Putinismus je záchranou pro svět? Sociolog promluvil o vládnutí v Rusku

NÁZOR - Poradce ruského prezidenta Vladislav Surkov minulý týden zveřejnil komentář, ve kterém charakterizoval putinismus jako "funkční ideologii každodennosti, se všemi jejími sociálními inovacemi a přínosnými protiklady", poukazuje v komentáři pro server Moscow Times Konstantin Gaaze, sociolog z Carnegie Moscow Center.

Debata za zavřenými dveřmi

Surkov v putinismu rovněž vidí "světovou politickou záchranu vládnutí", nastiňuje odborník. Připomíná, že diskuze o putinismu coby ideologii a politické doktríně se vedou již dlouhou dobu a mají mnoho rozměrů.

Jedním z nich je otázka dědictví a nástupnictví v pravém smyslu slova, upozorňuje sociolog. Zdůrazňuje, že pokud má Vladimir Putin skutečně opustit post ruského prezidenta - ať v roce 2024 či dříve -, je čas rozhodnout, jaké z jeho reforem stojí za to ponechat pro budoucnost.

"Nyní však ve skutečnosti hovoříme o rozhovorech za zavřenými dveřmi," pokračuje Gaaze. Konstatuje, že zatímco představitelé Kremlu a prezidentovi přátelé jednají v rámci svého kruhu o "věčném" a "starém" Putinovi, mladší u vedlejšího stolu nastiňují své fantasie o budoucnosti, která si ponechá současnou doktrínu, ale určitě změní dosavadní systém vlády v Rusku.

Momentálně jde o pouhé rozmary, nikoliv o politiku, tvrdí expert. Sám se před několika lety pokusil popsat putinismus a formuloval myšlenku, že v Rusku existují dva státy, denní a noční.

Denní stát je podle Gaazeho běžný ruský stát - vláda, činitelé, úředníci -, který v rámci dnešních standardů nefunguje nejlépe, ale ani nejhůře. Noční stát je pak stát bezpečnostních složek a vlivných kremelských dvořanů, kde poradce viceprezidenta sedí v sídle vlády a na vládním počítači sepisuje další kauzu Jukos, kde bývalý ministr Alexej Uljukajev skončil v cele, kam jej poslal jeden z nejbližších Putinových poradců, vysvětluje sociolog.

Doktrína eroze státnosti

"Dnes to vypadá, že jsem se spletl," přiznává expert. Deklaruje, že v Rusku neexistují dva státy, ale státní aparát, který je loutkou a složitým strojem, má vlastní vnitřní logiku, hierarchický systém a síly, jejichž relevance se neustále mění v důsledku druhého vnějšího aktéra, kterého lze pro lepší srozumitelnost označit jako režim.     

Režim může tahat za nitky loutkového státního aparátu, ale také jednat nezávisle na něm, domnívá se Gaaze. Vysvětluje, že jde o tajnou společnost, která se schází na luxusních dačách a rezidenčních klubech.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V případě ruského státu je putinismus naprostý opak toho, čemu se v politické teorii říká Leviathan, tvrdí sociolog. Domnívá se, že suverénní moc, respektive režim v Rusku není hlavou obří mechanické bytosti a nenalezneme ho ani v stejném existenčním rozměru jako tuto bytost.

"Putinismus je doktrína eroze státnosti coby myšlenky a destrukce státu coby stabilního tělesa lidí, jednání a institucí," deklaruje sociolog. Míní, že v jistém směru putinismus opakuje kroky bolševiků, kteří poté, co ovládli mocenské instituce, nevládli jejich prostřednictvím, ale z centra za zavřenými dveřmi, z politbyra.

Právě v tom leží odpověď na otázku, proč je putinismus svým způsobem úspěšný, uvádí Gaaze. Vysvětluje, že když stát říká politice "ne", ukazuje tím svou suverenitu a solventnost. Pokud však stát vyplázne svůj jazyk a přemění ho v pomyslný dopravní pás nekonečné přestavby, nastane jeho konec, uzavírá sociolog.

Související

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin Vladislav Surkov (Putinův poradce)

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Proč USA odkládaly pomoc pro Ukrajinu? Jeden z politiků konečně prozradil důvod

Hakeem Jeffries, vůdce demokratické menšiny v americké Sněmovně reprezentantů, v neděli zdůraznil, že USA musí nadále podporovat Ukrajinu, aby zabránily rozsáhlejší válce. Za zdržení dodávek pomoci pro Ukrajinu obvinil frakci v řadách Republikánské strany, která je nakloněna Rusku, informuje stanice CBS News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy