Rakousko má přes 1500 případů denně, kancléř Kurz nechce česká čísla

V Rakousku za posledních 24 hodin přibylo 1552 případů koronavirové infekce. Vyplývá to z dnešních údajů rakouského ministerstva vnitra. Už ve středu země s necelými devíti miliony obyvatel hlásila 1555 nových případů poté, co úřady opravily původně uváděný už tak rekordní nárůst o 1346.

Sebastian Kurz
doporučujeme

Hlavním ohniskem nákazy v alpské republice je hlavní město Vídeň, která má za poslední den 480 nově nakažených.

Kancléř Sebastian Kurz se podle serveru oe24.at obrátil na jednotlivé spolkové země a varováním, že rozsah šíření infekce je v některých z nich velmi znepokojující a že je třeba v těchto regionech urychleně zavést přísnější opatření.

"V současnosti vidíme v některých městech a zemích Evropy masivní šíření viru, což vyvolává nutnost bojovat proti němu velmi drastickými opatřeními," uvedl Kurz. "Všem v zemi musí být jasné: Situace je vážná," píše dále Kurz. Počty nových případů jako například v sousedním Česku vedou k fatálním dopadům na pracovní místa a firmy, dostávají zdravotní systém na hranice kapacit a prakticky vedou k druhému lockdownu, parafrázovala dále Kurze APA.

V Rakousku dosud mělo pozitivní test na koronavirus na 60.000 lidí. Česká republika jich eviduje dohromady 139.290 po posledním rekordním nárůstu o 9544. Obě sousední země poměrně dobře zvládly první vlnu koronavirové pandemie, která propukla na jaře.

"Nyní jde podle Kurze o to, aby zvlášť zasažené spolkové země přijaly cílená zpřísnění opatření, protože od určitého bodu už úřady nedokážou rychle testovat a dohledávat kontakty.

Kancléř se obrátil i na obyvatele. "Apeluji na všechny lidi, aby situaci v zemi brali vážně a dodržovali opatření," vyzval Kurz a upozornil, že následující týdny ukážou, zda se podaří šíření viru zpomalit, nebo zda pandemie způsobí ještě větší škody zdravotnictví, trhu práce a firmám.

Kurz na konci srpna varoval, že podzim a zima by mohly ještě jednou přinést obtížnou fázi pandemie, ale že krize pravděpodobně potrvá kratší dobu, než původně předvídali mnozí experti, a Rakousko by se mělo už příští rok začít i hospodářsky zotavovat.

V Rakousku dnes začala platit karanténa pro obec Kuchl nedaleko Salcburku. Městečko, které má přibližně 6600 obyvatel, není možné až na povolené výjimky navštěvovat, ani ho opouštět, oznámil salcburský hejtman Wilfried Haslauer. Opatření platí do 1. listopadu.

"Situace se zcela vymyká kontrole," řekl politik o šíření nákazy v obci a jako dramatickou označil situaci v Salcbursku obecně. Podle Haslauera hrozí, že kapacity na místních klinikách se za méně než dva týdny dostanou na své limity.

Počty nakažených strmě rostou také ve Švýcarsku, kde za poslední den přibylo 2613 infikovaných. Ve středu bylo v zemi s 8,5 milionu obyvatel nově nakažených rekordních 2823. Švýcarsko společně s Lichtenštejnskem tak dosud eviduje dohromady 71.317 případů koronavirové nákazy a 1818 souvisejících úmrtí.

Švýcarské úřady přesto nezavádějí nová celoplošná opatření a místo toho vyzývají obyvatele, aby zvýšili svou snahu dodržovat stávající pravidla hygieny a sociálního distancování.

"Infekce koronavirem opět silně a rychle rostou. Proto nezbývá čas a vyzýváme všechny obyvatele, aby přispěli k udržení viru pod kontrolou," vyzvala dnes Švýcary jejich prezidentka Simonetta Sommarugaová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj navrhl rozpustit ústavní soud a zrušit jeho rozhodnutí

30.10.2020 15:43 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes předložil parlamentu návrh zákona, který má umožnit…

Lukašenko nehodlá dělat ústupky, demonstrujícím pohrozil násilím

30.10.2020 15:07 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na schůzi s představiteli ministerstva vnitra varoval…

Covid se šíří bezprecedentně. Rusko a Ukrajina hlásí rekordní přírůstky…

30.10.2020 13:18 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 18.283 nových případů nákazy koronavirem a 355 úmrtí během…

EU musí být kvůli dohodě s Británií pragmatická, zní z Německa

30.10.2020 12:27 Vysoký německý vládní představitel dnes uvedl, že je hluboce znepokojen nedostatkem pokroku v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama