Putin až dnes pogratuloval Bidenovi k vítězství ve volbách, je připraven ke spolupráci

Ruský prezident Vladimir Putin dnes pogratuloval příštímu americkému prezidentovi Joeu Bidenovi k vítězství v listopadových volbách. Šéf Kremlu tak učinil poté, co Bidenovu výhru v klání o Bílý dům v pondělí potvrdil sbor volitelů. Moskva se nepřidala k většině světových státníků, kteří Bidenovi gratulovali už v listopadu, ale vyčkávala na oficiální výsledek.

Vladimír Putin
doporučujeme

Dnes šéf Kremlu poslal telegram, v němž "popřál zvolenému prezidentovi mnoho úspěchů a vyjádřil víru, že Rusko a USA, které nesou zvláštní zodpovědnost za globální bezpečnost a stabilitu, mohou - navzdory rozporům - reálně přispět k řešení mnohých problémů a výzev, se kterými nyní svět bojuje," citovala agentura Interfax z tiskové zprávy ruského prezidentského úřadu.

"Ze své strany jsem připraven ke spolupráci a kontaktům s vámi," uvedl Putin.

Moskva s gratulací vyčkávala, zatímco většina světových lídrů zvolenému prezidentovi postupně blahopřála v minulých dnech. Americká média Bidenovo vítězství podle svých propočtů oznámila 7. listopadu, tedy čtyři dny po hlavním termínu hlasování, Trump však dosud svou porážku oficiálně neuznal a neúspěšně se obrátil na různé soudy. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov 9. listopadu prohlásil, že s komentářem je lepší počkat na oficiální výsledek, neodpověděl ale podle agentury TASS na dotaz, jaké vyhlášení Kreml pokládá za oficiální.

Toto pondělí Bidenovo vítězství potvrdilo hlasování sboru volitelů, kteří zastupují jednotlivé americké státy: Biden obdržel 306 hlasů, zatímco Trump 232 hlasů. Pro získání prezidentského mandátu bylo zapotřebí nejméně 270 hlasů. Oficiálně bude výsledek volebního procesu oznámen 6. ledna v Kongresu USA a 20. ledna Biden složí přísahu a stane se 46. prezidentem Spojených států.

Peskov v listopadu podotkl, že Putin je připraven jednat s jakýmkoli americkým lídrem a doufá, že bude možné zahájit s novou americkou administrativou dialog a nalézt cestu k normalizaci. Vztahy Moskvy a Washingtonu významně ochladly po ruské okupaci a anexi ukrajinského Krymu v roce 2014. Biden byl tehdy viceprezidentem Baracka Obamy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při demonstracích na podporu Navalného bylo zatčeno přes 200 lidí

23.01.2021 10:44 Aktualizováno Přes 200 lidí bylo dnes zatčeno v Rusku při demonstracích na podporu opozičního předáka Alexeje…

Policie v Londýně rozpustila svatbu se 150 účastníky

22.01.2021 21:57 Britská policie ve čtvrtek večer v severní části Londýna rozpustila svatbu, které se účastnilo 150…

Navalnyj vzkázal z vězení: Nechystám se spáchat sebevraždu

22.01.2021 21:45 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vzkázal z vězení, že je v dobrém fyzickém i psychickém stavu…

WHO se dohodla na nákupu vakcíny Pfizer/BioNTech pro chudé země

22.01.2021 21:26 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že se dohodla s konsorciem Pfizer/BioNTech na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama