronaviru. Nakažení jsou ve…

27.02.2020 14:16 Británie dnes ohlásila další dva případy nakažení novým typem koronaviru. V zemi se tak přítomnost…

Praha ať kromě Němcova uctí také sovětské osvoboditele, žádá Putinův mluvčí

27.02.2020 14:02 Praha by vedle uctění památky Borise Němcova měla pamatovat také na sovětské vojáky, kteří padli…

Johnsonova vláda chce dohodu s EU, která Británii zajistí co největší…

27.02.2020 13:23 Británie chce v dohodě o budoucích vztazích s Evropskou unií dosáhnout co největší hospodářské i…

Komisařka OSN vyzývá lidi, aby se postavili diskriminaci kvůli koronaviru

27.02.2020 12:21 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala veřejnost na celém světě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama